SSD Depolama Nedir? SSD, HDD’den Neden Daha İyidir?

SSD Depolama Nedir? SSD, HDD’den Neden Daha İyidir?

SSD’lerin HDD’lere göre çeşitli avantajları vardır. Bu avantajlar SSD’leri en uygun depolama aygıtı yapmaktadır.

Katı hal sürücüleri (SSD), bilgisayarlarda ve diğer elektronik cihazlarda yavaş yavaş geleneksel sabit disk sürücülerinin (HDD) yerini alıyor.

Ancak SSD’ler tam olarak nedir ve neden HDD’lere tercih edilirler?

Katı Hal Sürücüsü (SSD) Nedir?

SSD, ‘Solid State Drive’ anlamına gelmektedir. Türkçe olarak ise ‘Katı Hal Sürücüsü’ anlamına gelmektedir.

SSD teknolojisi 1950’lerden beri vardır, ancak 1990’lara kadar tüketici pazarına sunulmamıştır.

SSD’ler, verileri okumak, yazmak ve depolamak için NAND flash belleği kullanır. Hareketli bir kol ve dönen manyetik plakalardan oluşan HDD teknolojisinin aksine, SSD’lerde hareketli parça yoktur.

HDD’ler veri depolama aygıtı pazarına hâlâ hakim olsa da, son 30 yıldaki teknolojik gelişmeler SDD’leri giderek daha çekici bir seçenek haline getirdi.

Katı Hal Sürücüleri Nasıl Çalışır?

SSD’ler, bir tür flash bellek olan NAND teknolojisini kullanır. Bir SSD’nin iki ana bileşeni vardır: Depolanan verileri yöneten denetleyicisi ve bloklardan oluşan bir hiyerarşide düzenlenen flash bellek.

SSD denetleyicisi, bilgisayarınızın bellekte depolanan verilere erişme, yazma ve güncelleme istekleriyle birlikte çalışır.

SSD’ler, veriler her güncellendiğinde sıkıcı bir süreçten geçer. Bir blokta veri değiştirildiğinde, tüm blok yenisine kopyalanır ve orijinal blok silinir. Veri değişikliklerinin güncellendiği yerde yeni bir blok tahsis edilir.

SSD vs HDD

HDD’ler, depolama aygıtı pazarına hakim olmaya devam ediyor, ancak HDD’lerdeki gelişmelerin yavaşlaması nedeniyle SSD’ler hızla yetişiyor.

Orta sınıf bir HDD’den 10 kata kadar daha yüksek okuma hızı ve 20 kat daha hızlı yazma hızı sunan orta sınıf bir SSD ile hız, bir SSD’nin en belirgin avantajıdır.

SSD’ler bu nedenle işletim sistemlerinde sıklıkla kullanılır. SSD’de sistemi başlatmak ve dosya aktarmak gibi basit görevlerin çok daha hızlı gerçekleşir.

HDD’deki hareketli kol, HDD’de depolanan veriler parçalandığında daha yavaş hızlara da katkıda bulunur.

Kol, verileri almak için tablanın etrafında hareket eder, ancak veriler tabla üzerinde parçalandığında, kol artık onu almak için tekil bir hareketle hareket edemez.

Bu, SSD’ler için bir sorun değildir çünkü veri okuyan hareketli parçaları yoktur.

SSD’de hareketli parçaların olmaması, aynı zamanda daha dayanıklı olma eğiliminde oldukları anlamına gelir. HDD kolları çalışırken kolayca devrilebilir.

Bir SSD’de hareketli parçaların olmaması, aynı zamanda daha az yer kapladıkları, daha az gürültü yaydıkları ve HDD’deki rakiplerine göre daha az güç kullandıkları anlamına gelir.

Depolama kapasitesi söz konusu olduğunda HDD’ler hala hüküm sürüyor. Şu anda, tüketici SSD’leri 2 TB’ı nadiren aşarken, 5 TB HDD’ler genel tüketici pazarında yaygındır.

Ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak 5 TB’lık bir depolama aygıtı gerekli olmayabilir.

HDD’ler SSD’lerden daha yavaş olduğundan, en sık kullandığınız verileri SSD’nizde tutarken HDD’nizi daha az kullanılan dosyalar için tutarken depolama alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

Sıradan kullanıcılar için HDD’ler ve SDD’ler arasındaki en önemli fark fiyat farkı olabilir.

Tamamen depolama kapasitesine dayanan HDD’ler, SDD’lerden daha ucuzdur. Ancak daha yakın zamanlarda, üretim maliyetleri ucuzladıkça SSD’ler ve HDD’ler arasındaki fiyat farkı daralıyor.

Kişisel İhtiyaçlarınız İçin Depolama Seçimi

Depolama ihtiyaçlarınızı ve ilgili maliyetleri göz önünde bulundurmak, seçtiğiniz depolama türünü belirleyecektir.

SSD’ler yakın zamanda HDD’lerin yerini tamamen almayacak olsa da, düşen fiyatlar ve teknolojik gelişmeler onları her yıl ortalama tüketici için daha uygun fiyatlı hale getiriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir