1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Sosyal Medya’da İçerik Oluşturarak Para Nasıl Kazanılır?

Sosyal Medya’da İçerik Oluşturarak Para Nasıl Kazanılır?
+ - 0

Günümüzde içerik oluşturup paylaşarak para kazanmak ve ödeme almak için sponsorlu çalışmak yerine sizlere kendi sistemi üzerinden ücretler ödemeye başlayan sistemler bulunuyor. Bu kullanıcıların daha fazla aktif olmalarına ve daha fazla içerik üreterek yeni kullanıcıları veya hali hazırda olan kullanıcılarının dikkatini çekmeleri için planlamaktadır.

Bu konumuzda sizlere içerik oluşturduğunuzda gelir elde etmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını ve sosyal medya platformlarını listeledik.

1. Snapchat

Snapchat, kendi platformuna özel içerikler için günde 1 milyon dolara kadar ödeme yapıyor. Snapchat attığınız snap’inizin viral hale gelmesi durumunda Spotlight ödemesi alabilmeniz için uygun olduğuna dair size bilgilendirme yapar. Bu şuan sadece belli başlı ülkelerde geçerlidir. Bu konunun yazıldığı dönemde şuan için pilot olarak denen ülkeler başlıca Hindistan, Meksika ve Brezilya’dır. Ülkemizde şuan için malesef bu sistem aktif değildir. İlerleyen süreçte gelmesi yakındır, çünkü Snapchat Dünya’daki diğer tüm ülkedeki güncellemeleri bugüne kadar Türkiye’yi de dahil etti.

2. Tiktok

İçerik oluşturucular eğlendirir, ilham verir ve kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Bu tarz paylaşımlar yapanlar bireylere çabalarından dolayı Tiktok ödeme yapmaktadır.

Tiktok üzerinden yayınladığınız içeriklerden para kazanmak için demografik gereksinimleri karşılamanız ve tiktok uygulamasının topluluk yönergelerine uygun olan ve sizin tarafınızdan emek verilerek yayınlanmış orjinal içerik olması gerekmektedir. Ayrıca son 30 günde en az 10.000 gerçek takipçiye ve 100.000 gerçek video görüntülenmesini sahip olmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki belirtiğimiz şartları karşılıyorsanız ve ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Avrupa bölgesindeki bir ülkede yaşıyorsanız uygulamanın ayarlar kısmındaki oluşturucu araçlarına tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Kazanacağınız ücret; görüşler ve katılım dahil olmak üzere çeşitli unsurların birleştirilmesiyle hesaplanır.

3. YouTube

Son dönemde İnstagram, Snapchat ve Tiktok içeriklerine rakip olmak için youtube uygulama içerisine shots özelliğini dahil etti. Bu güncelleme ile beraber ilgiliyi diğer sosyal medya uygulamalarından kendi sosyal medya uygulamasına çekmek için 2022 yılı için 100 milyon dolar fon para dağıtımı yapacağını duyurmuştu. Kısa videolu içeriklerini youtube şartlarına uygun şekilde paylaşan ve para kazanması açık olan hesaplar hikaye (shots) özelliği ile para kazanabilmektedir.

Önerilen Yazı
Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Profesyoneller Tarafından Kullanılan Para Kazanma Stratejileri

Youtube’daki içerik oluşturucular sadece kısa videolar için değil aynı zamanda uzun biçimli video içerikleri ile de para kazanabilirler.

Abone sayınız ve sahip olduğunuz görüntüleme sayısı, YouTube üzerindeki kazancınızın artmasındaki en büyük etkenden biridir. Ayrıca en büyük şartlardan birisi ise son 12 ay içerisinde 1.000 aboneye ulaşarak 4.000 saat izlenmeyi doldurarak videoları herkese açık yapmak gerekir.

4. İnstagram

İnstagram’da bir içerik oluşturucusu canlı yayın açarak canlı yayın izleyen takipçileri tarafından rozet satın alınarak içerik oluşturucuya destek sağlayabilir.

Önerilen Yazı
Instagram, İçerik Oluşturuculara Para Kazanmak İçin Daha Fazla Yol Sunacak

İçerik üretisinin içeriklerin ilgi görmesi durumunda bulunduğu lokasyonda ve ulusal çaptaki firmalar tarafından dikkatini çekebilir. Bu dikkat çekme arkasında sponsorlu reklam getirecektir. Sponsorlu yapılan reklamlarda içerik oluşturucunun maddi olarak destek görmesini sağlar.

5. Twitter

Günümüzde en çok kullanılan bir diğer sosyal medya uygulaması olan twitter üzerinden de para kazanmak mümkündür.

Twitter’da 10.000 takipçiniz varsa ve ayda en az 25 kez tweet paylaşıyorsanız, Süper Takipçiler sizin için para kazandırabilir. Süper Takipçiler butonu üyelik veya abonelik tarzındaki para kazanma modelidir. Bu kullanıcıların size maddi destek sağlamasına ve süper takipçi ise rozet alarak kendisine bir ünvan eklemesine ulanan sağlar. Bu yüzden bu kullanıcıları tatmin edici ve size gelir sağlayıcı bir özelliktir.

Bilgilerinizi paylaşabileceğiniz biletli sohbet odaları açabilirsiniz. Bu sohbetler esnasında ücret karşılığında odaya giriş yaptırabilirsiniz. Sizi takip eden ve sizin birikimlerinizden yararlanmak isteyek takipçileriniz sizden bilgi ve birikim kazanmak için giriş ücreti ödemekten çekinmeyecektir.

6. Clubhouse

Clubhose, içerik oluşturan kullanıcılara ödeme almalarını ve kesinti yapmadan bahşiş almalarını sağlar. Bahşiş alarak clubhouse üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

7. Facebook

Youtube’dan sonra en çok video ve içerik paylaşılan ikinci sosyal medya ağı ise facebook platformudur. Facebook her geçen gün yeni reklam modeli orta çıkarak üreticilerinin gelir elde etmesini kolaylaştırmaktadır. Facebook son dönemde reklam gelirlerinin %55’ini içerik üreticiyle paylaşmasından sonra kullanıcılar tekrardan ilgisini facebook’a çevirdi.

Facebook üzerinden yayın içi reklamlar sayesinden paylaştığınız yayından gelir elde edebilirsiniz. Bunun dışında markalı içerikler oluşturarak sponsor anlaşmaları yapabilir, hayranlarınız ile aranızda bir bağ kurarak abonelik almalarını kolaylaştırabilir ve gelir elde ederek maddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya’da İçerik Oluşturarak Para Kazanmak

İçerik oluşturucular, çabalarının karşılığı olarak manevi olarak ün kazanırken aynı zamanda sosyal ağların destekleri sayesinde maddi kazançlar elde edebilmektedir. Bu konuyu buraya kadar okuduysanız, artık içeriklerinizin ilerleyen süreçte sizlere ne gibi gelir getirebileceğini, paylaştığınız içerikleri ne şekilde maddiyata dönebileceği konusunda bilgi sahibi oldunuz demektir.

Sosyal medya üzerinden tam zamanlı bir iş yapmasanız bile belli bir hobiniz veya günlük yaşantıda bir iş ile ilgileniyorsanız bu işinizin bilinmeyen veya sizin dışınızdaki ilgisini çekecek kişiler olduğunu düşünüyorsanız bugün bir karar vererek içerik oluşturmaya başlayabilir ve hem maddi hem de manevi olarak ün/para kazanabilirsiniz. Şimdi durmayın ve üretken olmaya başlayın!

Yazar Hakkında

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Rasim, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 2013 yılında bilişim teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. 2013'ten bu yana bilişim sektöründe belli görevlerde ve çalışmalarda bulunmuştur. Günümüzde ise deneyimlerini aktarmak için teknoportal.com.tr üzerinden editörlük ve site içi geliştirmelerde görev almaktadır.

Yorum Yap