SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Bir SEO uzmanının ne yaptığını hiç merak ettiniz mi? Şimdi öğrenme ve belki de bir SEO uzmanı olma yolunda başlamanın tam zamanı olabilir.

İnternetin her yerine yayılmış içeriği bulmak için her gün arama motorlarını kullanıyoruz. Bu nedenle, şirketler onlara yardımcı olacak SEO uzmanlarına çok ihtiyaç duyuyor. Ama SEO nedir?

Bu konu altında seo inceleyelim ve bu işin sizin için uygun olup olmadığını keşfedelim.

SEO Ne Demektir?

Birinin SEO’da nasıl uzmanlaştığını öğrenmek için önce SEO’nun ne anlama geldiğini anlamalıyız. SEO, bir web sitesini veya web sayfasını daha “arama motoru dostu” yapmakla ilgili bir terim olan “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.

Bir arama motorunun size ilk önce hangi web sitelerini göstereceğini nasıl seçtiğini hiç merak ettiniz mi?

Örneğin, Türk Hava Yolları’nda İstanbul’a- bilet arıyorsanız, resmi havayolunun web sitesinin beş numaralı noktada olduğunu ve bunun üzerinde bilet rezervasyon web sitelerinin oturduğunu görebilirsiniz.

Bazı web sitelerinin listelerde diğerlerini geçmesinin nedeni, SEO’larından kaynaklanmaktadır. Bir arama motoru, bir kullanıcıya hangi sıradaki bağlantıların gösterileceğine karar vermesi gerektiğinde, kullanıcının sorgusuna hangisinin en iyi yanıt vereceğini düşünür. Bu nedenle, kullanıcının aradığı şeyle ilgili anahtar kelimeleri arayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Örneğin, yukarıdaki örnekte “Türk Hava Yolları İstanbul” araması yaptığınızı varsayalım. Resmi Türk Hava Yolları web sitesinde İstanbul hakkında fazla bilgi olmayabilir, bu nedenle Google Resmi sitesini oldukça düşük sıralıyor.

Bilet rezervasyonu yapan web siteleri, özellikle Türk Hava Yolları  İstanbul seferli uçuşlarını hedefleyen web sayfaları oluşturarak bundan faydalanacak ve hatta metindeki tam arama terimini bile kullanabilir.

Rezervasyon web siteleri, web sitelerinde arama terimlerini kullandığından, arama motoru, bu web sitelerinin sorgunuza resmi Türk Hava Yolları web sitesinden daha iyi yanıt verdiğini düşünür. Bu nedenle üçüncü taraf web siteleri, listelerde resmi olanı geride bırakabilir.

SEO Uzmanı Nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir SEO uzmanı, SEO’nun nasıl çalıştığını anlayan ve bu bilgiyi web sitesi istatistiklerini artırmak için kullanan kişidir. Şirketler, web sitelerini arama sıralamalarında olabildiğince üst sıralara çıkarmak ve sonuç olarak daha fazla tıklama kazanmak için işe alınırlar.

SEO uzmanlarının pazarlamada kökleri vardır. Arama motorları tarafından dikte edilen belirli anahtar kelimeleri içeren bir makale veya parça yazmaları gerekebilir. Bu nedenle, iyi yazma becerileri, uzmanın sıralamaları yükseltmek için içerik oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, SEO sadece içerik oluşturma ile ilgili değildir. Uzman ayrıca web sitesini hem ziyaretçiler hem de arama motorları için hoş bir şekilde oynayacak şekilde oluşturur. Bu nedenle, bir SEO uzmanı, özellikle web geliştirmeyi ele alan dillerde, genellikle kodlama bilgisine ihtiyaç duyacaktır.

Bir SEO uzmanı rolünün sesini seviyorsanız ancak sinir bozucu kodlama bölümlerinden hiçbirini istemiyorsanız, bunun yerine bir SEO yazarı veya SEO metin yazarı isteyen iş ilanlarına bakın. Bunlar %100 yazma yönüne odaklanır ve kodlama içermez.

Bu işler için İngilizce veya benzeri bir derece avantajlı olsa da, teknik geçmişinizi BT ile ilgili işletmelere başvurmak için bilginizi bildiğinizi göstermek için kullanabilirsiniz.

SEO Uzmanı İçin Gereksinimler Nelerdir?

Genellikle, bir SEO uzmanı işi herhangi bir derece isteyecektir; ancak, uzmanlık alanınız teknolojideyse şansınız daha yüksektir. Ne de olsa, gereksinimlerden biri HTML ve JavaScript gibi dilleri bilmektir. Size bu dilleri bilmek çok yol kat edecek.

Bir iş ilanı ayrıca önceden deneyim isteyebilir. Bir şirket doğrudan SEO deneyimi isteyebilir, ancak bazıları yalnızca web sitesi oluşturma deneyimi isteyebilir. Bu gereksinim, bir bilgisayar kursunun yararlı olmasının bir başka nedenidir; web tasarımında modül içeren birini seçin ve olası işverenlere göstermek için hem becerileri hem de portföyü geliştirebilirsiniz.

Zihniyetinize gelince, mantık ve deney arasındaki dengeyi sağlamanız gerekir. İnsanların ne aradığını ve web sitesini yapılandırmanın en iyi yolunu kontrol etmek için çok çeşitli araçlara sahip olacaksınız.

Ancak, en çok tıklamayı hangilerinin çektiğini görmek için farklı testler yapmanız gerekecek. “Bir ve bitmiş” bir iş değil; en iyi sonuçlar için uzun süre ince ayar yapılmasını gerektirir. Ne tür araçlar kullanacağınıza dair bir fikir istiyorsanız , web siteniz için en iyi anahtar kelimeleri elde etmek için ücretsiz araçlar bulunmaktadır.

İlginç bir şekilde, PayScale’e göre SEO uzmanları, bir teknoloji işinin cinsiyet dengesinin eşit olduğu nadir bir örnektir. Cinsiyet dağılımı yaklaşık% 55 erkek ve% 45 kadındır, bu da % 84 erkek ve% 16 kadın oranıyla tipik bir programlama işinden çok daha dengelidir. Bu nedenle, cinsiyet önyargısı konusunda endişeleriniz varsa, bir SEO uzmanı rolü iyi bir seçimdir.

SEO Uzmanının Maaşı Nedir?

PayScale’e göre, bir SEO uzmanı yazarken yılda yaklaşık 45 bin dolar kazanıyor. Asgari yaklaşık 33 bin dolar ve maksimum yaklaşık 64 bin dolar kazanmaktadır.

İşlerde olduğu gibi, deneyim, ödeme oranında büyük bir fark yaratır. Yazma sırasında, uzun süredir işin içinde olan biri maaşında %43’lük bir artış görürken, ilk kez çalışanlar %13 daha az alıyor.

SEO Uzmanları Nerelerde Çalışır?

SEO uzmanları her türlü lokasyonda çalışabilir. Örneğin, bir şirket, şirket binası içindeki bir ofiste çalışmak üzere yerinde olmak üzere birini kiralayabilir. Diğer işletmeler, profesyonellerin evden çalıştığı serbest olarak SEO uzmanlarını işe almayı tercih edebilir.

Hangi rotayı tercih ederseniz size gelir. Etrafınızda başkaları olmadan çalışmayı hayal edemiyorsanız, ofis içi işlere başvurmaktan daha iyi olursunuz. Daha içe dönük insanlar evden çalışmanın izole doğasını tercih edecekler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir