Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?

Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?

Önbellek, bir aygıtın, tarayıcının veya uygulamanın daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlayan geçici dosyalar için özel bir depolama alanıdır.Bir uygulamayı veya web sitesini ilk kez açtıktan sonra, bir önbellek cihazınızdaki dosyaları, görüntüleri ve diğer ilgili verileri saklar.

Önbelleğe alınmış veriler, sonraki her ziyaret için bir uygulamayı veya web sitesini hızlı bir şekilde yüklemek için kullanılır.Bilgisayarınızda herhangi bir sorun giderdiyseniz veya göz atma geçmişinizi temizlediyseniz, büyük olasılıkla önbellek (“nakit” olarak telaffuz edilir) ile ilgili önerilerle karşılaşmışsınızdır.

Önbellek Nedir?

Önbellek, web sitelerinin, tarayıcıların ve uygulamaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için geçici veriler toplayan ayrılmış bir depolama konumudur. İster bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya telefon, ister web tarayıcısı veya uygulama olsun, çeşitli önbellekler bulacaksınız.

Önbellek, verilerin hızlı bir şekilde alınmasını kolaylaştırır ve bu da cihazların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde veya bir uygulamayı her açtığınızda yeniden indirmek yerine verilere yerel olarak erişmeyi kolaylaştıran bir bellek bankası gibi davranır.

Bunun günlük hayatınızı nasıl etkilediğine gelince, önbelleklerin önemli bir rol oynadığı üç ana alan vardır:

Cihazlar ve Yazılım

Önbellekler hem yazılımda hem de donanımda bulunur. CPU veya merkezi işlem birimi bilgisayarınızdaki yazılımdan gelen bilgilerin işlenmesinden sorumlu temel bileşendir.

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet kendi önbelleğine sahiptir.

CPU önbelleği, CPU’nun sık kullanılan bilgileri kolayca almasına yardımcı olmak için tasarlanmış küçük bir bellek bloğudur. Cihazınızın ana belleğinin talimatları yürütmek için kullandığı verileri, yalnızca istendiğinde her bilgi parçasını yüklemesi gerektiğinden çok daha hızlı bir şekilde depolar.

İnternet Tarayıcıları

Microsoft Edge, Chrome, Firefox veya Safari olsun, her web tarayıcısı kendi önbelleğini korur.

Bir tarayıcı önbelleği, tarayıcınızın ziyaret ettiği web sitelerini görüntülemek için ihtiyaç duyduğu dosyaları depolar. Bu, CSS stil sayfaları, Javascript’ler, çerezler ve resimlerle birlikte siteyi tanımlayan HTML dosyası gibi öğeleri içerir.

Örneğin, Amazon’u ziyaret ettiğinizde, ziyaret ettiğiniz ürün sayfalarıyla ilişkili tüm resimleri, sayfaları oluşturmak için gereken HTML ve diğer komut dosyalarını ve oturum açma bilgileriniz ve alışveriş sepetinizin içeriği gibi kişiselleştirme bilgilerini indirir.

Bu nedenle, tarayıcı önbelleğinizi temizlerseniz, perakende siteleri tekrar oturum açmanızı ve ayarlarınızı yeniden düzenlemenizi isteyecektir.

Uygulamalar

Uygulamalar genellikle kendi önbelleklerini de korur. Tarayıcılar gibi uygulamalar da önemli gördükleri dosyaları ve verileri kaydeder, böylece gerektiğinde bilgileri hızla yeniden yükleyebilirler. Yine de her uygulama farklıdır ve bu nedenle önbelleğe aldığı veri türü değişiklik gösterir, ancak resimler, video küçük resimleri, arama geçmişi ve diğer kullanıcı tercihlerini içerebilir.

Önbelleklerin Faydaları

Kullanıcı açısından, önbelleklerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere üç ana avantajı vardır:

Her şeyin daha hızlı çalışmasını sağlarlar. Önbelleğin en önemli faydası, sistemin performansını iyileştirmesidir. Örneğin, web sitesi dosyalarının yerel kopyalarını depolayarak, tarayıcınızın bu bilgileri yalnızca ilk ziyaretinizde indirmesi gerekir ve sonraki ziyaretlerde yerel dosyaları yükleyebilir.

Veri kaydederler. Uygulamalar, performansı artırmaya yardımcı olmak için yakın zamanda ve sık kullanılan verileri önbelleğe depolar. Bu, yalnızca daha önce belirtildiği gibi her şeyin daha hızlı çalışmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bazı durumlarda uygulamaların “çevrimdışı” çalışmasına da izin verebilir. Örneğin, internet erişiminiz yoksa, bir uygulama bağlantı olmadan bile çalışmaya devam etmek için önbelleğe alınmış verilere güvenebilir.

Verileri daha sonra kullanmak üzere saklarlar. Dosyaları yalnızca bir kez indirmenin çok fazla verimliliği vardır. Bir dosyanın bir kopyası önbellekte saklanırsa, uygulamanın ikinci kez indirerek zaman, pil gücü ve diğer kaynakları harcamasına gerek kalmaz. Bunun yerine, uygulamanın yalnızca değiştirilen veya yeni dosyaları indirmesi gerekir.

Önbelleklerin Dezavantajları

Modern yazılımlar büyük ölçüde önbellek kullanımına bağlı olsa da bazı dezavantajları da vardır:

Çok fazla depolama alanı kaplayabilirler. Prensipte önbellek, bir uygulama tarafından kullanılan küçük bir dosya deposudur. Ancak bazı önbellekler aşırı derecede büyüyebilir ve cihazınızdaki boş alanı sınırlayabilir. Önbelleği temizlemek, dosyaları silebilir ve büyük miktarda belleği kurtarabilir.

Bozuk bir önbellek, uygulamanın kötü davranmasına neden olabilir. Önbellekte depolanan bir dosyada bir sorun varsa, uygulamanın verileri yanlış görüntülemesine, arızaya ve hatta çökmesine neden olabilir. Bu nedenle, tarayıcı sorunları için ortak bir çözüm, önbelleği temizlemektir.

Önbellekler, uygulamaların bir web sayfasının en son sürümünü veya diğer verileri yüklemesini engelleyebilir. Teorik olarak, uygulamaların yalnızca son ziyaretten bu yana değişmeyen dosyaları görüntülemek için önbelleği kullanması gerekir. Yine de bu her zaman işe yaramaz ve bazen bir web sitesinin en son sürümünü veya diğer bilgileri görmenin tek yolu önbelleği temizlemektir, bu nedenle uygulama her şeyi yeniden indirmek zorunda kalır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir