OneDrive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

OneDrive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Windows’u açtığınızda veya Microsoft Office’i kullandığınızda muhtemelen OneDrive’ı görmüşsünüzdür. Peki ya OneDrive nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Microsoft’un OneDrive’ı, mevcut en büyük tüketici bulut depolama hizmetlerinden biridir. OneDrive birçok şeyi yapmanızı sağlayabilir, ancak bu yalnızca ürünü anlarsanız mümkündür.

OneDrive Nedir?

OneDrive, Microsoft’tan bir bulut depolama çözümüdür. Kullanıcıların belgelerden fotoğraflara, video ve sese kadar farklı türdeki dosyaları bulutta depolamasına olanak tanıyarak daha kolay erişim ve paylaşım sağlar.

OneDrive ile başkalarıyla işbirliği yapabilir, dosyalarınıza birden fazla cihazdan erişebilir ve cihazınızı biçimlendirseniz bile dosyalarınızın bir kopyasının her zaman yedeklendiğinden emin olabilirsiniz. Daha da kötüsü, cihazınız yok edilir veya çalınır.

Microsoft OneDrive, bir Microsoft hesabı açtığınızda ücretsiz 5 GB depolama alanı sunar. Daha fazla gigabayt için, Office uygulamalarına erişim lisansının yanı sıra 1 TB OneDrive depolama alanı sunan bir Microsoft 365 (2020’de Office 365’ten yeniden markalanmıştır) aboneliği için ödeme yapmanız gerekir.

Microsoft OneDrive Nasıl Çalışır?

OneDrive’ı kullanmaya başlamak oldukça basittir. Tek ihtiyacınız olan bir Microsoft hesabı. Zaten bir Microsoft hesabınız varsa, bir OneDrive’ınız da vardır. Ancak değilse, account.microsoft.com/account > Bir Microsoft Hesabı Oluştur’a gidin ve kaydolmak için talimatları izleyin. Tamamlandığında, 5 GB ücretsiz depolama alanına sahip olacaksınız.

OneDrive uygulamasını cihazlarınıza yüklemek, bulut depolama alanınıza erişmenizi kolaylaştırır. Windows 10, Windows RT 8.1 ve Windows 8.1’de, zaten yerleşik olduğundan uygulamayı indirmeniz gerekmez. Mac, Android (Samsung Galaxy’niz yoksa) ve iPhone için uygulamayı indirmeniz gerekir. Alternatif olarak, uygulama yüklemesini atlayabilir ve OneDrive’a web üzerinden erişebilirsiniz.

Windows 10 kullanıyorsanız, işletim sistemine dahil edildiğinden Microsoft OneDrive’ın kullanımı daha kolaydır. Dosya Gezgini’ni açıp sol taraftaki gezinme panelinden OneDrive’ı seçerek OneDrive’a erişebilirsiniz. Ancak, kolaylık sağlamak için Microsoft hesabınızı Windows 10’a bağlamanız gerekir.

Ancak yine de özel OneDrive uygulamasını Microsoft Store’dan indirebilirsiniz. OneDrive uygulamasının içinde, Fotoğraflar, Paylaşılan dosyalar, Dosyalarım, Son Kullanılanlar ve Geri Dönüşüm Kutusu’na hızlı erişim sağlayan sola hizalı gezinme panelini kullanarak dosyalarınızda gezinebilirsiniz.

OneDrive’da Kişisel Kasa Nasıl Kurulur?

OneDrive, vergi kayıtları ve araç bilgileri gibi gizli belgeleriniz için yerleşik kişisel şifreli kasa ile ek güvenlik sunar. Kasa, iki adımlı doğrulama ile ekstra korumaya sahiptir ve 20 dakika (varsayılan), 1 saat, 2 saat veya 4 saat işlem yapılmadığında otomatik olarak kilitlenir.

 • OneDrive hesabınızda Kişisel Kasa’yı seçin.
 • Kimliğinizi doğrulamak ve kurulumu tamamlamak için İleri’ye dokunun ve istemleri izleyin.

Yerel Olarak Kullanılabilen OneDrive Klasörleri Nasıl Seçilir?

Dosya Gezgini’nden OneDrive, dosyalarınıza ve klasörlerinize hızlı bir genel bakış sunar. Microsoft, Dosya Gezgini’nde kolayca erişilmesi gerektiğini düşündüğünüz OneDrive klasörlerini seçmenize izin verir.

 • Görev çubuğundaki OneDrive simgesine sağ tıklayın.
 • Açılır pencereden Yardım ve Ayarlar > Ayarlar’ı seçin.
 • Üst menüden Hesap sekmesini tıklayın , ardından Klasör seç ‘i seçin.
 • Yerel olarak gösterilecek tercih edilen klasörleri seçin ve kaydetmek için Tamam’a basın.

Dosyaları ve Klasörleri OneDrive’a Yükleme

OneDrive’ın ana özü, dosyalarınızı bulutta depolamak ve böylece onlara tüm cihazlarınızdan erişebilmektir. Dosyaları OneDrive’ınıza iki farklı şekilde yükleyebilirsiniz. En kolay yol, dosyalarınızı ve klasörlerinizi sürükleyip ardından OneDrive klasörüne bırakmaktır. OneDrive klasörünü Windows’ta Dosya Gezgini’nde ve Mac’te Mac Finder’da gezinme panelinde bulabilirsiniz.

Alternatif olarak, yerleşik Yükleme işlevini kullanabilirsiniz. Bu kılavuz için OneDrive web’i kullanacağız, ancak özel uygulamada benzer bir deneyim bulacaksınız.

Dosyaları ve Klasörleri OneDrive’a Yükleyin

 • OneDrive’ı açın.
 • Seç Yükle Üst menüden.
 • Seç Dosyaları tek tek dosya yüklemek ve isterseniz Klasör bütün bir klasör yükleme.
 • Cihazınızdan yüklemek istediğiniz dosya veya klasörü seçin ve Aç veya Klasör Seç’i seçin.

Dosyalarınız OneDrive’a yüklenmeye başlayacak.

Dosyalarınız PC’de OneDrive’a Otomatik Olarak Nasıl Yedeklenir?

Kendinizi dosya ve klasörleri OneDrive’a manuel olarak yükleme zahmetinden kurtarmak için platformun otomatik eşitleme özelliğini kullanın.

OneDrive’daki dosyalarınızı otomatik olarak nasıl yedekleyebileceğiniz ve eşitleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Görev çubuğundaki OneDrive simgesine sağ tıklayın.
 • Açılır pencereden Yardım ve Ayarlar’ı seçin.
 • Ayarlar > Yedekleme > Yedeklemeyi Yönet’i tıklayın.

Gönderen klasör yedekleme Manage pop-up otomatik onedrive yedeklenen edilmesini istediğiniz klasörleri seçin. Masaüstü, Belgeler veya Resimler klasörünü otomatik olarak yedeklemeyi seçebilirsiniz.

Yedeklemeyi Başlat öğesini seçin.

Seçimden sonra OneDrive’da kalan Boşluğa dikkat edin , böylece bulut depolama alanınızı tüketmezsiniz. OneDrive, internete bağlı olduğunuz sürece, seçtiğiniz klasörleri bu ayarla otomatik olarak yedekleyecektir.

Office Uygulamalarından OneDrive’a Belgeler Nasıl Kaydedilir

Daha geniş Microsoft ekosisteminin bir parçasıysanız ve şirketin Word, Excel ve PowerPoint gibi üretkenlik uygulamalarını kullanıyorsanız, dosyaları doğrudan OneDrive’a kaydetmeyi seçebilirsiniz.

Belgeniz açıldığında, Dosya > Kaydet veya Farklı Kaydet > OneDrive’a dokunun ve görüntülenen klasörlerden birini seçin.

OneDrive’da kayıtlı bir dosyayı açmak için uygun ofis uygulamanızı açın , gezinme paneli > OneDrive’dan Aç’ı seçin . Dosyanın kaydedildiği klasörü seçin, ardından dosyayı bulun ve seçin. Sorunlarla karşılaşırsanız, dosyaları açamıyorsanız OneDrive’ı düzeltmenin yolları vardır.

OneDrive’da Dosyalarınızı ve Klasörlerinizi Yönetmek İçin İpuçları

OneDrive bulutunuzda dosya aramayı kolaylaştırmak için dosya ve klasörlerinizi düzenlemeniz gerekir. Bunu, daha kolay erişim için klasörlerinizi oluşturarak ve dosyaları uygun konumlara taşıyarak yapabilirsiniz.

Yeni > Klasör öğesine dokunun , klasörünüzü adlandırın ve yeni bir klasör oluşturmak için Oluştur  öğesini seçin . Dosyaları klasörlere sağ tıklayıp Taşı veya Kopyala’yı seçerek taşıyın veya kopyalayın.

OneDrive’a taşıyın veya buraya kopyalayın.

Ardından, açılır iletişim kutusundan hedef klasörü seçin ve ardından Kopyala veya Taşı öğesine dokunun. Silme klasörleri ve dosyaları da oluşturabilirsiniz.

OneDrive’dan Dosya ve Klasörler Nasıl Paylaşılır?

 • İlk olarak, paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörü sağ tıklayın.
 • Açılır menüden Paylaş’ı seçin.
 • Alıcının/alıcıların e-posta adresini girin.
 • Bir kalemle aşağı bakan oka dokunarak erişim izinlerini ayarlayın. Alıcının belgeyi yalnızca görüntülemesini veya düzenlemesini seçin.
 • Ardından, ek paylaşım ayarları için Bağlantı Ayarları’nı seçin . Belgeyi bir bağlantıyla veya yalnızca belirli kişilerle herkesin erişimine açabilirsiniz. Ancak, bir Bağlantı sona erme tarihi veya bir erişim parolası ayarlamak isterseniz bir Microsoft 365 aboneliği gerekecektir.
 • Ayarları kaydetmek için Uygula’ya dokunun.
 • İsterseniz dosya veya klasöre eşlik edecek bir mesaj girin.
 • Belgeyi/klasörü paylaşmak için Gönder’i seçin. Bağlantıyı doğrudan paylaşmak için bağlantıyı da kopyalayabilirsiniz.

Microsoft OneDrive’ı Tanıyın

OneDrive, üç büyük tüketici bulut depolama hizmetinden biridir. Office 365 ile yakın bağları göz önüne alındığında, daha iyi sonuçlar için OneDrive’da nasıl gezinileceğini bilmek önemlidir. Bu makale “OneDrive nedir” sorusunu yanıtlar ve sizi temel bilgilerle donatır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir