Standart vs. USB vs. Bluetooth Kulaklık: Hangisi En İyisidir?

Standart vs. USB vs. Bluetooth Kulaklık: Hangisi En İyisidir?

Günümüzde tüketicilerin seçebilecekleri çok sayıda kulaklık var. Ama hangileri sizin için en iyi sonucu veriyor ve neden?

Bugün piyasada üç ana kulaklık türü vardır: Standart, USB ve Bluetooth.

Dışarıdan bakıldığında aralarında hiçbir fark yok gibi görünüyor. Ancak bu farklı teknolojilere yakından baktığınızda, her birinin belirli avantajlarını ve dezavantajlarını göreceksiniz.

Ama en iyisi hangisi? USB, standart ve Bluetooth kulaklıkları karşılaştıralım; böylece en iyi satın alma kararını verebilirsiniz.

Standart Kulaklık Nedir?

Standart kulaklıklar, genellikle kablolu ve kulaklık jakı olan bir cihaza bağladığınızı gördüğünüz kulaklıklardır.

Kullanıcının standart kulaklıklarla sesi duyabilmesi için dijital sinyalin analog sinyale dönüştürülmesi gerekir. Bu, dijitalden sese dönüştürücü (DAC) adı verilen bir çip ile yapılır.

DAC’yi geçtikten sonra, ham bir elektrik akımıdır. Bu ham elektrik akımı daha sonra kulaklığın hoparlörü tarafından sese dönüştürülür.

Standart Kulaklıkların Faydaları

Standart kulaklıkların en büyük avantajlarından biri her yerde bulunabilmesidir. Onlarca yıldır standart oldular. Taşınabilir cihazların büyük çoğunluğu hala 3,5 mm kulaklık jakını kullanıyor, bu nedenle standart kulaklıkları kullanabileceğiniz cihazları bulmak zor değil. Bazı akıllı telefon üreticileri kulaklık jakını telefonlarından çıkarmış olsa da, çoğu telefon hala onu koruyor.

Standart kulaklıklar, güçlerini cihazın kendisinden alır ve bu da pil ihtiyacını ortadan kaldırır. Standart kulaklıklar sesi aktarmak için şarj bağlantı noktasını kullanmadığından, telefonunuzu şarj ederken bunları kullanabilirsiniz.

Standart kulaklıklardaki teknoloji oldukça yenidir, bu da indirim mağazalarında gerçekten ucuz olanları bulmanın zor olmadığı anlamına gelir.

Standart Kulaklıkların Dezavantajları

Standart kulaklıklar, gerçek cihazdaki DAC’ye güvenir. Bu, cihazdaki DAC’nin kötü olması durumunda duyduğunuz sesin kötü olacağı anlamına gelir.

Üst düzey kulaklıklar, tam bir ses elde etmek için daha fazla güç gerektirir. Daha ucuz cihazlar genellikle kulaklıklara güç sağlamak için gereken gücü sağlayamaz ve bu da genel olarak daha zayıf bir sese neden olur.

USB Kulaklık Nedir?

USB kulaklıklar, standart kulaklıklarla aynı şekilde çalışır. Tek fark, sinyalin cihazda dönüştürülmemesidir.

USB Kulaklıkların Faydaları

USB sesin bir avantajı, DAC’nin gerçek kulaklıklarda olmasıdır. Bu iyi bir şey çünkü iyi bir DAC’ye sahip kulaklık satın alırsanız, hangi cihazdan dinliyor olursanız olun yüksek kaliteli ses duyabilirsiniz.

Standart kulaklıkların yanı sıra USB kulaklıkların çalışması için herhangi bir pile ihtiyacı yoktur. Listelediğimiz bu USB-C kulaklıklar gibi piyasada çok sayıda harika USB kulaklık var .

USB Kulaklıkların Dezavantajları

USB kulaklıklar için ayrılmış bir bağlantı noktası olmadığı için cihazdaki şarj bağlantı noktasını kullanmak zorundalar. Bu tür kulaklıkları kullanan kişiler, cihazlarını şarj etmek ile sinir bozucu olabilecek içerikleri dinlemek arasında seçim yapmak zorunda kalacaklar.

İnsanlar ikisini aynı anda yapmak istiyorlarsa, bir dongle için para harcamaları gerekecek. Bu, kullanıcının takip etmesi gereken başka bir donanım parçası.

Bluetooth Kulaklık Nedir?

Bluetooth kulaklıklar kablo kullanmak yerine elektromanyetik dalgalar kullanarak iletişim kurar. Bu dalgalar, sıkıştırılmış bir dijital sinyali gerçek kulaklıklara aktarır. Sinyal, kulaklıklarda çözülür ve ardından sese dönüştürülür.

Bluetooth Kulaklıkların Faydaları

Bluetooth kulaklıkların en büyük avantajı kablosuz olmalarıdır. Bluetooth kulaklık satın alan kişilerin çoğu, herhangi bir kabloyla uğraşmak istemedikleri için bunu yapıyor.

USB kulaklıklarda olduğu gibi, DAC yerleşiktir, bu da ses kalitesinin cihaza bağlı olmadığı anlamına gelir. Ancak standart kulaklıklarda olduğu gibi telefonu şarj ederken içeriğinizi dinleyebilirsiniz.

Bluetooth kulaklıklar ayrıca dinlediğiniz içerik üzerinde daha fazla kontrole sahiptir. Çoğu Bluetooth kulaklık, parçaları çalma, duraklatma, yeniden başlatma, parçaları atlama ve dijital yardımcıları çağırma özelliğine sahiptir.

Bluetooth Kulaklıkların Dezavantajları

Bluetooth kulaklıkların ürettiği ses, genellikle kablolu kulaklıklardan daha düşük kalitededir. Fiziksel bir kablo aracılığıyla saniyede havadan daha fazla veri gönderilebilir.

Bluetooth kulaklıklar güçlerini asıl cihazdan almadıkları için pil gerektirirler. Bluetooth kulaklıklar ayrıca kablolu kulaklıkların “tak ve çalıştır” özelliğinden yoksundur. Kullanıcı ve müziği arasındaki bir başka adım olan cihazla eşleştirilmeleri gerekir.

Peki, Hangi Kulaklık Kimin İçin Daha Verimli Olur?

Kulaklık söz konusu olduğunda, hangisinin en iyi olduğu ile ilgili değil. Hangilerinin SİZİN için en iyi olduğu ile ilgili.

Hangilerini satın almayı düşünmek isteyebileceğinize bir göz atalım.

Standart Kulaklık

Standart kulaklıklar, müzik tutkunları arasında daha popülerdir. 3,5 mm kulaklık jakı standart olduğundan, yüksek kaliteli ses dinlemek için yüksek kaliteli ses ekipmanı bulmak daha kolaydır. Audiophiles, dinleme deneyimlerini artırmak için genellikle harici DAC’ler ve amfiler satın alır. Standart kulaklık kullanan ekipmanı bulmak daha kolay olacak.

Standart kulaklıklar, işlerin basit olmasını sevenler içindir. Cihazlar veya dongle’larla eşleştirme yok; sadece takıp dinliyorum.

USB Kulaklık

USB kulaklıklar, hangi cihaz olursa olsun duydukları ses üzerinde kontrol sahibi olduklarını garanti etmek isteyenler içindir. Ayrıca sadece kulaklıklarını takıp müzik dinlemek istiyorlar. USB kulaklık alırsanız, cihazınızı şarj edemeyeceğiniz ve müzik dinleyemeyeceğiniz gerçeğini kabul etmeniz yeterlidir.

Bluetooth Kulaklık

Bluetooth kulaklıklar, en yüksek kalitede ses elde etmekle gerçekten ilgilenmeyen kişiler içindir. Daha fazla esneklik uğruna ses kalitesinden ödün verme konusunda iyidirler. Bir tel ile bağlanmadan hareket edebilmek istiyorlar.

Bluetooth kullanıcıları ayrıca kulaklıklarını kullanarak müzikleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanın rahatlığını da severler.

En İyi Kulaklıkları Seçmek

Farklı kulaklık türleri arasında pek bir fark yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, iyi bir dinleme deneyimi ile kötü bir dinleme deneyimi arasındaki fark anlamına gelebilecek bazı işlevsel ve yaşam tarzı farklılıkları vardır.

Bu teknolojileri neyin farklı kıldığı bilgisi ile, bir sonraki kulaklığınızı seçmek ve dinleme deneyiminizi yükseltmek artık daha kolay olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir