Pedro Pascal Kimdir?

Pedro Pascal Kimdir?

Oyuncu (1975–)

Şilili-Amerikalı aktör Pedro Pascal en çok Disney+’ın ‘The Mandalorian’, Netflix’in ‘Narcos’ ve HBO’nun ‘Game of Thrones’ konusundaki çalışmaları ile tanınır.

Pedro Pascal kimdir?

Pedro Pascal, 1975 doğumlu, Şilili Amerikalı aktördür. Ailesi 1970’lerde Şili’deki askeri diktatörlükten kaçtı ve sonunda Pascal’ın oyuncu olma hayallerinin çocuklukta kök saldığı Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmıştır. Kariyerinin başlarında birkaç rol üstlendi, ancak hemen başarı bulamadı. 1999’da annesi Verónica Pascal’ın intihar ederek ölümü onu şok etti ve Daha sonra Pascal, annesinin anısına Pedro Balmaceda yerine Pedro Pascal adı altında çalışmaya başladı.

Pascal genellikle tiyatro yapımlarında ve televizyonda destekleyici rollerde yer aldı. HBO’nun Game of Thrones’unda Oberyn Martell olarak 2014’teki dönüşü, onu yıldızlığa giden bir yola soktu. Bundan sonra Pascal, Netflix’in ‘Narcos’ ve Disney+’ın ‘The Mandalorian’ filmlerinin yanı sıra Wonder Woman 1984 ve The Unbearable Weight of Massive Talent gibi filmlerde rol aldı.

Pedro Pascal Ne Zaman Doğdu?

José Pedro Balmaceda Pascal, 2 Nisan 1975‘te Şili’nin Santiago kentinde doğdu. Ebeveynleri, çocuk psikoloğu Verónica Pascal ve doğurganlık doktoru José Balmaceda’ydı.

Çocukluk Dönemi ve Eğitimi

1970’lerde Pascal’ın ailesi, Şili askeri diktatörü Augusto Pinochet’ye karşı çıktı ve dokuz aylık Pascal ve kız kardeşiyle birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Siyasi mülteciler olarak aile Danimarka’ya taşındı, ardından San Antonio, Teksas’a yerleşti. Birkaç yıl sonra, Pascal ve ailesi Şili’deki ailesini düzenli olarak ziyaret edebildiler. İspanyolca ve İngilizce konuşarak büyüdü.

Filmler Pascal’ın çocukluğunun büyük bir parçasıydı ve babası sık sık aileyi sinemaya götürürdü. (Pascal, Indiana Jones tarafından o kadar büyülendi ki, karakter gibi davranırken iki ayrı durumda kolunu kırdı.)

Beşinci sınıfı bitirdikten sonra Pascal ve ailesi California’ya taşındı. Orada zorbalığa uğradı, ancak Orange County Sanat Okulu’na başladığında işler daha iyi oldu. Pascal, The New York Times’a genç hali hakkında “Drama, klasik filmler ve oyun okumaya takıntılıydım” dedi.

Pascal, 1993 yılında New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’nda oyunculuk eğitimi almaya başladı. Bir öğrenci arkadaşı onu, ömür boyu arkadaş olan Sarah Paulson ile tanıştırdı.

Oyunculuk Kariyeri

Pascal’ın ilk (başarısız) seçmesi Primal Fear (1996) filmi içindi. ‘Buffy the Vampire Slayer’ ve ‘Touched by an Angel’ gibi dizilerde rol aldı.

1999’da annesinin ölümünden sonra Pascal, profesyonel adını Balmaceda’dan Pascal’a onurlandırmak için değiştirdi. 2020’deki bir açıklamasında “Amerikalılar Balmaceda’yı telaffuz etmekte çok zorlandıkları için değiştirdim” dedi.

Pascal’ın televizyon programlarında ‘The Good Wife’da tekrar eden bir rolü vardı. Ayrıca birçok tiyatro yapımında rol aldı. Bir Off-Broadway şovunda çalışırken, aktör Oscar Isaac ile tanıştı. İkisi kalıcı bir dostluk kurdu. Ancak Pascal, dördüncü sezonunda HBO’nun Game of Thrones’una katılana kadar kalfalık bir oyuncu olarak kaldı.

Pascal, 2013 yılında ‘Game of Thrones’ kadrosuna katıldı. Gösterinin, flört edebileceği kadar dövüşebilen bir prens olan Oberyn Martell’i oynayacak 30’lu yaşlarında bir aktör aradığını öğrendi. Pascal, bir arkadaşının onu bir iPhone’a kaydetmesini sağlayarak seçmelere katıldı. Sarah Paulson, bu kaydı Game of Thrones’un baş yapımcısı David Benioff’un eşi aktris Amanda Peet ile paylaştı. Pascal’ın çalışması, dizinin karar vericilerini etkiledi ve rolü kaptı.

Filmler ve TV Şovları

2014 yılında ‘Game of Thrones’daki kısa ama akılda kalıcı rolünden sonra Pascal, Netflix dizisi ‘Narcos’ta DEA ajanı olarak rol aldı. 2019’da hit Disney+ dizisi ‘The Mandalorian’da baş karakter olarak yer aldı.

Pascal, popüler video oyunu The Last of Us’ın HBO serisi uyarlamasında rol alacak. Bloodsucking Bastards (2015), Kingsman: The Golden Circle (2017) ve Triple Frontier (2019) gibi filmlerde rol aldı . Ayrıca Wonder Woman 1984’te (2020) kötü adamı canlandırdı. Nicolas Cage’in uzun süredir hayranı olan Pascal, The Unbearable Weight of Massive Talent’te (2022) aktörün karşısında rol almaktan çok memnu kaldı.

Ailesi

1995’te Pascal’ın babası, Irvine’deki California Üniversitesi’nde bir doğurganlık kliniği işleten doktorlardan biriydi ve bazıları diğer kadınlara implante edilmiş olan bilinmeyen hastalardan yumurta ve embriyo almakla suçlandı. Doktorlar ayrıca nakit ödemeleri eksik bildirmekle suçlandı.

Pascal’ın babası Eylül 1995’te eşi ve Pascal’ın iki küçük kardeşinin de kendisine katıldığı Şili’ye döndüğünde suçlamalardan kaçındı. Pascal’ın annesi 1999’da intihar ederek öldü. 2021’de Pascal’ın babası vergi kaçakçılığı suçunu kabul etmeyi kabul etti. (İddia edilen yumurta ve embriyo hırsızlıkları sırasında insan dokusunun çalınması yasa dışı değildi.)

Pascal, 2021’de transseksüel olduğu açıkça ortaya çıkan küçük kız kardeşi Lux’ı ise destekledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir