Samsung Telefonlar Hangi Ülkelerde Üretiliyor?

Samsung Telefonlar Hangi Ülkelerde Üretiliyor?

Samsung, merkezi Güney Koreli bir şirkettir, ancak birçok ülkede üretimi yapılmaktadır.

Samsung Telefonları Nerede Üretiliyor?

Samsung veya Samsung Group, merkezi Seul’de bulunan Güney Koreli bir elektronik üretim şirketidir. Ancak bir işletmenin belirli bir yerden faaliyet göstermesi, ürünlerini aynı yerde hatta aynı ülkede ürettikleri anlamına gelmez.

Peki, Samsung donanımları nerede üretiliyor?

Vietnam

Tüm Samsung telefonlarının yaklaşık yüzde 50’si Vietnam’da üretiliyor. Samsung, Vietnam’da yükselen akıllı telefon markalarının rekabetine rakip olacak 3 milyar dolarlık yeni bir akıllı telefon fabrikası duyurduktan sonra bu yüzdenin önemli ölçüde artması bekleniyor.

Samsung’un şu anda Vietnam’da küresel dağıtım için yılda 120 milyon cihaz üretmekten sorumlu iki telefon fabrikası var. Aslında, Kuzey Amerika veya Avrupa’da iseniz veya Samsung telefonunuzu bunlardan birinden aldıysanız, Vietnam’da yapılmış olma ihtimali yüksektir.

Hindistan

Samsung’un en büyük mobil fabrikası olan Hindistan’daki fabrikasıdır. Burada yılda 100 milyondan fazla cihaz üretilmektedir. Hindistan’daki fabrikalar ağırlıklı olarak Galaxy M ve Galaxy A serisi cihazları üretiyor. Hindistan’da üretilen Samsung cihazlarının çoğu yerel olarak satılırken, küçük bir yüzdesi Avrupa, Afrika ve Batı Asya’dan geliyor.

Gelecek planlarına gelince, 2017’de Samsung, bölgedeki akıllı telefon üretimini ikiye katlamak için Hint fabrikalarına 600 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını duyurdu.

Güney Kore

Güney Koreli bir şirket olmasına rağmen Samsung, cihazlarının yalnızca yüzde sekizini Güney Kore’de üretiyor. Ancak Hindistan’daki üretimine benzer şekilde Güney Kore’de üretilen Samsung akıllı telefonlar çoğunlukla yerel pazarda satılıyor.

Uluslararası satış ve ihracat söz konusu olduğunda, Samsung cihazlarının tüm küresel dağıtımlarının yüzde10’undan azı Güney Kore’de yapılıyor.

Brezilya

Samsung telefonunuzu Latin Amerika’dan alıyorsanız, muhtemelen Brezilya’daki bir üretim tesisinde üretilmiştir. Samsung, 1999’dan beri Brezilya’da üretim yapıyor ve 6000’in üzerinde yerel işçi çalışmaktadır.

Samsung, telefonlarını bölgedeki diğer ülkelere uygun fiyatlarla satmak için Brezilya’nın vergi yasalarından tam olarak yararlanıyor.

Endonezya

Endonezya, Samsung açısından oldukça yeni bir girişimdir. Üretim süreci yalnızca 2015’te başladı ve yılda yalnızca 800.000 adet üretiyor, ancak çoğunlukla yerel talebi karşılamak için üretim yapılmaktadır.

Tayvan

Samsung, 1994 yılından beri Tayvan’da üretim yapıyor. Tayvan’da ayda yaklaşık 600.000 adet üretim yapıyor ve oranların istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. Tayvan’da üretilen en öne çıkan Samsung ürünleri Galaxy serisi ve Galaxy Note serisidir.

Çin’deki Faaliyetler Durduruldu

Samsung, Çin’de telefon üretirken, 2019’un ortalarında Çin’deki tüm üretim faaliyetlerini sonlandırdı. Yani eski bir model satın almadığınız sürece Samsung akıllı telefonlar Çin’de üretilmiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android 12 Güncellemesi Alacak Samsung Cihazlar

Fiyat, üretim ülkesine ve malzemelerin nasıl tedarik edildiğine bağlı olarak da değişir. Bu bilgiyi ülkenin üretim politikalarına bağlı olarak satın alma işleminizin yaklaşık kalitesini ölçmek için de kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir