OLED evo Nedir? Normal OLED’lerden Ne Kadar Farklıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

OLED evo Nedir? Normal OLED’lerden Ne Kadar Farklıdır?

+ - 0

Şu anda yeni bir OLED TV pazarındaysanız, ideal olarak yeni nesil OLED teknolojisini kullanan birini düşünmek istersiniz. Burada, zor kazandığınız paraya değip değmeyeceğine karar verebilmeniz için LG’nin yeni OLED evo ekranlarını keşfedeceğiz.

OLED evo Nedir?

OLED evo, LG’nin parlaklığa odaklanan yeni nesil OLED panelleri için kullandığı süslü kelimedir. LG’ye göre, yeni bir panel ve optimize edilmiş işleme kombinasyonu, daha yüksek parlaklık ve daha keskin görüntüler için daha iyi parlaklık sağlamasına yardımcı oluyor.

Önerilen Yazı
Monitör ve TV Arasındaki Fark Nedir?

LG, bu daha yüksek tepe parlaklık seviyelerine ulaşmak için ek bir yeşil yayan katmandan oluşan bir OLED paneli kullanır. Ek olarak, OLED evo paneli, mavi OLED malzemenin verimliliğini artırarak renk aralığını artırmaya yardımcı olur. Bu yeni panel, normal hidrojenden daha fazla ısıya dayanıklı olan Deuterium kullandığından daha uzun süre dayanacaktır.

OLED evo, Mevcut OLED Panellerden Daha İyi mi?

Yeni OLED evo panellerinin mevcut OLED panellerden daha iyi olduğuna şüphe yok, ancak daha önemli soru şu ki, ne kadar?

LG, OLED evo panellerinin mevcut panellerine kıyasla %20 daha yüksek tepe parlaklığına sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak bunlar sadece teorik sayılardır ve bu nedenle bu değerlerin gerçek dünyaya ne kadar iyi çevrildiğini bilmek önemlidir. O halde eski paneli kullanan 2021’in LG C1 OLED TV’sini ve OLED evo’lu LG G1’i karşılaştıralım.

SDR parlaklığının her iki modelde de benzer kaldığını hemen görebiliyoruz. Bununla birlikte, HDR içeriği, OLED evo’nun mevcut paneli gölgede bıraktığı yerdir, çünkü LG G1 728 nit, LG C1’e göre 100 nit sağlayabilir. Peki, gerçekten yüzde yirmi bir gelişme mi?

Pek değil, ama yeterince yakın.

En yüksek parlaklık seviyelerinin yanı sıra, LG G1, daha az yüzde ile de olsa sürekli HDR parlaklığında LG C1’den sürekli olarak daha iyi performans gösteriyor. Ek olarak, yeni katman nedeniyle yeşiller OLED evo panelinde daha fazla ortaya çıkıyor, ancak bu en iyi ihtimalle olarak gözüküyor.

OLED evo’nun Parlaklık Düzeyleri QLED ile Nasıl Karşılaştırılır?

OLED paneller herhangi bir TV’de en iyi görüntü kalitesini sunsa da, Samsung’un çok, çok daha parlak olan QLED ekranlarına kıyasla parlaklık bölümünde her zaman yetersiz kalıyor ve solgun. Bu nedenle, daha parlak OLED evo panellerin QLED TV’lere karşı nasıl bir performans sergilediğini bilmek istiyorsunuz. Öyleyse, LG G1’i Samsung’un QN90A’sına karşı koyalım.

Gereğince RTINGS derinlemesine test ‘, QN90A kesinlikle bütün parlaklık testlerinin genelinde LG G1 ezilmiş. Örneğin, LG G1, SDR tepe parlaklığında yalnızca 294 nit’i yönetebilirken, QN90A, 1.428 nit’i teslim etti. HDR zirve parlaklık seviyelerine geçildiğinde, LG G1’in 728 nit’inin QN90A’nın 1.800 nit parlaklık karşısında hiç şansı yok.

Gördüğünüz gibi, OLED evo, parlaklık bölümündeki mevcut nesil OLED’lere göre iyileşmiş olabilir, ancak QLED ve Neo QLED ekranlara yaklaşmadan önce hala uzun bir yol var.

Hangi TV’ler OLED evo Panelleri Kullanıyor?

Bu konu ilginç çünkü resmi bir cevabımız ve resmi olmayan bir cevabımız var. 2021’de yazı yazarken LG, OLED evo takma adı altında yalnızca bir model olan Galeri Tasarımlı LG G1 satıyor. Daha pahalı OLED teklifleri bile LG C1 ile aynı OLED panelini kullanıyor. LG G1, 55 inç, 65 inç ve 75 inç ekran boyutlarında ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,999 dolardan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Şimdi resmi olmayan cevaba geçelim. Örneğin Sony gibi diğer şirketlerin de TV’lerinde LG’nin OLED panellerini kullandıkları bir sır değil. Amiral gemisi Sony A90J OLED TV, benzer parlaklık seviyelerine ulaştıklarından LG G1 ile aynı paneli kullanıyor gibi görünüyor. Sony henüz doğrulamadı, ancak bunun nedeni büyük olasılıkla OLED evo’nun LG’nin marka adı olması.

Tüm bunları söyledikten sonra, bu LG’nin OLED evo ekranları için sadece bir başlangıç. Muhtemelen LG, 2022’den itibaren tüm OLED serisinde bu yeni panelleri kullanmaya başlıyor. Dolayısıyla, gelecek yıl daha düşük bir fiyata bir OLED evo TV alma şansınız var.

OLED ve OLED evo: Fiyat

Artık tüm farkları bildiğinize göre, şimdiki nesil panelli bir model ile yeni OLED evo ekranlı model arasındaki fiyat farkına bakalım. LG C1 55 inçlik varyant için 1.599 $ maliyeti. Buna karşılık, 55 inç LG G1 daha önce de belirttiğimiz gibi sizi 1.999 dolara geri getirecek.

Ancak, LG’nin G serisi modellerini her zaman çok daha ince olduğu ve duvara monte edilmiş bir deneyim için Galeri Tasarımını takip ettiği için C serisinden bir adım ötede fiyatlandırdığını unutmayın. Böylece, yeni OLED evo paneli dışında ekstra dört yüz dolar karşılığında daha fazlasını elde edersiniz.

Önerilen Yazı
Neo QLED Nedir? QLED ve OLED’den Daha İyi Mi?

Gerçekçi olarak, sadece yeni panel için farkın çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz, ancak şimdilik, bir OLED evo TV istiyorsanız, en az iki bin dolar harcamanız gerekiyor.

OLED evo için OLED TV’nizi Yükseltmeye Değer mi?

Kısa cevap hayır, ancak şu anda sahip olduğunuz OLED TV’ye bağlı. Mevcut OLED TV’niz birkaç yaşındaysa veya ekran yanması belirtileri göstermeye başladıysa ve gerçekten yenisine ihtiyacınız varsa, yeni bir OLED evo TV ile hayal kırıklığına uğramayacaksınız. HDMI 2.1, 120Hz ve G-Sync gibi ek özelliklere de sahip olacaksınız .

Ancak, zaten iyi bir OLED TV’niz varsa, bir OLED evo’ya yükseltmenin pek bir faydası yoktur. Kabaca yüz nit daha yüksek HDR parlaklığı için tam fiyatı ödemeye kesinlikle değmez.

OLED evo Doğru Yönde Bir Adım

LG’nin yeni OLED evo ekranları, OLED teknolojisinin ana dezavantajlarından birini ele almaya çalışıyor. En yüksek HDR parlaklık seviyelerinde yüzde yirmilik bir iyileşme, aydınlık bir odada kesinlikle bir fark yaratacaktır, ancak yine de, parlaklık seviyelerinin iki katından fazlasını elde edebilen Samsung’un QLED panelleriyle eşleşmiyor.

LG bu bölümdeki panellerini geliştirmeye devam edebilirse, OLED’ler görüntü kalitesi ve siyah seviyeleri için zaten bir sınıf olduğu için QLED TV’leri önermek bizim için zorlaşacak.

Yorum Yap