RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

İnsanlar genellikle insan beyni ve bilgisayarlar arasında paralellikler kurar. Hem beynin hem de bilgisayarlarının kısa ve uzun süreli belleği vardır. RAM, bir bilgisayarın kısa süreli belleğinin depolandığı alandır.

RAM Nedir?

RAM, Rastgele Erişimli Hafıza anlamına gelir ve daha önce bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarı açtıysanız, RAM’i görmüşsünüzdür. RAM’ler ısı dağıtıcı işlevi gören şık bir kasaya sahiptirler. Bununla birlikte, yüksek güçlü bir hız aşırtmacı değilseniz, bu çoğunlukla sadece görünümle ilgilidir.

Bu arada dizüstü bilgisayarlarda, alan kısıtlı ve çok önemli olduğu için genellikle daha temel RAM çubuklarına sahiptir. Ayrıca, şeffaf kenarları olan modern PC kasalarının aksine, kullanıcılar çok nadiren bir dizüstü bilgisayarın içini görürler.

RAM Ne İşe Yarar?

Bilgisayarımızın ana kartındaki bu çubukların RAM olduğunu ve kısa süreli bellek olarak işlev yaptığınız biliyoruz, fakat bunlar pratikte ne anlama geliyor? Bilgisayarınızda bir metin belgesini açma gibi bir eylem gerçekleştirdiğinizde, o dosyada bulunan verilere erişim gerekir. Bir belge üzerinde çalışmadığınızda ya da belgeyi kaydet’e tıkladığınızda, o dosyanın en son kopyası uzun süreli depolama için sabit sürücüye kaydedilir.

Buna bağlı olarak, dosya üzerinde çalışırken, en son veriler daha hızlı erişim için RAM’de depolanır. Bunlar metin belgeleri, internet sayfaları ve video akışı gibi işlemler için geçerlidir.

RAM sadece belge verilerini de toplamaz. RAM, bilgisayarınızın çalışmasının devam edebilmesi için programları, uygulamaları ve işletim sistemi dosyalarını da depolayabilir. RAM, kısa süreli belleğin tek kaynağı değildir. Örnek olarak, bir ekran kartının kendi grafik RAM’i vardır ve işlemcinin daha küçük veri önbellekleri vardır.

Yine de RAM, sistem tarafından aktif olarak kullanılan veriler için ilk konumdadır.

RAM Nasıl Çalışır?

RAM, işlemcilere ve bilgisayarınızın diğer parçalarına benzer şekilde verileri temsil eden bir elektrik yükünü tutabilen küçük kapasitörler ve transistörlerden oluşur. Bu elektrik yükünün sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde, kapasitörler çok hızlı şarjlarını kaybeder ve verilerin RAM’den kaybolmasına yol açar.

Şarj bittiğinde veriler çok hızlı kaybolabilir. Bu da değiştirilen verilerin sabit sürücüye veya SSD’ye kaydedilmesinin neden bu kadar önemli olduğudur. Bilgisayarın beklenmedik bir an da kapanması durumunda bu kadar çok programın otomatik kaydetme özelliklerine sahip olmasının veya kaydedilmemiş değişiklikleri önbelleğe almasının sebebi de budur.

Adli tıp uzmanları gibi yetkili kişiler, bazı özel koşullar altında RAM’den veri alabilirler. Bununla birlikte, çoğu zaman, bir dosya ile işiniz bittiğinde veya bilgisayarınız kapandığında, RAM’deki tüm bilgileriniz kaybolur.

DDR Nedir?

Şu anda kullanılan en yaygın RAM biçimi DDR4’tür. DDR SDRAM açılımı, Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory’nin dördüncü sürümüdür. “Çift veri hızı”, verilerin sadece bir kez değil, saat döngüsü başına iki kez aktarılabileceği anlamına gelir. Bellek bant genişliğini iki katına çıkarmış olursunuz. Ayrıca verilerin RAM’e ne kadar hızlı taşınabileceğini ve verilerin RAM’in dışına taşınabileceğini anlamına gelir.

DDR4’ten önce bilgisayarlar DDR3 kullanıyordu. Bilgisayarların hala DDR3 RAM’i kullanması alışılmadık bir durum değil. DDR4, 2014 yılının sonlarında çıkış yaptı ve birkaç yıl sonrasına kadar en yaygın RAM türü haline geldi.

RAM’ler, kullanıcıların uyumsuz farklı nesillerini karıştırmasını ve eşleştirmesini önlemek için bölmeli bir şekildedirler. Bir RAM çubuğuna bakarsanız, alt kısmında küçük bir bölme göreceksiniz. DDR4’te bu bölme farklı bir yerdedir, bu nedenle bir DDR3 çubuğunu bir DDR4 yuvasına yerleştirmeyi imkansız kılar.

RAM ayrıca iki tipte gelir: DIMM ve SODIMM. DIMM, masaüstü bilgisayarlarda ve sunucularda kullanılırken, SODIMM, dizüstü bilgisayarlar gibi daha küçük cihazlarda kullanılır. Bazı eskiden üretilmiş bilgisayarlarda doğrudan anakarta lehimlenmiş RAM modülleri bulunur. Bu durumda, pratik olarak yükseltmeyi sağlayan bir RAM çubuğu yoktur.

RAM Hızları ve Kapasiteleri

RAM’in yaptıkları temel olarak çok basit gibi görünse de, DDR4 arasında bile çok farklı türler vardır. Örneğin RAM, 2.400, 3.000 veya 3.200 MHz gibi değişen hızlarda çalışır. Ayrıca 4, 8 veya 16 GB gibi farklı boyutlarda olabilir.

Birçok kullanıcı, farklı RAM yapılandırmalarını karıştırıp eşleştirebileceğinizi iddia ediyor ve bu genel olarak doğrudur. Bununla birlikte, RAM’i aynı hız ve kapasiteye sahipse ve aynı üreticiden bu önem sırasına göre geliyorsa, bir bilgisayarın bakımı çok daha kolaydır.

Aynı voltajda RAM almak da bir endişe kaynağıdır, ancak çok sayıda masaüstü DDR4 1,35 voltta satılmaktadır ve bu da bunu daha az sorun haline getirmektedir.

Bir dizüstü bilgisayar için aynı RAM markasını alamıyorsanız, en azından aynı voltajı, hızı ve kapasiteyi aldığınızdan emin olun. Ne kadar RAM kullanabileceğiniz, anakartınızın ne kadar RAM kapasitesini desteklediğine bağlıdır. Örnek olarak eskiyen bir dizüstü bilgisayar, yalnızca 8 GB DDR3’ü kaldırabilir.

Modern bir masaüstü bilgisayar, işlemcisine ve ana kartına bağlı olarak 128 GB DDR4 gibi kapasitede bir RAM alabilir. Çoğu kullanıcı için 8 ile 16 GB yeterli olmaktadır.

RAM’de bu temel bakıştan çok daha fazlası mevcut. Temel olarak RAM’in ne yaptığını, ne işe yaradığını ve bilgisayarınız için neden bu kadar önemli bir bileşeni olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir