Slack ve Discord Nedir? Hangisi Daha İyidir?

Slack ve Discord Nedir? Hangisi Daha İyidir?

Slack ve Discord, hem dinamik çevrimiçi işbirliği hem de mesajlaşma uygulamalarıdır.

Çevrimiçi iletişim uygulamalarından bahsettiğinizde Slack ve Discord genellikle konuşmanın en başında olacaktır.

Slack, başlangıcından bu yana iş iletişimi için endüstri standardıydı, ancak oyundaki tek oyuncu değil. Onun dışında Discord dikkat çekiyor ve tamamen ücretsiz bir alternatif olarak oldukça büyük bir rakip olarak göze çarpıyor.

Slack Nedir?

Slack, esas olarak ekipler arasındaki işbirliği ve iç iletişim için kullanılır. Ekip üyelerinin e-posta göndermek yerine doğrudan iletişim kurmasını sağlar.

Doğal dil işleme ve otomatik ileti dizisi oluşturma gibi gelişmiş işlevler, sürekli e-posta takibi ihtiyacını ortadan kaldırır. Kısacası, şirketlerin gerçek zamanlı olarak etkin bir şekilde işbirliği yapmak için aynı işyerinde birden fazla departmana bağlanmasına izin vermeyi amaçlar.

Discord Nedir?

Discord, metin mesajları, görüntülü aramalar ve sesli sohbet yoluyla gruplar ve bireyler arasında mesaj alışverişi sağlayan ücretsiz, web tabanlı bir uygulama olarak çalışır.

Tüm katılımcılar, konumlarından bağımsız olarak aynı anda iletişim kurabilir. Oyun ekibinizle iletişim halinde olmak veya oyun oynarken arkadaşlarınızla takılmak harika olacaktır.

Ancak aynı zamanda küçük ekipler, gruplar ve daha az resmi işbirlikçi kurulumlar için kullanılabilecek ücretsiz bir araçtır.

Derinlemesine Karşılaştırma

Slack ve Discord’un ilk bakışta pek çok ortak noktası var. Ancak derinlere indiğinizde fark ortaya çıkıyor.

Her iki platformun özelliklerini karşılaştıralım.

1. Hedef Kitle

Discord, bir tür oyun sohbeti ve topluluk platformu olarak başladı, ancak genel olarak grup iletişimi için kullanılabilir.

2015’teki lansmanından bu yana platform, daha kapsamlı bir çevrimiçi iletişim aracı haline geldi. Discord, çok çeşitli özel emojiler, gelişmiş sunucular ve genel bot entegrasyonu sunarak toplulukların kendi şartlarına göre gelişmesini ve kendilerini bağımsız olarak ifade etmelerini sağlar.

Bu arada Slack, işin gerçekleştiği yer olarak biliniyor. Çalışanlar için bir işletme içi mesajlaşma sistemidir. Slack, belge yönetimi, kimlik yönetimi ve arama gibi iş/iş odaklı özelliklere odaklanır.

Hangi Uygulama Hangi Kitleye Uygun?

Bir çalışma alanı ve işbirliği aracı olan Slack, ekipler için iş yazılımı olarak tasarlandı. Discord uygulaması ise oyuncuların ve diğer grupların ortak ilgi alanlarını tartışmasına izin veriyor.

Discord, oyuncular tarafından bir iletişim platformu olarak düşünülebilir, ancak tüm potansiyelinden yararlanılırsa çok daha fazlasını yapabilir.

Slack genellikle küçük işletmelerden işletmelere kadar daha resmi bir kurulum için kullanılırken, Discord genellikle daha gündelik veya topluluk temelli iletişimle sınırlıdır.

Bu nedenle, her iki uygulama da ekip işbirliği için mükemmeldir ve nihai seçim iletişimin doğasına bağlıdır. Bir başlangıç ​​veya küçük ekip, Discord’un ücretsiz araçlarını denemek isteyebilirken, daha geleneksel bir iş yeri Slack’in daha yapılandırılmış yaklaşımını takdir edecektir.

2. Metin ve Sohbet Özellikleri

Slack, öncelikle metin tabanlı bir iletişim aracıdır. Bu iletişim yöntemi ile kanalı alakasız mesajlarla doldurmadan eş zamanlı konuşmaları organize tutabilirsiniz.

Slack’e benzer şekilde Discord, kullanıcıların kanallar ve doğrudan mesajlar aracılığıyla iletişim kurmasını sağlar. Discord ile arama yapmak ve kaydırmak da kolaydır.

Nasıl arama yapacağınızı bilmiyor olsanız bile, kullanışlı bir öncesi/sonrası etiketi, onu bulmanıza yardımcı olmak için bir takvim widget’ının önizlemesini içeren bir arama penceresi açar.

Slack veya Discord Daha İyi Metin İletişimine Sahip mi?

Slack’in ücretsiz planı, tarihte 10 binden fazla mesaj saklamaz. Ücretsiz planı sınırsız depolama alanı sunduğundan Discord’da böyle bir sınırlama yoktur.

Bununla birlikte, Discord dizili sohbetleri desteklemese de, ücretsiz planlarla iletişim söz konusu olduğunda Slack’ten daha iyidir.

3. Sesli ve Görüntülü İletişim

Slack ile görüntülü aramalar, telefon aramalarına benzer şekilde çalışır: 15 kişiye kadar bağlanın ve videoya tıklayarak aramayı kolayca bağlayın.

Slack ile ekranınızı bir telefon veya görüntülü görüşmede de paylaşabilirsiniz. Bir ekran paylaşımı oturumu sırasında Slack, notlar eklemenize veya önemli bilgileri vurgulamanıza olanak tanır.

Ancak Discord’un görüntülü arama özelliği daha gelişmiş özellikler sunuyor. Gürültü ve yankıların bastırılması gibi belirli sohbet işlevlerini kontrol edebilirsiniz.

Tek bir düğmeye basarak sesli aramayı görüntülü aramaya dönüştürebilir ve aynı anda 25 kişiye kadar konuşabilirsiniz. Platform, kullanıcılar için gelişmiş kontroller sunmanın yanı sıra, Slack’te bulunmayan bir seçenek olan bas-konuş işlevi de sunar.

Sesli ve Görüntülü Aramalar İçin Hangisi Daha İyi?

Slack’in ücretsiz planı ile görüntülü sohbet iki katılımcı ile sınırlıdır. Ücretli bir planla, 15 kişiye kadar ekleyebilirsiniz.

Discord ise aynı anda 25 kişi ile iletişime geçilmesini sağlıyor. Dolayısıyla görüntülü iletişim söz konusu olduğunda Discord listenin başında yer alıyor.

4. Slack ve Discord’da Uygulama Entegrasyonu

Slack’i kullanarak üçüncü taraflardan 800’den fazla uygulamaya erişebilirsiniz, böylece araçlar arasında geçiş yapmanıza gerek kalmaz.

Biri size bir mesaj gönderdiğinde veya herhangi bir yerde sizden bahsettiğinde Slack uygulaması tarafından bilgilendirileceksiniz. YouTube, e-posta istemcileri ve diğer yerel uygulamaların yanı sıra takvimler ve görev zamanlayıcılar da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Discord’da YouTube, Twitch, Skype, Reddit, Steam, Twitter, Facebook, Spotify, Blizzard ve Xbox Live dahil olmak üzere çeşitli yerel entegrasyonlar bulunmaktadır.

Hangisinin Uygulama Entegrasyonu Daha İyi?

Entegrasyonlar her platform tarafından farklı şekilde ele alınır. Slack, diğer uygulamalarla entegrasyon konusunda daha iyidir, Discord ise sınırlı entegrasyon seçeneklerine sahiptir.

Slack’in Discord’a göre bir avantajı olduğu yer burasıdır. Sonuç olarak buradaki yarışı Slack kazanıyor.

Slack ve Discord Karşılaştırıldı: Hangi Uygulama Kazandı?

Discord, Slack’e göre daha fazla ücretsiz sohbet özelliği sunarken ve daha fazla kişinin görüntülü iletişim kurmasına olanak tanırken, Slack uygulama entegrasyonlarıyla öne çıkıyor.

Discord ücretsiz olsa da, Slack’in üst düzey güvenlik, harici iletişim, etkili yönetim, daha iyi uyumluluk ve 7/24 destek ile %99,9 çalışma süresi gibi premium özellikleri, onu işletmeler için çekici bir seçenek haline getiriyor.

Özetle, Slack kurumsal ve kurumsal iletişim için en iyi araçtır ve Discord topluluklara ve sıradan gruplara hizmet etmede mükemmeldir.

Bununla birlikte, hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu görmek için her iki aracı da yan yana test etmek faydalı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir