Oyun İçin Hangi Ekran Çözünürlüğü En İyisidir?

Oyun İçin Hangi Ekran Çözünürlüğü En İyisidir?

Oyun oynamakta yeniyseniz veya deneyimli bir oyuncuysanız, bir oyunun ayarlarını öğrenirken duyacağınız ilk şeylerden biri çözünürlüğüdür.

Bununla birlikte, tam olarak hangi çözünürlüklerin veya hangi farklı oyun çözünürlüklerinin bulunduğunu ve hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bilmek zordur.

Ekran Çözünürlüğü Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, ekran çözünürlüğünüz, ekranınızdaki piksel sayısıdır ve uzunluk x yükseklik biçiminde yazılır.

Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, bir görüntüyü görüntülemek için o kadar fazla pikseliniz olur, bu nedenle gördüğünüz şeyin ayrıntılarını ve netliğini artırır.

Oyun oynarken bulacağınız yaygın çözünürlükler şunlardır:

1280 x 720 (720p)

Standart HD olarak da adlandırılan 720p, eski PC / konsol oyunları için maksimum çözünürlüktür ve elde taşınırken Nintendo Switch’te oyun oynarsanız şu anda bulacağınız şey budur. 720p’nin oyun için muhteşem bir standart olduğu bir zaman vardı, ancak günümüzde gittikçe daha da modası geçiyor.

1920 x 1080 (1080p)

Full HD olarak da adlandırılan 1080p, çoğu konsol ve PC oyunu için geçerli olan minimum standarttır. Bu nedenle, ucuz bir oyun parçası bulabileceğinizi düşünüyorsanız, 1080p olan ilk oyun PC’nizi satın aldığınızda ekranınızın 1080p giriş noktası olmalıdır. Çoğu PC oyun donanımı 1080p olarak varsayılandır.

2560 x 1440 (1440p)

Quad HD olarak da adlandırılan 1440p, oyunlarda giderek daha yaygın hale geliyor. Oyun performansını büyük ölçüde kaybetmeden veya size binlerce dolara mal olmadan görsel olarak çekici bir oyun deneyimi sağlayan 1080p ve 4K arasındaki çözünürlüktür.

3840 x 2160 (4K UHD / 2160p)

Yatay olarak yaklaşık 4.000 pikseli (DCI 4K’da 4.000’in üzerinde) bastırarak, 4K oyunun norm haline gelmesine gidiyoruz, ancak henüz tam olarak orada değiliz. Toplam 1080p pikselin dört katına sahip olan 4K’da oyun oynarken büyük ölçüde iyileştirilmiş bir görüntü göreceksiniz. Ancak, sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak bunun bir bedeli olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
4K Çözünürlük Nedir? Ultra HD Genel Özellikleri

7680 x 4320 (8K FULLHD / 4320p)

8K inanılmaz ve akıllara durgunluk veren bir çözünürlüktür. Fakat esasen hiçbir oyun yerel 8K’yı desteklemediğinde ve çalıştırmak için gereken donanım aşırı bir miktara mal olacağında buna değmeyebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
8K Nedir? 8K Hakkında Tüm Bilgiler

Dinamik Çözünürlük Ölçeklendirme (DRS)

DRS, kendi başına ayrı bir çözünürlük olmasa da, çözünürlüğünüzü ihtiyaç duyduğu zaman ve aralık arasında değiştirir, böylece çözünürlük oyun performansınızdan ödün vermez.

Örneğin, oyununuzdaki belirli bir an, sisteminiz için çok talep olan birçok etkiye sahipse, DRS, oyununuzun gecikmesini önlemek için çözünürlüğü düşürecektir. DRS, konsolunuzu ve PC donanımınızı olabildiğince verimli kullanmanız için harika bir yoldur.

Hangi Ekran Çözünürlüğünü Kullanmalısınız?

Daha yüksek çözünürlük daha iyi bir görüntü anlamına gelse de, en yüksek çözünürlükte oyun oynamak, ancak onu destekleyecek donanıma sahipseniz eğlenceli bir deneyim olacaktır. 4K’nın henüz minimum oyun standardı haline gelmemiş olmasının başlıca sebeplerinden biri, çalışmasının ne kadar zorlu olmasından kaynaklanıyor.

Oynadığınız çözünürlüğü etkileyen üç temel şey var: platformunuz, monitörünüz ve oynadığınız oyun.

Platformunuz

Bir konsolda oynuyorsanız, çözünürlüğü değiştirme seçenekleriniz çok azdır veya hiç yoktur.

Yeni nesil konsollarda, çözünürlük ayarları daha yaygın hale getiriliyor. Fakat çözünürlüğünüzü gerçekten bunun ötesinde ayarlayamazsınız veya DRS seçeneklerinizi değiştiremezsiniz, sadece geliştiricilerin oyunlarını optimize etmek için iyi bir iş çıkardığını ummalısınız.

PC oyunları çözünürlük konusunda en kullanışlı olanı. Çözünürlüğünüzü veya bu konuda herhangi bir oyun içi ayarı ayarlamak, bir PC’de konsol oyunlarından çok daha esnek. Çözünürlüğünüzü seçebilir ve DRS seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz. Donanımınızı tamamlayacak en iyi görüntü performansı almanızı sağlayacak.

Monitörünüz

Monitörünüz varsayılan bir çözünürlükle gelir ve oyunlarınızı daha düşük çözünürlüklerde çalıştırabilirsiniz, ancak çözünürlüğünü artırmak için monitörünüze daha fazla piksel ekleyemezsiniz. Bir sonraki oyun monitörünüzü satın alırken bunu aklınızda bulundurun. Mümkünse 1440p veya 4K monitör almayı düşünebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, monitörünüzün inç başına piksel cinsinden ölçülen piksel yoğunluğudur. Piksel yoğunluğu, ekranın belirli bir alanda kaç piksel gösterdiğidir. Bunu etkileyecek bir diğer faktör de ekranınızın boyutudur.

Çözünürlüğünün yanı sıra, monitörünüzün yenileme hızını da göz önünde bulundurmalısınız.

Oynadığınız Oyun

Hangi oyunu oynayacağınız, ihtiyacınız olan çözünürlük üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir. Yine, bir konsol oyuncusuysanız, yine de 4K altı çözünürlüklerde çarpıcı oyunlar oynayabilirsiniz. Ancak, bir PC oyuncusuysanız bu önemli bir özelliktir.

Çözünürlüğü artırmak, sisteminiz için çok zorlayıcı olabilir. Ne kadar performans kaybedebileceğiniz, optimizasyon, doku kalitesi ve özellikle ışın izleme gibi çeşitli nedenlerle oyundan oyuna değişiklik gösterir.

Bu nedenle, hangi kombinasyonun size en iyi görünümü ve performansı sağladığını görmek için oyun içi ortamlarınızda görüntüyü test edebilirsiniz.

Çözünürlük, Oyun Deneyiminizin Yalnızca Bir Parçasıdır

Ekran çözünürlüğünüze ince ayar yapabileceğiniz tüm farklı çözünürlüklere ve yöntemlere rağmen, bu, oyun deneyiminizin yalnızca bir parçasıdır. Çözünürlüğün ötesinde, donanımınızdan oyun aksesuarlarınıza kadar oyun deneyiminize katkıda bulunan birçok faktör vardır.

Çözünürlüğün yanı sıra en önemli faktör, etkileyici bir oyun deneyimine katkıda bulunmada tartışmasız daha önemli faktör PC performansıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir