Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Bu konumuzda sizlere Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri nelerdir? sorusunun cevaplarını veriyoruz.

Tüm teknolojiler gibi sosyal medya da kullanıcılarına hem avantajlar hem de dezavantajlar sunmaktadır. Sosyal medyayı doğru kullanıldığında olumlu yönleri yararlı olurken, doğru kullanılmadığında kötü sonuçlara yol açarak duygusal ve davranışsal bozukluklara neden olabilir.

Konuyu uzatmadan Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönlerine bakalım.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri

Yüz yüze iletişim sosyal medyanın sağlayamadığı bazı imkanları sağlayabilir. Ancak sanal platformlar bağlantıda kalmamız ve kullanmamız bize iletişim konusunda yardımcı olabilir.

Sosyal medyanın en olumlu yönlerinden bazıları şunlardır:

  • Çevrimiçi olarak yeni arkadaşlar ve topluluklar keşfetme fırsatı sağlar.
  • Dünyanın her yerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde kalma imkanınız olur.
  • Önemli konular hakkında bilgi ve önemli değerler hakkında farkındalık yaratma ve farkında olma yetisi kazandırır.
  • Duygusal bağ kurarak, kullanıcılara destek verebilir ve destek almanızı olanak sağlar.
  • Yaratıcılık ve kendini ifade etme için bir çıkış bulma fırsatı sağlar. Örneğin bir ressam iseniz resimlerinizi paylaşarak kendinizi sosyal medya sayesinde daha fazla kişiye ifade edebilirsiniz.
  • Güvenilir bilgi kaynaklarını takip ederek bilgi birikimi yapabilirsiniz.

Sosyal medya, yüz yüze etkileşimin güvenli olmadığı ve uzak bölgelerde yaşayan, sosyal kaygı nedeniyle başkalarıyla iletişim kuramayan veya marjinalleştirilmiş, haklarından mahrum bırakılmış bir grubun parçası olan insanlar için özellikle değerlidir. Bu tarz insanların sosyal medya kullanması sosyalleşme ye yardımcı olur.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

Sosyal medyanın olumlu yönleri umut verici görünebilir ancak bu platformlar ruh sağlığınız üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir.

Ek olarak, birçok insan sosyal medyada tehlikeli veya nefret dolu faaliyetlerde bulunarak depresyon, endişe ve izolasyon duygularına katkıda bulunur. Sosyal medyanın en olumsuz yönlerinden bazıları şunlardır:

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yetersizlik Duyguları ve FOMO

Bir çok insan sosyal medyada yalnızca hayatlarının önemli anlarını paylaşma eğiliminde olduklarından, bu platformlar kendimizle ilgili duygularımızı çarpıtabilir. Sizden daha iyi bir hayat yaşıyor gibi görünen veya daha çekici bir görünüme sahip olan insanların yaşantıları zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

Bu duygular aynı zamanda kaçırma korkusuna veya FOMO’ya da katkıda bulunabilir. FOMO yeni bir hastalık olmasa da, başkalarının etkinliklerden zevk aldığını veya daha “heyecan verici” bir hayat yaşadığını görmek, kaygı ve düşük özgüven duygularını tetikleyebilir ve sizi telefonu daha sık açmaya ve takip etmeye zorlayabilir.

Depresyon

Zihinsel sağlığımız için yüz yüze etkileşim çok önemlidir. Sürekli olarak sosyal medyaya ve dijital etkileşime diğer insanları görmekten daha fazla öncelik vermek, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık durumlarını daha da kötüleştirebilir.

Yüksek sosyal medya kullanımı, yalnızlık ve izolasyon duygularını da artırabilirken, daha az dijital etkileşim bu duyguları azaltır ve genel zihinsel sağlığınızı iyileştirir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Siber Zorbalık

Siber zorbalık, sosyal medyada büyük bir sorundur ve yapılan arastırmalarda Türkiye’de gençlerin yaklaşık %59’u bu platformlarda zorbalığa uğradıklarını bilinmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir