Spotify’da Çalınamayan Şarkılar Nasıl Kurtarılır?

Spotify’da Çalınamayan Şarkılar Nasıl Kurtarılır?

Hepimizin bir Spotify şarkısını yüzlerce kez tekrar tekrar dinlediğimiz anları olmuştur. Bir güne kadar çalma listelerimizde görünmeyi bırakırlar. Ama neden Spotify şarkıları kayboluyor ve çalınamaz hale geliyor? Panik yapmayın; Şu anda orada olmadıkları için sonsuza dek yok oldukları anlamına gelmez.

Bu makalede, şarkıların Spotify’da çalınamamasının farklı nedenleri ve bunları nasıl kurtarmayı deneyebileceğiniz konusunda size yol göstereceğiz.

Spotify’da Bazı Şarkılar Neden Çalınamıyor?

En sevdiğiniz şarkının Spotify çalma listenizden neden çıktığını merak ediyorsanız, burada olmamasının birkaç nedeni var.

Sanatçı Sözleşmesinin Sona Ermesi

Spotify bir akış sitesi olduğundan, platformdaki hiçbir müziğin sahibi değiller. Spotify, müziği lisanslar ve sanatçılara şarkı başına akış sayısına göre ödeme yapar. Ancak Spotify, ödeme şeffaflığı olmamasıyla da ünlüdür. Bunun nedeni, Spotify’ın, akış oranlarına katkıda bulunan ülkeler arasında değişen abonelik ücretleri ve reklam geliri olmasıdır.

Bununla, dünya çapında milyonlarca takipçiye komuta eden birçok ünlü sanatçı, mümkün olduğunda Spotify ile daha iyi şartlar için yeniden pazarlık yapma eğilimindedir. Müzakere veya anlaşmazlık sürecinde, şarkıları Spotify’da geçici olarak gizlenebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Spotify’ın Güncel Abone Sayısı Açıklandı

Telif Hakkı Sorunları

Bu günlerde, insanların yatak odalarından remix veya cover şarkılar oluşturması çok kolay. Spotify ile bir şarkının kendi versiyonunu paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak, birçok kişi bunu orijinal şarkı yazarına nasıl atıf yapacağını veya ona nasıl itibar edeceğini bilmeden yapar.

Bazı durumlarda, sanatçıların yasal ekipleri, sanatçılara tazminat ödemeden fikri mülkiyetlerinden yararlanan kullanıcıları engellemek için Spotify ile birlikte çalışır. Sevdiğiniz şarkı orijinal veya lisanslı bir cover değilse telif hakkı sorunları nedeniyle kaldırılmış olabilir.

Bölgesel Bloklar

Farklı bir ülkeye taşınıyorsanız, sevdiğiniz şarkılardan bazılarının artık Spotify’da görünmediğini fark edebilirsiniz. Favori sanatçılarınızdan bazıları, o bölgede daha yaygın olarak kullanılan farklı bir akış platformuyla çalışmayı seçebilir.

Bazı durumlarda, küfür veya açıkça cinsel içerikli şarkı sözlerini yasaklayan yasalar nedeniyle sanatçıların bekarları için bölgeye özel sözleşmeleri de vardır. Bununla sanatçılar ya aynı şarkının biraz farklı sözlerle bir versiyonunu oluştururlar ya da o bölgede yayınlayamazlar. Bu durumda, arama düğmesini kullanarak şarkının temiz bir sürümünü yine de bulabilirsiniz.

İnternet Bağlantısı

Bazı şarkılar, cihazınızın ağ ayarları nedeniyle de çalınamayabilir. Örneğin, bazı telefon pil tasarrufu ayarları veri hizmetlerini devre dışı bırakabilir. Bununla Spotify, güç tasarrufu modunda internete erişemeyecek.

Spotify’da Şarkılar ve Çalma Listeleri Nasıl Kurtarılır?

Çalınamayan bir şarkıyı çalma listenize geri almak istiyorsanız, şu anda gizli olan Spotify şarkılarınıza tekrar erişmeyi deneyebileceğiniz bazı yollar burada bulabilirsiniz.

İnternet Bağlantınızı Sıfırlayın

Sonuçlara geçmeden önce internet bağlantınızı sıfırlayabilirsiniz. Masaüstü kullanıcıları için, Wi-Fi’yi sıfırlamayı ve olası güvenlik duvarlarını kontrol etmeyi gerektirebilir. iOS ve Android kullanıcıları için verilerinizi kapatıp açabilir veya uçak modunu kullanabilirsiniz.

VPN Kullanın

Aradığınız şarkılar ülkenizde mevcut değilse, bir VPN, cihazınızı farklı bir yerde olduğunuzu düşünmesi için kandırmanıza yardımcı olabilir . Belirli bir rap şarkısı biraz küfürle farklı geliyorsa, VPN konumunuzu önemli olmayan bir ülkeyle değiştirin.

Çoğu yerde bulunmayan bir şarkı bulmayı umuyorsanız, muhtemelen en büyük kütüphaneleri sunan Amerika ve Avrupa’da desteklenmektedir.

Önbelleği Temizle

Bazı durumlarda, büyük önbellekler cep telefonlarının Spotify’ı düzgün şekilde yüklemesini engeller. iOS’ta Spotify Önbelleğinizi temizlemek için Spotify Uygulamanızı açın.

Ardından, Ayarlar > Depolama’yı seçin ve Önbelleği Sil’e dokunun . Android için, Ayarlar’a giderek ve Depolama altında Önbelleği sil öğesini seçerek Spotify önbelleğinizi silebilirsiniz.

Yüksek Kaliteli Akışı Kapatın

Abonelik seviyelerini değiştiren Spotify kullanıcıları için oynatma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, yüksek kaliteli oynatma, yalnızca Spotify Premium’a özel bir özelliktir ve reklam destekli Spotify Ücretsiz katmanına geçerken sorunlara neden olabilir. Spotify aboneliğinizi yakın zamanda değiştirdiyseniz, yüksek kaliteli akışı kapatmak isteyebilirsiniz.

Donanım Hızlandırmasını Devre Dışı Bırak

Windows kullanan Spotify masaüstü kullanıcıları için donanım hızlandırma, müzik akışı performansının kontrol edilmesine yardımcı olur. Kendi başına donanım hızlandırma, donanımınızı göz önünde bulundurarak dinleme deneyiminizi optimize etmek için harika bir araçtır.

Ancak, eski bilgisayarlar eksik parçalar ve diğer ilgili hatalarla karşılaşabilir. Spotify donanım hızlandırmasını kapatmak için Ayarlar’a gidin, aşağı kaydırın ve Gelişmiş Ayarları Göster’i seçin . Uyumluluk altında , Donanım hızlandırmayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.

Çevrimdışı Dinleme için Şarkıları İndirin

Çalınamayan şarkının nedeni bir Wi-Fi veya veri bağlantısı sorunu olduğunda, şarkı indirmek bunu önlemeye yardımcı olabilir. Şarkıları çevrimdışı dinlemek için indirmek, iOS ve Android’deki Spotify Premium kullanıcıları için mevcuttur.

Spotify’da şarkı indirmek için indirmek istediğiniz çalma listesine gidin ve İndir düğmesine basın . Alternatif olarak, üç nokta düğmesine dokunup İndir’i de tıklayabilirsiniz.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Herhangi bir uygulama gibi, Spotify da donma veya rastgele aksaklıklar yaşayabilir. Her şey başarısız olduğunda, cihazınızı kapatıp açmanın eski tavsiyesi işe yarıyor gibi görünüyor. Spotify masaüstünde bilgisayarınızı yeniden başlatabilir veya uygulamadan çıkmaya zorlayabilirsiniz. Tekrar giriş yapmadan önce hesabınızdan çıkış yapmayı da deneyebilirsiniz.

En Sevdiğiniz Şarkıları Spotify’da Tekrar Dinleyin

Ne yazık ki, Spotify’da gizli şarkılar söz konusu olduğunda, bazı şeyler kontrolünüz dışındadır. Pek çok Spotify vakası oldu ve sanatçılar hiçbir zaman kabul edilebilir şartlara ulaşamadı. Neyse ki, melodilerinizi dinlemek için başka seçenekler de var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Spotify, Podcast Paylaşımları İçin Yeni Bir Özellik Sundu

Bu günlerde, diğer akış platformları, en sevdiğiniz sanatçılardan daha büyük bir portföy tutabilir. Bunları ayrıca web siteleri aracılığıyla dinleyebilir veya müzik videolarını Vimeo veya YouTube’dan oynatabilirsiniz. Sanatçılarınızın artık Spotify’da olmaması, onların müziklerini dinlemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir