QD-OLED Nedir?

QD-OLED Nedir?

QD-OLED, kuantum noktalarını organik ışık yayan diyotlarla (OLED) birleştiren yeni bir görüntüleme teknolojisidir. OLED ekranlardan daha iyi renk doğruluğu sağlamayı hedefliyor ve üretim maliyeti önemli ölçüde daha azdır.

Şu anda, çoğu kuantum nokta ekranlar gerçek potansiyellerini engelleyen QD-LED olarak da bilinen bir LED mimarisiyle birlikte geliyor. QD-OLED formundaki ekran, kuantum nokta ekranlar bu dezavantajın üstesinden gelebilir. Bu sayede canlı renk üretimine ve daha yüksek tepe parlaklığına izin verir.

QD + OLED: Her İki Dünyanın En İyisini Bir Araya Getiriyor

Şu anda mevcut olan QLED ekranlar, kırmızı ve yeşil ışık üretmek için kuantum noktalarından (QD) geçen mavi bir LED ışık kaynağı içerir. Kırmızı, yeşil ve mavi renkler, parlaklığı kaybetmeden beyaz ışık oluşturmak için birleşir. Ayrıca, QD’ler ışığı birden çok yöne yayar, böylece ekrana bir açıdan bakıldığında karartma olmaz.

Ancak bu QLED’ler, OLED ekranlarda bulunan kontrast özelliklerinden yoksundur. OLED’lerin zengin siyah tonları görüntülemek için bireysel diyotları nasıl kapatabileceği bunun için büyük bir faktördür. Ancak aynı zamanda OLED, beyaza yakın bir ışığın, tepe parlaklığını kısıtlayan ve ışığı çoğunlukla düz bir yönde dağıtan renk filtrelerinden geçirmesini içerir. Bu, OLED ekranlarda QLED’lere kıyasla daha düşük parlaklık ve zayıf görüş açıları anlamına gelir.

Bir QD-OLED ekran, bu iki teknolojiyi birbirini tamamlayacak şekilde birleştirir. Böylece, çarpıcı bir renk yelpazesiyle neredeyse sonsuz kontrast ve olağanüstü görüş açıları elde edersiniz.

QD-OLED ve OLED: Hangisi Daha İyi?

Daha parlak renkler göstermek söz konusu olduğunda QD-OLED ekranlar görünür spektrumumuzun %93’ünü kaplar ve gerçekçi olarak doğru gölgeler üretir. Ayrıca, OLED ekranların daha derin siyahlarını ve üstün kontrastını korur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Neo QLED Nedir? QLED ve OLED’den Daha İyi Mi?

Yeni ekran teknolojisi, görüş açıları bölümünde OLED’in önüne geçiyor. Bunun nedeni, çeşitli renkleri yaymak için renk filtreleri (OLED’de kullanılan) yerine kuantum noktalarının kullanılması sayesinde QD-OLED’lerde artan ışık difüzyonudur.

Daha ucuz üretim maliyeti ile tüm bu artı noktalar, QD-OLED’leri ekran teknolojisindeki bir sonraki büyük şey ve OLED’lere göre bir gelişme haline getiriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir