Robotik Vakum Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları

Robotik Vakum Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları

İnsanlar evlerini daha az çabayla temizlemenin yollarını bulmaya çalıştıkça robotik elektrikli süpürgeler daha popüler hale geldi.

Robotik elektrikli süpürgeler, evini kendilerini temizlemeye çalışmak istemeyenler için zamandan ve emekten tasarruf sağlarlar.

Robotik Vakum Nedir?

Robotik elektrikli süpürge, halılardan ve sert zeminlerden kiri ve döküntüleri toplamak için dönen bir fırça veya hava tahrikli bir türbin kullanan kendinden tahrikli bir zemin temizleyicidir. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan kendi başlarına çalışırlar.

Robotik vakumlar, etrafta dolaşabilmeleri için mobilyalar, kapılar ve merdivenler gibi yoldaki engelleri algılayan sensörlere sahiptir. Daha az ev işi yapmak isteyen ancak yine de evlerinde temizliği koruyanlar için tasarlanmıştır.

Robotik elektrikli süpürgeler kablolu veya kablosuzdur, farklı yüzeyler için farklı fırça tiplerine sahiptir. Elektrik veya şarj edilebilir pillerle çalışır.

Robotik Vakum Nasıl Çalışır?

Robotik elektrikli süpürgeler, halılarınızı ve zeminlerinizi geleneksel elektrikli süpürgelerin yaptığı gibi temizler: kiri fırçalar ve emer. Ancak Robotik vakumlar, sensörler yardımıyla herhangi bir insan müdahalesi olmadan bunu yapabilir.

Üst düzey robotik elektrikli süpürgeler, boşluklarda gezinmek için kızılötesi lazerler kullanırken, daha ucuz modeller fiziksel sınır çizgileri kullanarak zemini haritalar. Robot elektrikli süpürgeler, sensörlerden herhangi birini kullanarak engelleri algılayabilir, katettikleri mesafeyi ölçebilir, tehlikeleri algılayabilir ve temizlenecek yeni alanları bulabilir.

Robotik bir vakumun kullandığı sensörler ve nasıl çalıştığı, üreticiye ve cihaz modeline bağlıdır, ancak ortak olan, boşluklarda gezinmek için sensörlerin kullanılmasıdır.

Robotik elektrikli süpürgeler, geleneksel elektrikli süpürgeleri kullanmakta zorluk çekenler veya evlerini temizlemek için zamandan tasarruf etmek isteyenler için olmazsa olmazlardan bir cihaz haline gelmiştir.

Robotik Vakumların 3 Avantajı

Kendiniz için bu cihazlardan birine neden ihtiyaç duyabileceğinize dair bazı nedenlere bakalım!

1. Temizlik Zamanından Tasarruf Sağlar

Robotik bir vakuma sahip olmanın en büyük avantajlarından biri, temizlik için harcanan zamanı azaltmasıdır. Evinizde bunlardan biri varken, sizin için en önemli olanı yaparak zaman geçirebilir ve yine de evinizin temiz olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, robot elektrikli süpürge programını programlayabildiğiniz için, diğer işleri halletmeye çalışırken yolunuza çıkmaz.

2. Mobilya Altını Temizleyebilirler

Temizlik asla eğlenceli değildir, ancak altlarını temizlemek için diz çökmek veya mobilyaları yükseltmek temizlik deneyimini çok daha kötü hale getirir. Robotik elektrikli süpürgeler bu durumlarda işe yarar.

Küçük boyutları, yatak ve kanepe altlarını kolayca temizleyebilmeleri için harika bir manevra kabiliyeti sağlar.

3. Acil Temizlik İçin Kullanılabilirler

Hepimizin temizlik yapmaktan hoşlanmadığı günleri olmuştur. Bu genellikle beklenmedik misafirlerimiz olduğunda kendimiz hakkında kötü bir izlenim vermemizle sonuçlanır. Bir robot elektrikli süpürge, böyle zamanlarda itibar koruyucu olabilir.

Robotik Elektrikli Süpürgelerin 5 Dezavantajı

Robotik elektrikli süpürgelerin, hareketlilik sorunları olan ve kendi başlarına süpürmekten nefret edenler için paha biçilmez bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Ancak ne kadar yardımcı olurlarsa olsunlar, sınırlamaları da yoktur.

1. Tamamen Etkisiz Değiller

Bir Robot vakum beklediğiniz kadar kolaylık sağlamaz. Sık sık sıkışıp kaldıkları için hala insan yardımına ihtiyaç duyarlar. Sadece bu da değil, aynı zamanda mobilya ve kapı gibi şeylerin altına sıkışmaya veya diğer nesnelere takılmaya eğilimlidirler.

Robotik süpürgenizin temizlik sırasında sıkışma ve dikkatinizi çekmesi ihtimali, özellikle evde ortalıkta bir şeyler bırakırsanız çok yüksektir. Ayrıca, bazı modeller boşaltılması gerektiğinde manuel müdahale de gerektirir.

2. Pahalıdırlar

Robotik elektrikli süpürgeler, standart elektrikli süpürgelerden daha pahalıdır. Bunun nedeni, sensörler, bilgisayar beyinleri ve karmaşık bir temizleme sistemi gibi çalışmak için ekstra teknolojiye ihtiyaç duymalarıdır.

Robotik elektrikli süpürgeler, içine giren karmaşık teknoloji nedeniyle daha yüksek bir maliyete sahiptir.

3. Halı Kaplı Yüzeylerde İyi Çalışmazlar

Robotik elektrikli süpürgeler, kolay hareket edemedikleri ve süzülmedikleri için halı kaplı yüzeylerde o kadar etkili değildir. Bazı modellerin halı kumaşına sıkışma alışkanlığı vardır ve bu da çalışmamalarına neden olur.

Ayrıca bu süpürgeler, tüylü yapıları nedeniyle halılardaki temiz ve kirli alanları ayırt etmekte zorlanabilir.

4. Geleneksel Elektrikli Süpürge Kadar İyi Temizlemezler

Robotik elektrikli süpürgeler, standart bir elektrikli süpürge kadar fazla kir ve pislik toplamaz. Genellikle daha küçük bir girişe sahiptirler, yani zeminden büyük miktarda toz emmezler.

Ayrıca, odanızın şekline bağlı olarak, robot süpürgeniz ulaşamayacağı için köşeye girmeyecektir.

5. Mobilyaları Yıpratabilirler

Robotik elektrikli süpürgeler, engellere çarptıktan sonra geri sıçramak üzere programlanmıştır ve sık sık çarparlarsa kapıların ve mobilyaların kenarlarındaki boyayı aşındırabilir.

Normal Vakumlar ve Robotik Vakumlar: Hangisini Satın Almalısınız?

Yukarıda paylaşılan robotik elektrikli süpürgelerin artıları ve eksileri, iki elektrikli süpürgeden hangisinin sizin için en mantıklı olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olan her şeyi kapsar.

Artıları ve eksileri programınız ve evinizin büyüklüğü gibi faktörlerle eşleştirmek, ikisinden hangisinin sizin için en iyi olacağını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Yoğun bir programınız varsa veya çok sayıda mobilya ve diğer engellerin olduğu büyük bir eviniz varsa, bu alanlarda daha kolay gezinebileceği için robotik bir elektrikli süpürge satın almaya değer olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Roketler Dünya’ya Nasıl İner? Roketlerin İnanılmaz Teknolojisi

Ancak, elektrikli süpürgeyi itmeyi zor bulmayan uygulamalı bir kişiyseniz, sizin için en iyi seçenek normal bir elektrikli süpürge olacaktır. Sonuçta, daha ucuz ve kullanımı daha kolaydır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir