SSD Nasıl Seçilir? SSD Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SSD Nasıl Seçilir? SSD Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünya SSD’lere doğru ilerliyor. Normal bir sabit sürücüden daha hızlı ve daha küçüktürler ve çoğu durumda aynı kapasitedeki sürücüyü benzer bir fiyata alabilirsiniz.

Ancak yeni bir katı hal sürücüsü satın alırken fiyat, sürücü ve cihaz özellikleri ve performans gibi dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır.

Bu nedenle, aklınızda yeni bir depolama sürücü alma niyetiniz varsa, bir SSD satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken beş maddeyi sizler için derledik.

1. SSD Fiyatlandırmasını Kontrol Edin ve Karşılaştırın

SSD fiyatları son birkaç yılda düştü. 2010’da ortalama fiyat gigabayt başına 3,00 ABD doları civarındaydı, oysa 2021’de SSD’leri gigabayt başına 0,09 ABD doları kadar düşük bir fiyata bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, göreceli olarak konuşursak, SSD’ler hala geleneksel dönen sabit disklerden daha pahalıdır ve bu fark göz ardı edilemez. Örneğin, bir Western Digital Blue 1TB 40$ karşılığında satın alınabilir.

Yani ekonomik olması açısından HDD’ler SSD’leri tartışmasız yener. Bütçeniz kısıtlıysa HDD alabilirsiniz. Ancak SSD’ler hiçbir zaman bugünkünden daha ucuz olmamıştı ve oldukça uygun fiyatlılar, bu yüzden parayı harcamaktan korkmayın. İşletim sisteminiz için önyükleme sürücüsü olarak kullanmak üzere 120 GB’lık bir SSD alsanız bile, farkı göreceksiniz.

2. SSD’nin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Donanım satın alırken, oluşabilecek uyumsuzluklara dikkat etmeniz gerekir. Sisteminize uygun olmayan bir SSD aldığınızda dünyanın en iyi SSD’si bile olsa istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Form Faktörü

Modern SSD’lerin çoğu, dizüstü bilgisayar HDD’leri için standart boyut olan 2,5 inçlik bir form faktöründe gelir. Böyle bir sürücü, genellikle 3,5 inçlik bir form faktörü gerektiren masaüstü bilgisayarlarda uygun değildir, ancak bu 2,5″ – 3,5″ Montaj Kiti gibi bir adaptörler ile bunu düzeltebilirsiniz. Ayrıca, çoğu modern PC kasası artık entegre SSD montaj seçenekleriyle gelmektedir.

Z-Yükseklik

2,5 inç form faktörüne sahip bir SSD satın almanız, dizüstü bilgisayarınıza tam olarak sığacağı anlamına gelmez. Ayrıca, z yüksekliğinin veya kalınlığının dizüstü bilgisayarınızın gövdesi için yeterince küçük olduğundan emin olmalısınız.

Tipik z-yükseklikleri 9,5 mm ve 7 mm’dir ve modern SSD’ler 7 mm tarafına daha fazla eğilir. Yine, hangi kalınlıkların desteklendiğini görmek için dizüstü bilgisayarınızın kılavuzuna veya kullanıcı kılavuzuna bakın.

Arayüz

Tüketici sınıfı SSD’lerin hemen hemen hepsinde Seri ATA (SATA) arabirimi bulunur, ancak 3 Gb/sn SATA mı yoksa 6 Gb/sn SATA mı almanız bilgisayarınızın bu hızları kaldırabileceğine bağlı olacaktır. Günümüzde 6 Gb/sn’lik sürücüler daha yaygındır, ancak eğer bulabilirseniz 3 Gb/sn’lik sürücüler genellikle daha ucuzdur.

Gürültü

SSD’nin HDD’ye göre bir avantajı, mekanik parçalardan yoksun oldukları için SSD’lerin sessiz çalışmasıdır. Bir HDD’nin dönerken vızıltısını ve dosyaları ararken cıvıltısını duymak istemiyorsanız, SSD’ye geçiş yapabilirsiniz.

3. Performans

Bir SSD’nin HDD’ye göre en büyük avantajı ve bu kadar çok insanın geçiş yaptıktan sonra SSD’ye bağlı kalmasının nedeni, SSD’lerin önemli ölçüde daha hızlı olmasıdır. SSD’ler ile bilgisayarlar saniyeler içinde açılır, programlar neredeyse anında başlatılır ve dosyalar 10 kata kadar daha hızlı aktarılır.

thumbnail
Önerilen Yazı
SSD vs HDD: Hangi Depolama Cihazını Seçmelisiniz?

Yani en kötü SSD’ler bile performans açısından hala HDD’lerin kilometrelerce önündedir. Tek endişeniz hız ise, o zaman hiç şüphe yok: SSD her seferinde kazanır.

Bununla birlikte, tüm SSD’ler eşit yapılmamıştır. Bu iki seçeneği göz önünde bulundurun.

4. Depolama Kapasitesi

Veriler bir SSD’ye yazıldığında, sayfa adı verilen parçalar halinde yazılır. Bir grup sayfaya blok denir. Herhangi bir zamanda, bir bloktaki sayfaların tamamı boş, tamamı dolu veya boş ve dolu karışımı olabilir.

SSD’lerin tasarlanma şekli nedeniyle, mevcut verilerin üzerine yazmak imkansızdır (bu, bir HDD ile mümkündür). Bunun yerine, dolu bir bloğa yeni veri yazmak için önce tüm bloğun silinmesi gerekir.

Ayrıca, veri kaybını önlemek için, blok silinmeden önce blokta bulunan her türlü bilgi başka bir yere taşınmalıdır. Veri taşındıktan ve blok silindikten sonra, daha önce kullanılan bir bloğa yeni veriler yazılabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SSD Depolama Nedir? SSD, HDD’den Neden Daha İyidir?

Çöp toplama adı verilen bu işlemin düzgün çalışması için boş alan gerekir. Yeterli alanınız yoksa, çöp toplama işlemi verimliliğini kaybeder ve yavaşlar. Bu, bir SSD’nin performansının zamanla düşmesinin bir nedenidir.

Çöp toplamanın en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için geleneksel tavsiye, sürücünüzün yüzde 20’sini boş tutmaktır. 250 GB’lık bir sürücü için bu, yalnızca maksimum 200 GB’a kadar kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

5. Uzun Ömür

Dikkate alınması gereken son şey, SSD’nin size ne kadar dayanacağıdır.

HDD’lerin aksine, SSD’lerin hareketli parçaları yoktur, bu da sessiz çalışma için mükemmeldir ve aynı zamanda aşınacak hiçbir parçası olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, mekanik arıza sizi endişelendirmesi gereken bir şey değildir.

Ancak dezavantajı, SSD’lerin elektrik kesintisine daha yatkın olmasıdır. Sürücü çalışırken elektrik kaybı, veri bozulmasına ve hatta tam gelişmiş cihaz arızasına neden olabilir. Elektrik kesintileri bilgisayarları farklı şekillerde etkileyebilir, ancak bazı hafifletici adımlar atabilirsiniz.

Ek olarak, bir SSD’deki bellek bloklarının sınırlı sayıda yazma işlemi vardır. Bu nedenle, sürekli olarak SSD’ye veri yazıyorsanız (günlük gigabayt düzeyinde), sürücü daha fazla veri yazma özelliğini kaybedebilir (ancak okuma yine de mümkün olabilir).

Bir SSD’nin beklenen ömrü, ortalama arıza noktası olan beş ila yedi yıl arasındadır. Bu noktanın ötesine geçen her yıl, sürücü arızası olasılığı artar.

SSD’ler Sizin İçin Uygun mu?

Kısıtlı bir bütçeniz varsa, hızı umursamıyorsanız veya her şeyden önce veri güvenilirliğine öncelik veriyorsanız, o zaman geleneksel dönen bir sabit disk sürücüsüne bağlı kalmalısınız. Diğer herkes için, henüz yapmadıysanız SSD’lere geçmenin zamanı geldi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir