Samsung DeX Modu Nedir? Ne İşe Yarar?

Samsung DeX Modu Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknoloji dünyası, Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar arasındaki bağlantıyı oluşturmak için birçok girişimde bulunuyor. Samsung DeX projeside bunu doğrulayan bir çözümdür. Bu akıllıca olan deneyimi test etmek için yeterli donanımlara sahip olabilirsiniz.

Samsung DeX Nedir?

Dex, Samsung cihazlarda kullanılan bir çok işlevi kablo kullanmadan film izlemek veya sunum yapmak için tüm galaxy model cihazlar arasında geçiş yaparak organize olarak kullanılmasını sağlar.

Bu mod sayesinde tek tuşla telefon görünümden bilgisayar görünüme geçerek Windows işletim sistemine çok benzeyen bir sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Microsoft’un Word, Excel, PowerPoint, One Drive, Outlook, OneNote, Skype ve daha fazla uygulamasını sekronize olarak Samsung DeX modunda aktif olarak kullanabilirsiniz.

DeX Modu Arayüzü

DeX yazılımı, birçok son teknoloji Samsung Galaxy telefon ve tabletinlerin içinde yüklü gelmektedir. DeX Modu, cihazınızı daha büyük bir ekrana, klavyeye ve fareye bağlamanız ve ardından DeX Modu devreye girmesidir. Arayüzü standart telefon ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde düzenlenir.

DeX Modunun ara yüzü bir masaüstü işletim sistemi olan windows’a çok benziyor. Klasörler ve uygulamalar için bir “masaüstü”, altta bir görev çubuğu ve yüzebilen ve yeniden boyutlandırılabilen pencereler var. Tüm bunlar bağlı Galaxy cihazınızdan çalışırmaktadır. Üstte özel bir katmana sahip Android gibi tanımlayabiliriz.

DeX Modunda Tablet Samsung

Samsung yakın zamanda bağlantı istasyonunu gereksiz kılan kabloları tanıttı. DeX modunu telefonuzu veya tabletinizi şarj kablosuyla bir bilgisayara doğrudan bağlayarabilir ve bazı Galaxy model tabletler ile DeX Modunu hiçbir şey bağlamadan doğrudan tablet üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Neden DeX Modunu Kullanmalı?

Akıllı telefonlar ve tabletler çoklu görevler için masaüstü bilgisayarlar  göre oldukça iyi değiller. Büyük ekranlı Monitör, klavye ve farenin yerini tutmak için tasarlanmıştır. Bilgisayarlarımız üretkenlik olarak çok kolay olmasına rağmen taşımaları zordur. Samsung DeX modu ile küçük ekranlı bir cihazınız ile büyük işleri bilgisayar gibi kullanarak yapmanıza olana sağlar.

Kişisel hayatımızın çoğunu telefonlarımızda ve tabletlerimizde kullanma eğilimiz daha çoktur. DeX’in arkasındaki fikir, ister “bilgisayarınızda” ister mobil cihazınızda olun, bu öğelere her zaman anında erişebilmenizdir. Yazılım, ortamınıza uygundur.

Masaüstü bilgisayara ihtiyacınız yoksa eğer DeX Modlu bir Samsung telefon işinizi görücektir. Evde ödev yapmak için bir yerleştirme istasyonuna sahip olabilir ve çalışmak için telefonu açabilirsiniz. Android kullanıcı arayüzü medya tüketimi için daha uygun olabilir, ancak DeX Modu daha çok bilgisayar hissi vermektedir.

Hangi Samsung Cihazları DeX Modunu Destekler?

DeX modu, yeni çıkan Galaxy Tab tablet ile birlikte modern yeni üretilen Samsung Galaxy akıllı telefonların çoğunda mevcut olarak geliyor. Samsung, telefonlar için Galaxy S8 serisinde ve tabletler için Galaxy Tab S4′ ile birlikte DeX modunu piyasaya sürdü. Bundan daha yeni herhangi bir üst düzey Samsung Galaxy cihazında DeX olması planlanıyor.

Samsung DeX evrensel bir çekiciliğe sahip olmayabilir, ancak akıllı telefonlarından veya tabletlerinden daha fazlasını isteyenler için bu bir ilham kaynağı olabilir.İnsanlar pek çok farklı ihtiyaca göre değişebilen cihazların geleceğini hayal etiyorlar ve Samsung DeX ile bu değişimin başladığını rahatlık ile görebiliyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir