Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Bu konuda Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri nelerdir? sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Günümüzde İnternet kullanımı hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. İnternet kullanımın bu kadar yaygınlaşması da sosyal medya için kullanım sürelerini arttırdı. Teknolojik ürünlerde olduğu gibi sosyal medyada da kullanıma bağlı olarak olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Sosyal Medya Kullanımı

2005 yılında, sosyal medya henüz emekleme dönemindeyken, Türkiye’deki kullanıcıların sadece yüzde 5’i sosyal medyaya dahildi. 2022’de ise bu sayı yaklaşık yüzde 70’e yükseldi. We Are Social verilerine göre, akıllı cihazlar kullanan kullanıcıların sosyal medya kullanım oranı ülke nüfusuna göre %82 olarak belirlenmiştir. Bu rakam her gün artış göstermektedir.

 • Pew Araştırma Merkezi’ne göre 2022’in başlarında Türk yetişkinler arasında sosyal medya kullanımını ve popülerliğini araştırdı. Anket, yetişkinler için en çok kullanılan sosyal platformların YouTube ve Facebook olduğunu; Gençler ise SnapChat ve Instagram’ı tercih ederken, TikTok’un genç kullanıcılar arasında en hızlı büyüyen sosyal ağ olduğu bildiriliyor.
 • Pew Araştırma Merkezi , 13-17 yaşındakilerin yüzde 97’sinin yedi büyük çevrimiçi platformdan en az birini kullandığını bildiriyor.
 • 13 ila 18 yaşları arasındaki ortalama bir gencin her gün sosyal medyada yaklaşık dokuz saat geçirdiğini gösteriyor. 8 ila 12 yaş arası aralıklarında ise günde yaklaşık altı saat kullandığını ölçülmüştür.

Çoğu şeyde olduğu gibi, sosyal medyanın doğru kullanmanın ile olumlu, kötü kullanımı ile olumsuz etkisi vardır. doğru veya yanlış kullanım ile birçok kişinin, özellikle de gençlerin yaşamını büyük oranda etkiler.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri

Sosyal medya ve teknoloji bize doğru kullanıldığında bir çok kolaylık sağlar. Bunlardan bazıları:

 • Sosyal Medya aracılığıyla dünya çapındaki aile ve arkadaşlarla bağlantıda kalmaya yardımcı olur.
 • Araştırma yapmayı kolaylaştırır ve bilgiye kolay erişim sağlar.
 • Çevrimiçi öğrenme, iş becerisi geliştirme ve içerik keşfi (YouTube) sağlar.
 • Sivil toplum grupları tarafından bağış toplama, sosyal farkındalık ve bilgi iletmeye yardımcı olur.
 • Şirketlerin hizmet ve ürünlerini tanıtmasına ve potansiyel müşteri edinmelerine kolaylık sağlar.
 • Yeni arkadaşlar ve dostlar edinmeyi kolaylaştırır.
 • Kendinizi ifade etmeyi ve kullanıcıların ifadelerini inceleme imkanı sunar.
 • Verimli video ve içerikler sayesinde verimli zaman geçirmesine imkan verir.

Sosyal medya iyi bir şey olabilir, ancak gençler sosyal medyada gördükleri veya okudukları bir şeyden rahatsız olurlarsa, kendi duygularına güvenmeli ve birisiyle – bir ebeveyn, öğretmen veya başka bir güvenilir yetişkinle – konuşmalıdırlar. Sosyal medyadaki zorbalık, tehditler ve zulüm, bunları yapan kişinin yardıma ihtiyacı olduğunun işaretleridir.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

İyinin yanında kötü de gelir. Tüm faydalarıyla birlikte, sosyal medyanın doğası bir dizi potansiyel sorun sunar. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Yüz yüze etkileşimi azaltır. Çevrenizdeki insanlar ile kaliteli zaman geçirmeyi engeller.
 • Dikkat dağınıklığına neden olur. Dikkat etmeniz gereken konularda dikkatinizi vermenizi engeller.
 • Hedeflerden uzak tutar. Yararlı beceriler kazanmak yerine internette görünen fenomenleri örnek alarak onlar gibi olmaya teşvik eder.
 • Sosyal medyanın fazla kullanılmasını depresyona yol açabilir. Bunun ana nedeni sosyal etkileşimin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
 • İlişki kurmada başarısız olma olasılığını arttırır.
 • Sosyal medya sitelerinde fazla gezinmenin zihinsel olarak yorucu ve televizyon izlemeye benzer bir uyuşturma etkisi vardır.
 • Karşı taraftaki kullanıcıya değer vermeyen ve her fırsatta karşı tarafa aşağılayıcı kelimeler kullanan insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle fazla sosyal medya kullanılmasından kaynaklı olarak siber zorbalık ile karşılaşma oranı artacaktır.
 • Benlik saygısını azaltır. Takip ettiğiniz bir kullanıcı bir tatil fotoğrafı veya bir araba resmi paylaşabilir. Bu sizin o kullanıcıda var bende niye yok gibi kaygı verici ve karşı tarafın yerine geçme duyguları yaşatabilir. Bu durum olmanız gerekenden fazlasını istemeniz nedeniyle kendinizi kaybetmenize neden olur.
 • Çeşitli ekranlardan yayılan ışık gözü yorar ve belli bir noktadan sonra rahatsızlık vermeye başlar. Bu uyku düzeninin bozulmasına ve gözlerin zarar görmesine neden olur.

Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siber Zorbalık

Ne yazık ki, teknolojinin sunduğu her şeyin çirkin bir yanı var. Zorbalık yeni bir kavram olmasa da sosyal medya ve teknoloji zorbalığı yeni bir boyuta taşıdı. Siber zorbalık, her geçen gün hızla yayılmaya başladı. Rhode Island Eyaleti zorbalıkla mücadele yasaları ve yönetmelikleri, zorbalık ve siber zorbalığı şu şekilde tanımlar:

“Zorbalık”, bir veya daha fazla kullanıcının bir başka kullanıcıya yönelik yazılı, sözlü veya elektronik bir ifade veya fiziksel bir eylem veya jest veya bunların herhangi bir kombinasyonunun kullanılması anlamına gelir.

“Siber zorbalık“, teknoloji veya herhangi bir elektronik iletişim yoluyla, iletilen herhangi bir işaret, sinyal, yazı, görüntü, ses, veri, metin içeren kötü içerikli mesajlar siber zorbalığa girer.

Bunalım ve İntihar Girişimi

Ne yazık ki, sosyal medyanın eksileri genç beyinlere zarar verebilir. İntiha , 14 yaşın altındaki çocukların önde gelen ölüm nedenleri arasında yer almaya devam ediyor. Çoğu durumda, gençler asılarak ölüyor.

Sosyal Medya’yı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Görmek istediğimiz davranışlara göre içerik akışı sağlayın. (doğru ve bilgi verici içerikler seçin)
 • Telefon kullanımında belirli bir süre belirleyelin ve fazla kullanmaktan kaçınanın.
 • Gizli tutulması gereken kişisel verileri sosyal medya ortamlarında kullanmayın.
 • Sosyal medyada geçirdiğimiz zamandan daha fazla sosyal hayatta arkadaşlarımız ve çevremizde değer verdiklerimizle zaman geçirin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir