Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?

Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?

Herkes oyun oynamayı eğlenmek ve eğlenmek için sever, aslında para için oynamazlar. Peki ya oyun oynarken aynı zamanda para kazansak? Bu çok daha eğlenceli ve verimli olmaz mıydı? Bu nedenle eğer bir sıkı oyuncu iseniz sizler için oyun oynarken nasıl para kazanılır? sorusuna bazı açıklayıcı bilgileri sizler için derledik.

Sadece oyun şirketleri ve geliştiricilerin oyunlardan para kazanabileceğini düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. Gerçek şu ki, oyun oynayarak para kazanma trendi son günlerde oldukça popüler hale geldi. Şuan dünyadaki birçok profesyonel oyuncu için oyun oynarken par kazanmak ana gelir kaynağıdır.

Pek çok profesyonel oyuncunun yaptığı gibi oyun oynayarak nasıl para kazanabileceğinizi gelin inceleyelim.

1. Oyunlarınızı Canlı Yayınlayın

Canlı video oyunu akışı, bugünlerde birçok profesyonel oyuncu için ana gelir kaynaklarından biridir. Aslında, video oyunu akışını izlemeyi seven birçok insan var ve bu, popülerliğinin ana nedenidir. YouTube ve Twitch, canlı oyun akışı için en popüler iki platformdur.

Ancak soru şu ki, oyunlarınızı çevrimiçi yayınlayarak nasıl para kazanabilirsiniz?

Çevrimiçi oyun akışı yaparak para kazanmanın en yaygın iki yolu vardır; reklamlar ve bağışlar. Profesyonel bir oyuncu olarak biraz popülerlik kazandığınızda, insanlar akışınıza katılmaya başlayacak ve YouTube’un süper sohbet özelliği aracılığıyla izleyicileriniz reklamları izleyerek ve sizlere bağış yaparak para kazandırabilirler.

Peki neden para verecekler?

YouTube canlı sohbetinde, aşağı kaydırılan yüzlerce yorum arasında, birisi bir miktar parayla birlikte yorum yaptığında, yorum öne çıkar. İnsanlar ne kadar çok bağış yaparsa, yorumları o kadar öne çıkar.

Ve dünya çapında sadece canlı oyunu izlemeyi sevdikleri için para bağışlayan birçok oyun sever olduğunu twitch ve youtube canlı yayınlarında bağış attıklarına şahit oluyoruz.

Öte yandan, YouTube gibi platformlardaki oyuncular, reklamlar aracılığıyla büyük miktarda para kazanabilirler. Oyun akışlarınızda reklam yayınlayabilirsiniz, ancak bunun için YouTube gereksinimlerin olan şartlardan son bir yılda 1000 abone ve 4000 saat izlenme sağlamanız gerekmektedir.

2. Oyun Turnuvalarına Katılın

Oyun konusunda yeterince yetenekliyseniz, video oyunu turnuvalarında yarışmak, oyun oynayarak para kazanmak için iyi bir fırsat olabilir. Diğer spor turnuvalarında olduğu gibi online oyun şirketleri de oyuncuların rekabet etmesi ve para kazanması için oyun içi turnuvalar düzenlemektedir.

Fortnite, League of Legends, Call of Duty gibi popüler çevrimiçi oyunlar, milyonlarca para ödülü olan turnuvalar düzenlemektedir. Bu tür turnuvalara katılmak için oyuncuların giriş ücretini ödemeleri gerekecektir. Yeterince şanslı ve yetenekliyseniz, kazarak ödülün tamamını alabilirsiniz.

3. Oynanış Videolarını Paylaşın

Oyun videolarınızı ister akıllı telefonunuza ister bilgisayarınıza kaydederek para kazanabilirsiniz. En iyi oyunlarınızı kaydedebilir ve videoları YouTube ve Facebook’a yükleyebilirsiniz.

Her iki platform, YouTube ve Facebook’ta videolar sırasında para kazanmanızı sağlayan reklamlar sağlar. Ancak bu o kadar kolay değildir. Videolarınızda reklam yayınlamaya uygun olmanız gerekir. Uygun olmak için kanalınızda/sayfanızda ve videolarınızda yeterli sayıda abone/takipçi ve görüntülemeyi geçmeniz gerekir.

Bazen iyi bir takipçi kitlesi oluşturmak çok zor olabilir, ancak harika ve ilginç videolar oluşturarak ve  uygunluk kriterlerini birkaç gün içinde aşabilirsiniz.

Yalnızca en iyi oyun kaydı videolarınızı yüklemelisiniz. Hatta daha ilginç ve ilgi çekici hale getirmek için kaydedilmiş oyunları seslendirmeler ve diğer efektlerle düzenleyebilirsiniz.

4. Oyun Testçisi Olun

Oyun testçisi, dünyadaki en popüler işlerden biridir. Birçok kişi, bir oyunu sadece oynayarak test etmek kadar kolay olduğunu düşündükleri için oyun testçisi olmak ister. Ancak gerçek şu ki, sadece oyunu oynamaktan çok daha fazlasını gerekmektedir.

Bir video oyunu testçisi olmak için, sadece oyunu oynamanız değil, hataları bulabilmeniz ve geliştiriciye yorumlarınızı verebilmeniz için anlamanız gerekir. Ancak, gerçekten de, yalnızca gerçek bir oyun aşığı bu işi daha iyi yapabilir.

Bu nedenle, oyun oynamaya büyük bir ilginiz varsa ve bunu yaparak para kazanmak istiyorsanız, video oyunu testçisi olmak en iyi seçenek olabilir. Oyun testçileri uzun süre oyun oynadığından ve hataları bulmak için genellikle aynı seviyeleri tekrar tekrar oynamaları gerektiğinden, bu işe ancak oyun oynamayı seviyorsanız başvurmalısınız.

5. Oyun İçi Ticaret Yapın

 

Eğer oynadığınız oyun bir MMORPG türünde bir oyun ise oyun içinde karakter güçlendirmeleri yaparak ve eşyalarını güçlendirerek onları diğer oyunculara satabilirsiniz. Bu işlem tüm oyunlar için geçerli değildir. Bazı oyunlarda item satışı kesinlikle yasak olduğunu unutmamak gerekir. Bu doğrultuda kullanmış olduğunuz karakterlerin ceza olarak oyundan uzaklaştırma alabileceğini unutmamak gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
MMORPG Nedir? Türkiye’deki En Popüler MMORPG Oyunları

İstekli Olunursa Her Yönüyle Kazanç Sağlanabilir

Büyük bir para kazanmak için kesinlikle büyük bir şey yapmanız gerektir. İster video oyunu testçisi olun ister video oyunu yayıncısı olun, aynı alanda başkalarıyla rekabet edebilmek için yeterli yeteneğe ihtiyacınız vardır.

Ne oyun turnuvalarını kazanmak ne de oyun videolarınızı yayınlayarak YouTube’dan para kazanmak kolay değildir. Yaptığınız her şey  herhangi bir alanda başarılı olmak için yeterli mükemmelliğe ve özveriye ihtiyaç duyar.

Özellikle, bir video oyunu testçisi olarak çalışırken, aylarca aynı işi yaptıktan veya aynı seviyede bir oyunu saatlerce tekrar tekrar oynadıktan belirli bir süre sonra oyun oynamaktan nefret etmeye başlayabilirsiniz. Kendinize “oyun oynamaktan gerçekten zevk alıyor musunuz?” ve “Bunu hiç yorulmadan saatlerce yapabilir misin?”  diye sorular sorarak kendinizi yargılayın.

Para kazanmak sosyal hayatta olduğu gibi sosyal medya üzerinden de oldukça zordur. Bu konuda ciddi olmanız ve uzun vadeli ve istikrarlı olarak gelir elde etmek için çalışmalarınızı bu doğrultuda yapmanız gerekmektedir.

Oyun oynarken para kazanmak için şimdiden bol şans!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir