Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kullanımı her geçen gün artmakta olan sosyal medya, hayatımızın odak noktası haline geldi. Sosyal Medya Bağımlılığı nedir sorusunu cevaplamamız için öncelikle Sosyal medya nedir onun kısaca bir tanımını yapalım.

“Sosyal medya” terimi, kullanıcıların içerik oluşturmasına ve paylaşmasına, birbirleriyle iletişim kurmasına ve sosyal ağlara katılmasına olanak tanıyan herhangi bir web sitesi veya mobil uygulamayı ifade eder. İlk sosyal ağ platformları 1990’ların sonunda oluşturuldu ve en popüler siteler 2000’lerin başında ve ortalarında internette ortaya çıktı.

Bugün en popüler sosyal medya platformlarından bazıları Instagram, Facebook, Snapchat ve Twitter’dır. Farklı platformlar, kendi özellikleri, arayüz tasarımları ve sosyal görgü kuralları ile benzersiz şekillerde çalışır. Örneğin, Instagram öncelikle resim tabanlı bir platformdur, Twitter kullanıcıları ise içeriklerini 280 veya daha az karakter sınırlaması içinde oluşturmalıdır.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medyayı aşırı kullanmak ciddi bir sorun olabilir. Sosyal medya bağımlılığı, bir kişiyi sosyal medya konusunda aşırı endişe duymaya zorlayan, bu platformlarda çok fazla zaman harcayarak hayatlarının diğer yönlerini etkileyecek kadar psikolojik bir durumdur.

Sosyal medya bağımlılığınız varsa, bu sitelere günde birkaç kez giriş yapmak için kontrol edilemez bir dürtü hissedebilirsiniz. Kendinize bakmayı ihmal ettiğiniz diğer kullanıcılarla paylaşımda bulunmak ve onlarla etkileşim kurmak için çok fazla zaman ve enerji harcayabilirsiniz. Bazı durumlarda sosyal medyada dikkat çekmek için riskli davranışlarda bulunabilirsiniz.

Ayrıca, zaman geçtikçe sosyal medyayı daha fazla kullanmaya başladığınızı ve her zamanki tüketiminize karşı bir tolerans geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz. Sosyal medyayı kullanmayı bıraktığınızda, tekrar oturum açana kadar hoş olmayan yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Her sosyal medya kullanımı bağımlılık oluşturmaz. Bağımlılık, belirli bir maddeye veya aktiviteye tolerans ve bağımlılık geliştirdiğinizde, madde kullanımı veya faaliyetine dahil olmak için kontrol edilemeyen bir dürtü duyduğunuzda ve bıraktığınızda geri çekilme yaşadığınızda ortaya çıkar.

Bazı düşünce ve davranışlar, sosyal medya bağımlılığınız olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

1: Çekilme Belirtileri Yaşamak

Sosyal medya bağımlılığının en önemli göstergelerinden biri de geri çekilmedir. Bağımlılığı olan kişiler, bağımlı oldukları madde veya faaliyete girmedikleri zaman hoş olmayan fiziksel ve duygusal semptomlar yaşarlar.

2: Sosyal Medya Sorumluluklarınızı Etkiler

Sağlıklı sosyal medya kullanımı, işinizi yapma veya okula gitme becerinizi etkilememelidir. Sosyal medya bağımlılığı ile ders sırasında veya belirli işleri yaparken telefonunuzu kullanmanıza izin verilmeyen durumlarda kullanmanız bağımlı olduğunuza işaret etmektedir.

3: Sosyal Medya Kullanımınız Hakkında Başkalarına Yalan Söylemek

Sosyal medya bağımlısı olan kişiler genellikle bu platformlarda ne kadar zaman harcadıklarından utanırlar. Kendinizi sosyal medya kullanımınız hakkında sevdiklerinize yalan söylerken, utançtan gerçeği saklamaya çalışırken bulabilirsiniz.

4: Eskiden Sevdiğiniz Aktivitelere İlginizi Kaybedersiniz

Sosyal medya bağımlılığı, bir kişinin hayatını ele geçirerek, önceki ilgi ve aktivitelerini telefonlarında gezinme lehine terk etmelerine neden olur. Bir zamanlar sosyal medyada vakit geçirmeyi sevdiğiniz hobilere katılmayı bırakırsanız, bir bağımlılığınız olabilir.

5: Sosyal Medya Kullanımı İlişkilerinizi Etkiler

Sosyal medya bağımlılığı olan insanlar, genellikle dijital etkileşim lehine kişisel ilişkilerini görmezden gelirler. Bir bağımlılığınız varsa, telefonunuzu kontrol etmek için konuşmaları kesebilir, ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaklaşabilir ve bu ilişkilerde sosyal medya kullanımınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir