NEAR Protokol Nedir?

NEAR Protokol Nedir?

NEAR, kendi benzersiz ölçeklendirme çözümüyle dapps için yeni nesil bir platform olacak şekilde tasarlanmış, akıllı sözleşme yapabilen bir blok zinciridir.

Kısaca; NEAR, 2020’de ana ağını başlatan akıllı sözleşme yapabilen bir blok zinciridir. Nightshade olarak bilinen benzersiz bir ölçeklendirme çözümüne ve Doomslug adlı güçlü bir fikir birliği motoruna sahiptir.

Akıllı sözleşmeler yapabilen blok zincirleri yeni bir şey değil. Ethereum ana ağının piyasaya sürülmesiyle 2015’ten beri buralardalar ve şu anda çalışan bir düzineden fazla benzer platform var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ancak, merkezi olmayan uygulamalara (dapps) yönelik hızla artan talebe ve giderek daha ayrıntılı ve yetenekli dapp’lerin detaylandırılmasına rağmen, bazı önemli sürtüşme noktaları hala benimsenmelerini sınırlamaktadır.

NEAR, özünde birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik ile topluluk tarafından yönetilen parçalanmış bir blok zinciri platformu aracılığıyla eski sistemlerin sınırlamalarını ele almaya çalışan yeni bir oyuncudur.

NEAR Protokol Nedir?

NEAR, düşük verim, düşük hızlar ve zayıf çapraz uyumluluk gibi rakip sistemlerin bazı sınırlamalarının üstesinden gelerek dapp’ler için ideal ortamı sağlamak üzere tasarlanmış merkezi olmayan bir geliştirme platformudur.

Ölçeklenebilirliği artırmak ve geliştiriciler ve son kullanıcılar için maliyetleri düşürmek için bir dizi yeniliği bir araya getiren geliştirici dostu bir teminat kanıtı (POS) olan NEAR Protokolü üzerinde çalışır . Yenilikleri, parçalama konusunda benzersiz bir yaklaşımı ve ‘Doomslug’ olarak bilinen güçlü bir yeni fikir birliği mekanizmasını içerir.

NEAR Protokolü için ilk kodu yazan ve hata düzeltmeleri, güncellemeler yayınlayarak ve çevredeki NEAR ekosistemini inşa ederek projeyi desteklemeye devam eden dünya çapında bir araştırmacılar, geliştiriciler ve düşünürler topluluğu olan NEAR Collective tarafından inşa edilmektedir. NEAR kodu açık kaynak olduğundan, herkes koleksiyona katılabilir ve gelişimine katkıda bulunmaya başlayabilir.

Near Protocol Nasıl Çalışır?

Benzer Ethereum , Cardano ve TRON NEAR diğer uygulamalar inşa edilmiş ve dağıtılan temelidir; bir “temel katmanlı” blockchain olarak tanımlanabilir.

NEAR, devasa üretim kapasitesine ulaşmak için Nightshade olarak bilinen bir teknolojiyi kullanıyor. Ölçeklendirme çözümü, blok zincirinin genel işlem taşıma kapasitesini iyileştirmek için ayrı doğrulayıcı setlerinin birden fazla parçalanmış zincir boyunca işlemleri paralel olarak işlediğini görür. Bu çözüm, diğer blok zincirleri tarafından kullanılan parçalama sisteminden biraz farklıdır, çünkü her parça, bir sonraki bloğun “yığın” olarak bilinen bir kısmını üretir. Bunlar, içerdiği işlemleri sonuçlandırmak için NEAR blok zincirinde işlenir ve sabit bir şekilde saklanır.

Geliştiriciler için işleri basitleştirmek ve aynı zamanda onlara yeni nesil uygulamalar geliştirmeleri için güçlü bir araç seti sağlamak üzere oluşturulmuştur. NEAR sözleşmeye dayalı bir hesap modeli kullandığından, geliştiriciler kullanıcılar adına işlemleri imzalayabilen gelişmiş uygulamalar oluşturabilir ve kullanıcının işlemi onaylamak için fiziksel olarak erişilebilir olmasına gerek kalmadan sözleşmeleri yürütmelerine olanak tanır.

Diğerlerinden Farklı Kılan Nedir?

NEAR, dapps için yeni nesil bir platform olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunu başarmak için, blok zinciri alanındaki en uzun süredir devam eden bazı sorunların yanı sıra nispeten yakın zamanda ortaya çıkan bazı sorunların üstesinden geliyor.

Birincisi, NEAR inanılmaz derecede hızlı. Saniyede 100.000 işlem (tps) düzeyinde bir yerde işleyebiliyor ve 1 saniyelik blok ritmi sayesinde neredeyse anında işlemin kesinliğine ulaşıyor. NEAR’a göre, teknolojisi, Ethereum’da olduğundan 10.000 kat daha düşük işlem ücretleri elde edebileceği anlamına geliyor ve bu da onları esasen ihmal edilebilir hale getiriyor.

Teknik avantajları tartışmasız en büyük satış noktası olsa da, NEAR aynı zamanda “sağduyu onboarding” denen şey sayesinde blockchain hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayanlara yaklaşılabilir olması amaçlanıyor. Bu, normal kullanıcıların NEAR üzerine inşa edilmiş dapp’lara zaten deneyimledikleri benzer bir kayıt akışıyla erişebilecekleri anlamına gelir. Bu, geliştiricilerin daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olurken, aynı zamanda zaten dapps kullanmaya alışkın olanlar için anlaşmazlıkları da azaltabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir