Riot Games, Valorant’ta Sesli Sohbetleri Kaydetmeye Başlıyor

Riot Games, Valorant’ta Sesli Sohbetleri Kaydetmeye Başlıyor

Riot Games, Valorant’ta çevrimiçi suistimale karşı savaşmak için attığı son adımda, artık bildirilen oyuncuların oyun içi ses kayıtlarını gözden geçirebilecek.

Valorant’ta rahatsız edici davranışlar sergileyen oyuncularla savaşmak için, Riot Games artık oyuncuların oyun içi sesli sohbetlerini kaydedecek. Şirket, bunun nefret söylemi kullanan oyuncuları daha iyi değerlendirmesine ve yasaklamasına yardımcı olacağını iddia ediyor. Riot Games şu anda bu özelliği diğer bölgelerde kullanıma sunmadan önce Kuzey Amerika’da beta olarak test etmeyi planlıyor.

Sadece Valorant’ta Sesli Sohbet Kaydedilecek

Riot Games web sitesindeki bir blog yazısında şirket, birinci şahıs nişancı oyunu Valorant’ın ses kaydetme özelliğini kullanan tek oyun olacağını belirtti.

Gönderide ayrıca Valorant’ın Riot Games’in League of Legends gibi diğer oyunlarından daha kapsamlı sesli iletişimlere sahip olduğu belirtiliyor.

Riot Games, Valorant’taki rahatsız edici davranışlar sergileyen oyuncularla mücadele etmenin yollarını bulmanın uzun süredir radarında olduğundan bahsetti. Bu nedenle şirket, ses kayıtlarının analiz edilmesinin, nefret söylemi tespitinin ve suçluların yasaklanmasının verimliliğini büyük ölçüde artıracağına inanıyor.

Ek olarak, Riot Games, oyuncuları kalıcı olarak yasaklamak gibi sert eylemlerde bulunmadan önce açık kanıt gerektirir.

Riot Games, Şubat ayında Valorant için geliştirilmiş AFK algılama ve metin denetimi başlatmıştı. Oyuncular ayrıca, raporlarının durumu ve yapılan işlem hakkında kendilerini güncel tutan rapor geri bildirimi alabilecek.

Riot, bu yeni ses denetleme sistemiyle Valorant’ta oyuncu istismarından kurtulmayı planlıyor.

Veri Gizliliği Ne Durumda Olacak?

Blog yazısı ayrıca, kullanıcıların ses kayıtlarıyla ilgili olabilecek genel gizlilik endişelerine de değiniyor.

Bununla ilgili olarak Riot Games şunları söylüyor:

Oyunlarımızı etkin bir şekilde çalıştırmak ve deneyiminizi sürekli iyileştirmek için mutlak minimum verileri toplamamız gerektiğine inanıyoruz. Veri topladığımızda şeffaf olacağız, sadece gerektiği kadar saklayacağız ve sanki kendimizmiş gibi koruyacağız.

Buna ek olarak, şirket oyunculara sesli sohbetleri aktif olarak dinlemeyeceklerini söyledi. Sesler yalnızca rahatsız edici davranış olarak bildirilirse incelenecektir.

Seslerinin kaydedilmesini istemeyen kullanıcıların sesli sohbeti tamamen kapatması gerekecektir.

Ayrıca, Discord gibi üçüncü taraf istemcilerden gelen sesli sohbetler kaydedilmeyecektir.

Peki Ses Kaydı Bu Sorunu Çözmek İçin İyi Bir Yol Mu?

Valorant, hızla dünyanın en büyük FPS oyunlarından biri haline geldi, ancak oyuncuların nefret söylemi ve rahatsız edici davranışlar sergileyen oyuncularla boğuşuyor.

Çoğu oyunun bir bildirim özelliği vardır, ancak nadiren faillere karşı herhangi bir işlem yapılır. Bu nedenle, çok az oyuncu aslında oyuncuları rapor ediyor çünkü bunun bir fark yaratmayacağını düşünüyorlar. Ses kaydı ile bunların hepsi değişebilir. Şirketler artık oyuncuların oyun içinde ateşlenmesini tamamen engelleyebilecek somut kanıtlara sahip olacak.

Ses kaydının, çoğunlukla gizlilik ile ilgili kendi sorunları olsa da, Riot Games, bu yeni özelliğin işe yarayacağına inanıyor gibi gözüküyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir