Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya genellikle kınanır, ancak burada sosyal medyanın düşünülmesi gereken birkaç olumlu etkisi vardır.

Sosyal medya hayatımızın o kadar büyük bir parçası ki artık göz ardı edilemez. Soru, sosyal ağ sitelerinin toplum için iyi olup olmadığıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Her şeyde olduğu gibi, sosyal ağların da iyi ve kötü yanları var ve bu yazıda sosyal medyanın bazı olumlu etkilerine bakalım.

1. Sosyal Medya Arkadaş Edinmeyi Kolaylaştırıyor

Sosyal medyanın en büyük artılarından biri, arkadaş edinmenin kolay olmasıdır. Sadece birkaç on yıl önce, bir partideki herkesle sohbet edebilecek aşırı giden bir tip değilseniz, insanlarla bağlantı kurmak oldukça zordu.

Akıllı telefonların yükselişi, insanları yeni bir şekilde birbirine bağlayarak bunu değiştirmeye yardımcı oldu ve ardında daha sonra sosyal ağlar ortaya çıktı ve tüm arkadaşlık fikri yeniden değişti.

Facebook’ta yüzlerce arkadaşa sahip olmak tamamen mümkün. Gerçek dünyada vakit geçirdiğiniz arkadaşlar olmayabilirler ama yine de arkadaşlık kurmanıza olanak sağlayabilir.

Sosyal medya, arkadaş edinmenize ve tutmanıza yardımcı olabilir.

2. Sosyal Medya Empatiyi Destekler

Her birimiz sosyal medya sitelerinde kendimiz hakkında konuşmak için biraz fazla zaman harcıyoruz. Hangisi tamamen doğal. Hayatlarımızıdaki inişler ve çıkışları umursayacağını düşündüğümüz insanlarla paylaşıyoruz.

Genelde umursuyanlar size geri dönüş yaparak düşüncelerinizi bildiriler. Söyleyeceklerinizi dinleyecekler ve karşılaşabileceğiniz sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaklardır. Durum böyle değilse, yeni arkadaşlar bulmak isteyebilirsiniz.

Mesele şu ki, hepimiz iyi ve kötü deneyimlerimizi sosyal ağlarda paylaşarak birbirimizle empati kurabiliyoruz. Bir arkadaşınız şu anda geçmekte olduğunuz benzer bir çileden geçmiş olabilir ve bunu aşmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya bir tür grup terapi seansı işlevi görebilir.

3. Sosyal Medya Hızlı İletişime İzin Verir

Zamanımız, iş ve aile taahhütleri nedeniyle gitgide daha da inceltiliyor. Ancak sosyal ağ siteleri, özellikle ilgili herkes sosyal medya argosuna aşina olduğunda, hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurma şansı sunar.

Bir Tweet yazmak 20 saniyenin tamamını alır ve diğer sosyal ağlara çapraz paylaşım açıkken, bu güncelleme anında ulaşmak istediğiniz herkese (ve muhtemelen daha fazlasına) ulaşabilir.

Pek çok insanın telefon görüşmesi yapmaktan hoşlanmamasının nedenlerinden biri de gereksiz şakalaşmalardır. Sadece söylemek istediğini söyleyip sonra kapatamazsın. Çünkü bunu yapmak kabalık olarak görülüyor. Bunun yerine, söylemek istediğinizi söylemeden önce hoşça vakit geçirmeniz ve ardından konuşma doğal bir sonuca varmadan önce daha çok hoşça sohbet etmeniz gerekir.

Sosyal medya, küçük konuşmaların engellenmediği bir hayat yaşamanızı sağlar.

4. Sosyal Medya ile Dünya Daha Küçük Görünüyor

Sosyal ağ sitelerinin kolay ve etkili bir şekilde iletişim kurmanıza izin verdiği sadece yakın arkadaşlarınız ve hatta daha yakın aile üyeleriniz değildir. Sosyal medyanın iyi yanlarından biri, dünyayı size açma gücü, onu daha önce hiç olmadığı kadar küçük bir yer haline getirmesidir.

Sosyal medya söz konusu olduğunda, konumu ne olursa olsun herkes eşittir.

Yurtdışında yaşayan aile üyeleri, dünyanızdaki en son gelişmelerden yan kapıdakiler kadar hızlı bir şekilde haberdar olabilir. Okuldan beri görmediğiniz ve o zamandan beri taşınan arkadaşlarınız iletişim halinde kalabilirsiniz. Sosyal ağ siteleri, birinin fiziksel konumunun çok daha az önemli hale geldiği anlamına gelir.

Sosyal medya dünyayı daha küçük bir yer haline getirdi.

5. Sosyal Medya, İlişkiler Kurmanıza Yardımcı Olur

Hiç şüphe yok ki, hayatımızda sosyal ağlara sahip olmak, ilişkilerin kopmasına neden olabilir. Ancak hikayenin başka bir yönü daha var, o da insanların başka, belki de daha iyi ilişkilere yol açabilecek olmasıdır.

Sosyal ağlar sizi birçok ortak noktanız olan insanlarla (yeniden) temasa geçirebilir ve bu ortak zemin genellikle uzun süreli ilişkilerin başlangıç ​​noktasıdır.

Sosyal medya, arkadaşlıkları ve daha fazlasını geliştirmeye yardımcı olabilir.

6. Sosyal Medya Haberin Daha Hızlı Yayılmasına Yardımcı Oluyor

Yeni iletişim hatları dünyayı büyük ölçüde açtı. Saniyeler içinde dünyayı dolaşıp tekrar geri dönebilen haberler olabiliyor.

Sosyal medya, bu haberlerin yayılmasını bir sonraki aşamaya taşıdı ve görgü tanıkları haberleri olduğu gibi aktarabildi. Bu, artık haber ekiplerinin ve gazetecilerin eylemin kalbine gönderilmesini beklememize gerek olmadığı anlamına geliyor.

Elbette bazılarınız internette ne kadar yalan haber yayıldığına bakarak bunun gerçekten iyi bir şey olup olmadığını merak edebilir. Ancak sosyal medya siteleri, giderek artan bir şekilde yanlış bilgileri etiketleyerek ve kullanıcıları daha iyi kaynaklara yönlendirerek bu sorunla mücadele ediyor.

7. Sosyal Medya Ortak Zemin Bulmanıza Yardımcı Olur

Daha önce de belirtildiği gibi, sosyal ağ siteleri, ilgi alanlarınızı paylaştığınız kişileri bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin Facebook, en başından kiminle ve neyle ilgilendiğinizi listelemenizi ister. Bu, diğer kullanıcılarla ortak bir zemin bulmayı çok daha kolaylaştırır.

Twitter’da, ilgilendiğinizi söyleyecek bir şeyi olan kişileri takip etmeli, benzer düşünen kişilerle çevrimdışı olduğunuzdan çok daha kolay bağlantı kurmalısınız.

Bu, bilgi paylaşımını ve belirli bir miktarda mahremiyetten vazgeçmeyi gerektirir. Bu, bazı insanların sosyal ağları tamamen reddetmesi için yeterlidir. Önemli kişisel bilgileri gizli tutmak gereklidir, ancak beğenilerinizi ve beğenmediklerinizi, ilgi alanlarınızı ve takıntılarınızı paylaşmak aslında açık bir topluma katkıda bulunabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal ağ siteleri, biraz açıldığın sürece uyum sağlamayı kolaylaştırır.

Sosyal Medya Neden Toplum İçin İyidir?

Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, sosyal ağlar ve onu kolaylaştıran siteler hakkında da olumlu ve olumsuz şeyler var.

Sonuç olarak, ölçülü kullanıldığında sosyal medya ne iyi ne de kötüdür. Bunun yerine, arada bir yerdedir. Ve kesinlikle yukarıda özetlenen şekillerde toplum üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir