Photoshop’ta Bir Görüntü Nasıl Ters Çevrilir?

Photoshop’ta Bir Görüntü Nasıl Ters Çevrilir?

Photoshop’ta bir görüntüyü çevirmek, her fotoğrafçının veya tasarımcının bilmesi gereken temel bir beceridir. Bu teknik genellikle bir görüntüyü yansıtmak, bir nesneyi kompozisyonun diğer tarafına taşımak veya bir desen oluşturmak için kullanılır.

Yine de yaratıcılığın ve hayal gücünün hiçbir kuralı yoktur, bu yüzden tekniği istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Photoshop’ta bir görüntüyü nasıl çevireceğinizi göstereceğiz.

Tüm Tuval Nasıl Çevrilir?

Diyelim ki resminizin birden fazla katmanı var ve onu çevirmeniz gerekiyor; katmanları tek tek çevirmeyi deneyebilirsiniz, ancak bu çok zaman alacaktır ve bu katmanları doğru konumlarında yeniden düzenlemekte zorlanabilirsiniz. Neyse ki, doğru Photoshop aracını kullanarak bu baş ağrısından kaçınabilirsiniz.

Photoshop araç çubuğundan, Image > Image Rotation‘ye gidin ve Flip Canvas Horizontal‘i (veya Vertical‘i) seçin.

Resminizi belirli bir derece döndürmek istiyorsanız, Rastgele öğesini seçin. Bu, dönüş derecelerini kontrol edebileceğiniz ve saat yönünde veya saat yönünün tersine dönüş arasında seçim yapabileceğiniz bir iletişim kutusu açacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Yanlış seçeneği seçtiyseniz , son eylemi geri almak için Windows’ta Ctrl + Z veya Mac’te Command + Z tuşlarına basın.

Tek Bir Katman Nasıl Çevrilir?

Katmanlardan yalnızca birini çevirmeniz veya yansıtmanız gereken durumlar vardır. Belki de resminizde bir metin veya bir şirket logosu var ve bunları çevirmek genel tasarımı bozabilir. Size tek bir görüntü katmanını çevirmek için kullanabileceğiniz 3 yöntem göstereceğiz. Hepsini bir deneyin ve hangisinin size en iyi sonuçları verdiğini görün.

Yöntem 1

Çevirmek istediğiniz katmanı seçin ve Windows’ta Ctrl + T veya Mac’te Command + T tuşlarına basın . Ardından, resme sağ tıklayın ve resmi çevirmenize izin veren seçeneklerden birini seçin.

Yöntem 2

Katmanı seçin. Ardından Photoshop araç çubuğundan Edit‘e tıklayın. Kafa için Transform ve seçeneklerden birini seçin.

Yöntem 3

Katmanı 90 derece çevirmek istemiyorsanız Free Transform aracını kullanmanız gerekir. Free Transform‘a giderek buna erişebilirsiniz.

Not: Birden çok katmanı çevirmek istiyorsanız, Ctrl veya Command tuşunu basılı tutun ve çevirmek istediğiniz her katmana tıklayın.

Tüm Tuval Nasıl Döndürülür?

Tools panelinden Rotate View Tool sekmesine gelelim. Ardından, bir pusula gülü görünene kadar görüntünün üzerindeki fare düğmesini tıklayın ve basılı tutun. Tuvali döndürmek için imleci saat yönünde veya saat yönünün tersine hareket ettirin. Döndürme işleminden memnun kaldığınızda, fare düğmesini bırakın.

Not: Bu aracı kullanırken Photoshop, daha iyi kontrol için Seçenekler çubuğuna bir dönüş açısı değeri girmenize izin verir.

Ayna Etkisi Nasıl Oluşturulur?

Tüm tuvali Photoshop’ta yansıtmak karmaşık değildir, ancak iyi görünmesi için birkaç ekstra adım gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SVG Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

İlk olarak, yansıtacağınız görüntüyü kopyalamanız gerekir. Sadece bir katmanı varsa, sorun olmamalıdır. Katmanına sağ tıklayın ve Duplicate Layer öğesini seçin. Görüntünüzde birden çok katman varsa, en kolay yol onu .png veya .jpg dosyası olarak kaydetmek ve ardından Photoshop’a geri aktarmaktır.

Şimdi, kopyalanan görüntüyü seçin ve Image > Image Rotation seçeneğine gidin, ardından Flip Canvas Horizontal (veya Vertical) öğesini seçin. Görüntülerin her birini tuvalin yarısına yerleştirin.

Not: View menüsünden, doğru bir katmanları konumlandırmak için bir ızgara veya çizgi kılavuzları ekleyebilirsiniz.

Photoshop’ta Bir Görüntüyü Çevirme

Artık Photoshop becerilerinize bir görüntüyü çevirmeyi ekleyebilir ve projeleriniz için kullanabilirsiniz. Bir görüntüyü çevirmek için her zaman normal bir fotoğraf görüntüleyici kullanabilirsiniz, ancak Photoshop daha karmaşık tasarımlar üzerinde çalışırken size daha iyi sonuçlar verir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir