Python vs Javascript: En İyi Öğrenilecek Kodlama Dili Hangisi?
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Python vs Javascript: En İyi Öğrenilecek Kodlama Dili Hangisi?

+ - 0

Bir programcı olarak bir kariyere başlamak istiyorsanız veya yeni bir hobi edinmek istiyorsanız, öğrenmeyi düşünebileceğiniz çok sayıda kodlama dili vardır.

En büyük bilinenlerden ikisi Python ve Javascript’tir, ancak ikisi arasında seçim yapmak yeni başlayacak birisi için hiç kolay olmayacaktır. Seçim yapmanıza yardımcı olmak için kodlama dillerinin yararları ve olumsuz yönlerine bir göz atalım.

Önerilen Yazı
API Nedir? API Kısaltması Ne Anlama Gelmektedir?

Python Nedir?

Python üst düzey, genel kullanımlı bir programlama dilidir. 1991 yılında Guido van Rossum isimli bir adam tarafından yaratılmıştır. Python için en değerli şey, yani bu programlama dilinin vurgulamaya çalıştığı şey, kodunun okunabilirliği basit olmasıdır. Bu da içerisinde dikkate değer miktarda boşluk anlamına geliyor.

Python’un muhteşem özelliklerinden biri (özellikle de programlama dünyasında yeniyseniz) diğer programlama dillerine göre çok daha kolay öğrenilebilir olmasıdır. Bu yönde tasarlanması ve üst düzey bir programlama dili olması Python’u muhteşem kılar. Okuması oldukça kolay bu dil, kodlama öğrenmeye harcayacağınız zamandan oldukça tasarruf etmenizi sağlar. Ancak konu JavaScript vs Python olunca bu özellik sıklıkla kötü olarak dile getiriliyor. Evet programlamaya çok kolay ve rahat bir şekilde girişmek muhteşem bir fırsat ama sektörün deneyimlileri bunu yeni başlayanların yapmaması gereken bir şey olarak dile getiriliyor.

JavaScript Nedir?

JavaScript (çoğunlukla kısaltması JS ile anılır) üst düzey yorumlanan (scripting) bir programlama dilidir. “Scripting” türündeki programlama dilleri kendi özgü kodlarına ek olarak script’ler ile çalıştırabilir. Bu Scriptler belli çalışma işlemlerini otomatikleştirerek insan ihtiyacını ortadan kaldırır. JS, 1995 yılında Brenden Eich tarafından yaratıldı (Python’dan 4 yıl önce). Java’ya tamamlayıcı bir programlama dili olarak yaratıldığı için çok benzer söz dizimine ve özelliklere sahiptir.

JavaScript, çok basit ve kullanımı kolay bir dil olmasıyla meşhurdur. Üstelik en popüler programlama dillerinin (PHP gibi) birçoğunun başaramadığı şeylerde ön plana çıkıyor. Örneğin, JavaScript çoğu web sayfasına hangi uzantıyı kullandıkları fark etmeden eklenebilir. Ancak diğer popüler programlama dillerinin çoğunda bu gerçekleştirilemiyor.

Önerilen Yazı
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Güvenli Midir?

Üzerinde durulması gereken bir diğer özelliği de JavaScript’in (Python’da da olduğu gibi) muhteşem bir online topluluğa sahip olmasıdır. Topluluk sayesinde bu programlama dilinin kapsamı başka boyutlara ulaşıyor. Bir programlama dili diğer dillere göre daha çok sevilip ve daha fazla  destekleniyorsa emin olun bir şeyi doğru yapıyor demektir.

Popülaritenin Önemi

Yazılım ve oyun geliştirme alanında çalışmak isteyenler için, hangi programlama dilini öğreneceklerini seçmek, kısmen potansiyel işverenler arasında ne kadar yaygın olarak benimsendikleri ve popüler olduklarına bağlı olabilir.

Belirli dillerin popülaritesinde inişler ve çıkışlar olsa da, yığının tepesindekiler orada kalma eğilimindedir ve anketler, profesyonellerin hala çoğunlukla Javascript’e bağlı olduğunu ve bunu Javascript’in yakından takip ettiğini göstermektedir. Bu büyük ölçüde web geliştirmedeki rolünden kaynaklanmaktadır.

Bellek Yönetimi Önemi

Amatör kodlayıcıların akılda tutması gereken bir başka şey de Python’da bellek yönetiminin nasıl ele alındığı ve bunun nasıl nispeten sınırlı olarak görülebileceğidir.

Javascript, bellek yönetimi sürecinin çoğunu otomatikleştirir, kaynakları gerektiği gibi tahsis eder ve serbest bırakır. Bellek sızıntıları hala mümkündür, bu nedenle, özellikle müşteriye yönelik yaratımlar bu dilde kodlanırken, bunların neden olabileceği performans sorunlarının farkında olmak çok önemlidir.

Erişilebilirlik Önemi

Kodlamaya yeni başlayan pek çok kişi, yalnızca ilk günden itibaren ne kadar kolay anlaşıldığına bağlı olarak bir dil seçmek isteyecektir. Bu uzun vadeli strateji olmasa da, kesinlikle ayağınızı kapıdan içeri sokmanıza yardımcı olur.

Python’u Javascript ile karşılaştırma açısından, birincisine, acemiler için ikincisinden tartışmasız daha erişilebilir. Javascript söz konusu olduğunda çok daha dik bir öğrenme eğrisi varken, işlevleri ve değişkenleri basittir ve kavraması çok uzun sürmemelidir.

Elbette, bazı insanlar her iki dili de çabucak öğrenebilecek, bazıları ise zorluk çekecektir. Her şey doğru kaynakları bulmakla ve aynı zamanda bu çabayı sürdürme konusunda ciddiyseniz uzman tavsiyesi ve talimatı aramakla ilgilidir.

Ölçeklenebilirlik Önemi

Bir programlama dilinin ölçeklenebilirliği, onu kullanabileceğiniz proje türlerini büyük ölçüde belirleyecektir ve yine bu bağlamda Javascript ve Python arasında ilginç bir karşıtlık vardır.

Javascript, özellikle en son haliyle, ölçeklenebilirlik için tasarlanmıştır, böylece birçok kişi tarafından aynı anda kullanılan her türlü web uygulamasını ve hizmeti çalıştırmanın zorluklarıyla başa çıkabilir.

Önerilen Yazı
Açık Kaynak Yazılım (OSS) Nedir?

Python doğal olarak ölçeklenebilir değildir, ancak hacimler arttıkça bile sorunsuz çalışmak için olağanüstü yetenekler içerebilen ortak rutinlere verdiği destek sayesinde bunun üstesinden gelir. YouTube gibi dünya çapında bilinen hizmetlerin Python üzerine kurulu olması, doğru yaklaşımla ölçeklenebilirliğin sağlanabileceğinin kanıtıdır. Bu nedenle, araçlardan daha çok, onları potansiyellerinin sonuna kadar kullanma becerinizle ilgilidir.

Kariyer Seçiminin Önemi

Son olarak, bu dillerin genellikle ne tür şeylere uygulandığına ve bunun gelecek planlarınızla ne ölçüde uyumlu olacağını inceleyiniz.

Javascript, hem arka uç sunucu çalışması hem de ön uç işlevselliği için iyi çalışır, Python ise birincisine çok odaklanır.

Python, uygulamalarında tartışmasız daha geniştir, çünkü yalnızca web geliştirme için kullanılmaz, aynı zamanda AI ve makine öğrenimi gibi son teknoloji alanlarda da bir dayanak noktası vardır.

Elbette sadece bir dil öğrenmekten vazgeçmeniz gerekmemesidir, bu nedenle Python veya Javascript’in temellerini bir kez öğrendikten sonra, her zaman diğerine geçebilirsiniz.

Yorum Yap