RAM ve VRAM Nedir? Arasındaki Farklar Nedir?

RAM ve VRAM Nedir? Arasındaki Farklar Nedir?

Bir oyun bilgisayarı kurarken, hangi belleğin kullanılacağını bilmek çok önemlidir. Peki, RAM ve VRAM arasındaki fark nedir?

Bir oyun bilgisayarı oluşturuyorsanız, kulağa benzer gelen iki terimle karşılaşmışsınızdır: RAM ve VRAM. Ancak bu terimler ne anlama geliyor, nasıl farklılar ve en iyi oyun deneyimi için neden bunlara ihtiyacınız var?

Farklılıkları inceleyelim ve her birinin oyun PC’niz için ne kadar önemli olduğunu görelim.

Rastgele Erişim Belleği (RAM) Nedir?

RAM  , bilgisayarın tüm aktif süreçleri ve yazılımları yerleştirdiği “tezgah” görevi görür. Her yeni program yüklediğinizde, bilgisayarın kullanması için RAM’e paketlenir.

Bu nedenle, video oyunları, bilgisayarınızın çalışması için minimum miktarda RAM’e sahip olmasını gerektirir. Bu, bilgisayarınızın oyunu RAM’e yüklemesini sağlar, böylece oynayabilirsiniz.

Önceden oluşturulmuş bir PC satın alıyorsanız, “belleği” altında ne kadar RAM olduğunu görebilirsiniz. Genellikle 2GB ile 16GB arasında bir yerde olur, ancak çok daha fazlasına sahip PC’ler alabilirsiniz.

Ne Zaman Daha Fazla RAM Almalısınız?

RAM bilgisayarın çalışma tezgahı gibi davrandığından, RAM’in çok az olması bilgisayarınızın performansı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bilgisayarınız, çalıştırdığınız her şeyi RAM’e sığdırmaya çalışıyor, ancak bunun için yeterli alan yok.

Bu olduğunda, bilgisayarınız sanal bellek olarak bilinen şeye erişmeye başlar. Bu RAM ile aynı şey değildir; Aslında, tüm bunlar, RAM kullanımınızı aştığınızda PC’nin içine bir şeyler yükleyebileceği disk sürücünüzün özel bir parçasıdır.

Bu olduğunda, bir süredir bakmadığınız açık programların, onlara geri döndüğünüzde yavaşlayacağını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, programın kullanım eksikliği nedeniyle sanal belleğe aktarılmış olması, ardından geri döndüğünüzde RAM’inize geri sürüklenmesidir.

Ancak bir sisteme daha fazla RAM eklemek, tüm sorunlarını çözecek sihirli bir gümüş kurşun değildir. Örneğin, bilgisayarınızın işlemcisi yavaşsa, daha fazla RAM eklemek daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaz.

Video Rastgele Erişim Belleği (VRAM) Nedir?

VRAM’ı genellikle ekranınızda içerik görüntüleyen herhangi bir donanım parçasında bulacaksınız. Bir grafik kartınız varsa, o kartın içinde tüm görüntü verilerini işlemek için VRAM bulunur. Bir grafik kartınız yoksa, işlemcinizin üzerinde, sistemin RAM’inin bir kısmını kendisi için kullanacak olan tümleşik grafikler olacaktır.

Yeni bir grafik kartı satın alırken, özelliklerine bakarak bir kartın ne kadar VRAM’e sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Genellikle gigabayt cinsinden listelenir ve kutunun üzerine basılır; 4GB grafik kartında 4GB VRAM olacaktır.

Ne Zaman Daha Fazla VRAM Almalısınız?

Normal RAM, bilgisayarınızın hesaplamaları işleme yeteneğini artırmaya yardımcı olduğu kadar, VRAM da ekranla ilgili görevleri işlemesine yardımcı olur. Bu nedenle, ekranınızla ilgili sorun yaşıyorsanız daha fazla VRAM almak yardımcı olabilir.

Örneğin, video oyunları daha yüksek ayarlarda takılıp kaliteyi düşürdüğünüzde düzeliyorsa, daha fazla VRAM yardımcı olabilir. VRAM, oyunları belirli çözünürlüklerde oluşturmanın da önemli bir parçasıdır; örneğin, 1080p oyun deneyimi için yaklaşık 2-6 GB VRAM’a ihtiyacınız var.

Ancak, RAM gibi, bir grafik kartının VRAM’i performans için her şeyin başı ve sonu değildir. Grafik işlem birimleri (GPU’lar), belirli saat hızlarında çalışan işlemcilere sahiptir ve bazıları kendilerini soğutmada diğerlerinden daha iyidir. GPU’ları karşılaştırırken her ikisini de dikkate almaya değer.

RAM ve VRAM Arasındaki Fark Nedir?

Özünde, RAM ve VRAM arasındaki temel fark, her birinin ne için kullanıldığıdır. Bilgisayarınız işlemleri belleğinde tutmakta zorlanıyorsa, bu bir RAM sorunudur; Bilgisayarınızda yoğun görüntü ayarları için yeterli alan yoksa, bu bir VRAM sorunudur.

Elbette RAM ve VRAM, bir PC oluşturmak için bir araya gelen bileşenlerden sadece birkaçıdır. Bazen bir sorun işlemcinizin hızından, GPU’nuzun işlemcisinden veya başka bir şeyden kaynaklanır.

Bu nedenle, bir soruna RAM veya VRAM atmayı ve kendi kendine düzelmesini ummayı bekleyemezsiniz. Ancak, PC’nizin attığınız şeyi kaldıramadığını fark ettiyseniz, daha fazla RAM veya VRAM yardımcı olabilir.

RAM’i VRAM veya Versa ile Değiştirebilir Misiniz?

Ne yazık ki, daha fazla RAM satın alarak bir VRAM sorununu çözmek iyi bir fikir değil. Bunun nedeni, her ikisinin de bilgisayar ekosisteminde kendi işlerine sahip olmaları ve birinin boşluğu doldurmasını sağlamak için diğerinin işleri alt üst etmesidir.

Örneğin, güçlü bir 8GB grafik kartı alırsanız, sisteminizin RAM’inin yerine bu kartı kullanmak kötü bir fikirdir. PlayStation 4 gibi normal RAM olarak VRAM kullanan sistem örnekleri var; ancak, özel donanım veya yazılım olmadan, GPU’lu ve RAM’siz bir bilgisayarı başlatırken büyük olasılıkla hatalarla karşılaşacaksınız.

Benzer şekilde, 32GB RAM alıp GPU olmadan 4K oyun oynayamazsınız. Tüm bu RAM, çoklu görev ve yazılım yüklemek için harika olacak, ancak grafik oluşturmak için iyi değil.

Ama bir dakika bekle. Daha önce, entegre grafik işlemcilerin çalışmak için sistem RAM’inin bir kısmını kullandığını söylemiştik. Öyleyse neden çok fazla RAM satın alamıyorsunuz, 8GB RAM’i VRAM olarak atayamıyorsunuz ve 8GB grafik kartıyla aynı etkiyi alamıyorsunuz?

Buradaki sorun, sistem RAM’inin ekran verilerini işlemede VRAM kadar sıcak olmamasıdır. Bir grafik kartının VRAM’i işlemcisine yakındır, bu nedenle verileri birinden diğerine taşımak hızlı ve kolaydır. Sistem RAM’inin görsel verilere ulaşması biraz daha uzun sürer, bu nedenle RAM’i VRAM olarak kullanan oyunların oynaması dalgalı ve rahatsız edici olacaktır.

Sonuç Olarak;

3D grafikleri işleyebilen bir bilgisayar yapıyorsanız, yeterli miktarda RAM ve VRAM’e sahip bir bilgisayar isteyeceksiniz. Her ikisinin de 3D oluşturma için ayrı işleri vardır ve PC’nizin onlara yapmaları gereken şeyi yapmaları için yeterli alan vermesini sağlamak size kalmıştır.

Ne yazık ki, bir oyun bilgisayarı yalnızca RAM ve VRAM’inden çok daha fazlasıdır. İşlemci, güç kaynağı, anakart ve fan yerleşimi gibi dikkate alınması gereken daha birçok özellik vardır. Neyse ki, harika bir sonuç elde etmek için bilgisayarınızı kurarken kullanabileceğiniz birçok ipucu ve püf noktası var.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir