Monitör Yenileme Hızı Nedir?

Monitör Yenileme Hızı Nedir?

Bir monitörün yenileme hızı nedir ve ne kadar önemli? İşte yenileme hızı ve kare hızının nasıl ilişkili olduğu bu konu altında bulabilirsiniz.

Yeni bir monitör satın alırken boyut, çözünürlük ve en boy oranı gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Duyabileceğiniz bir diğer önemli husus ise yenileme hızıdır.

Ancak bir monitörde yenileme hızı tam olarak nedir ve daha yüksek yenileme hızı önemli midir? Hadi inceleyelim.

Yenileme Hızı Nedir?

Bir monitörün (veya başka bir ekranın) yenileme hızı, ekranda görüntülenen görüntünün saniyede maksimum kez güncelleneceği anlamına gelir. Bu, hertz (Hz) cinsinden ölçülür.

Daha yüksek yenileme hızı, aynı süre içinde daha fazla bilginin gözünüze ulaşması anlamına gelir ve bu da daha yumuşak görünen hareket sağlar. Videonun teknik olarak, hareket etkisine sahip olmak için çok hızlı bir şekilde gösterilen bir dizi görüntü olduğunu unutmayın.

Çoğu standart monitör 60Hz’dir. Ancak, genellikle oyun amaçlı olan ve daha yüksek yenileme hızlarına sahip monitörler de satın alabilirsiniz. Daha yüksek seviyeli monitörler için yaygın yenileme hızları 144 Hz ve hatta 240 Hz’dir.

Bu sayılar, bir monitörü diğeriyle karşılaştırmayı kolaylaştırır. Örneğin 120 Hz’lik bir monitör, saniyede 60 Hz’lik bir monitörden iki kat daha fazla görüntü görüntüleyebilir.

Yenileme Hızları ve Saniye Başına Kare Sayısı

Daha yüksek yenileme hızlarına sahip monitörler daha yumuşak hareket gösterebildiğinden, bir tane satın almanın PC’nizdeki her şeyin görünümünü anında iyileştireceğini düşünebilirsiniz. Ama bu mutlaka böyle değildir.

Yenileme hızının, monitörünüzün görüntülenen görüntüyü güncelleyebileceği maksimum hız olduğunu unutmayın. Ancak bir programın monitörünüze gerçekten bu kadar hızlı çıktı gönderip göndermediği, kare hızına bağlıdır. Kare hızı, ekranınıza saniyede gönderilen video karelerinin sayısını ölçer.

Daha yüksek yenileme hızına sahip bir ekrandan yararlanmak için bilgisayarınızın ekrana çok daha hızlı veri göndermesi gerekir. Üretkenlik uygulamaları veya video oynatma yardımcı programları gibi çoğu yazılım, ultra yüksek yenileme hızından etkilenmez.

Filmler saniyede 24 kare (FPS) olarak gösteriliyor ve YouTube şu anda 60FPS’de sınırlı. Temel 60Hz monitörler bile bunları sorunsuz bir şekilde halledebilir. Daha yüksek bir yenileme hızı bu nedenle çoğu videonun daha iyi görünmesini sağlamaz. Bu aynı zamanda çoğu üretkenlik uygulaması için de geçerlidir. Örneğin, Microsoft Word, 60FPS’de kullanmaya kıyasla 144FPS’de gözle görülür bir fark yaratmayacaktır.

Sonuç olarak, yüksek yenileme hızları yalnızca video oyunları oynarken gerçekten önemlidir. Oyun oynarken grafik kartınız görsel verileri oluşturur ve monitörünüze gönderir. Böylece yeterince güçlü bir grafik kartınız varsa, ekrana daha hızlı veri gönderebilir.

Bu, oyunların daha yüksek kare hızlarında keyfini çıkarabileceğiniz ve daha akıcı bir oyun sunabileceğiniz anlamına gelir.

Yenileme Hızı Ne Kadar Önemli?

Yüksek yenileme hızına sahip bir monitörden yararlanan ana grup, rekabetçi oyunculardır. Counter-Strike: Global Offensive veya Overwatch gibi birinci şahıs nişancı oyunlarının profesyonel oyuncuları için, optimum oyun için daha yüksek bir yenileme hızı hayati önem taşır.

Monitörünüz saniyede daha fazla kare görüntülediğinde, daha düşük hertzli bir ekranda tamamen gözden kaçırmış olacağınız görsel bilgileri de görürsünüz. Bu, hızlı tempolu eylemi izlemeyi kolaylaştırır.

Monitörünüz bunları görüntüleyemiyorsa, 60FPS’nin üzerindeki kare hızlarına ilişkin net bir örnek göstermek zordur. Merak ediyorsanız, farklı kare hızlarında aynı eylemi görmek için aşağıdaki videoya bir göz atın, yavaşladı, böylece farkı daha kolay anlayabilirsiniz.

Bazı insanlar, hedefler daha düzgün hareket ettikçe daha yüksek yenileme hızlarının nişan almayı kolaylaştırdığını söylüyor. Ancak bu kişiye göre değişir ve görme yeteneğinizin ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Bunun bir kısmı bulanıklıktan kaynaklanmaktadır. Gözlerimiz bir dizi kare gördüğünde, beynimiz bir kareden diğerine değişiklikleri doldurur ve karelerin gerçekte oldukları gibi durağan görüntüler yerine sürekli video gibi görünmesini sağlar. Ancak bu doldurma işlemi bulanıklığa neden olur. Beynimize daha sık kareler şeklinde gönderilen daha fazla bilgi varsa, hareket daha keskin görünür.

Yüksek seviyeli oyunlardaki diğer bir sorun da girdi gecikmesidir, bu da sizin girdi yaptığınız ile oyunun bu girdiyi algılaması arasındaki gecikmedir. Yüksek yenileme hızı monitörleri, girişiniz ile ekranda gerçekleşen eylem arasında geçen daha kısa bir süre olduğundan giriş gecikmesini azaltabilir.

Bu fark, milisaniyeler düzeyinde çok küçüktür, ancak bu, rekabet senaryolarında bir fark yaratabilir. Profesyoneller ve diğer ciddi oyuncular için her küçük avantaj önemlidir.

Ama ya bu seni tanımlamıyorsa? Evde sıradan bir oyuncuysanız veya hiç oyun oynamıyorsanız, yüksek yenileme hızına sahip bir monitör ekstra maliyete değer mi?

Yüksek Yenileme Hızı Monitörleri Almaya Değer Mi?

Video oyunları oynamıyorsanız, 60Hz’in üzerinde bir monitör satın almak muhtemelen sizin için maliyete değmez. Oyun dışında daha yüksek kare hızlarının gözle görülür bir fark yaratacağı çok az uygulama vardır. Monitörünüzü yükseltmek istiyorsanız, daha büyük, daha yüksek çözünürlüklü veya daha iyi görüntü kalitesine sahip bir ekrana para yatırmanız daha iyi olur.

Oyuncular için, yüksek yenileme hızına sahip monitörler, özellikle atıcılar gibi hızlı tempolu oyunlar oynuyorsanız, göze çarpan bir yükseltmedir. 60FPS’den 144HZ’ye geçmek, 30FPS’den 60FPS’ye atlamak kadar önemli değil, ancak bir fark yaratıyor. Strateji oyunları gibi yalnızca daha yavaş tempolu oyunlar oynuyorsanız, 60FPS’de tamamen istenileni karşılayan bir ekran olabilir.

60FPS iyi bir standarttır; eğer bilgisayarınız buna ulaşamıyorsa, önce grafik kartınızı (ve potansiyel olarak CPU gibi diğer bileşenleri) yükseltmeye öncelik vermek daha mantıklı olacaktır.

Mevcut kare hızınızdan memnunsanız, bunun yerine ekran çözünürlüğünüzü, boyutunu veya benzerlerini yükseltmeye para yatırmayı tercih edebilirsiniz.

1080p çözünürlükte 24 inç genişliğe sahip 240Hz bir monitör size biraz pahalıya mal olur. Yaklaşık aynı fiyata, 1440p çözünürlükte ve hala etkileyici 144Hz yenileme hızıyla 27 inçlik daha büyük bir monitör satın alabilirsiniz. Veya yenileme hızları sizin için önemli değilse, bunun yerine 4K çözünürlükte ve standart 60Hz yenileme hızında 34 inçlik devasa bir monitör satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, daha ucuz bir monitör satın alabilir ve tasarruf ettiğiniz parayı daha iyi bir grafik kartına yatırabilirsiniz. Grafik kartınız buna ayak uyduramıyorsa, dünyanın en yüksek yenileme hızı monitörünün bir fark yaratmayacağını unutmayın. Orta sınıf bir monitöre sahip üst düzey bir grafik kartına sahip olmak, birinci sınıf bir monitör ve vasat bir grafik kartına sahip olmaktan daha iyidir.

Monitör Seçerken En Önemli Faktör Nedir?

Bir monitörde önceliklendirmeniz gerekenler, onu ne için kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

Genel bilgi işlem amaçları için yeni bir monitöre ihtiyacınız varsa, çoğu durumda resmin daha net görünmesi için daha yüksek bir çözünürlük isteyeceksiniz. Bu, film izlerken veya çeşitli üretkenlik görevleri yaparken faydalıdır. Aynı anda daha fazlasını görebilmek için daha büyük bir monitör satın almayı veya çift ekrandan yararlanmak için daha ucuz iki monitör satın almayı da düşünebilirsiniz.

Ciddi PC oyunları için bir monitör satın alırken daha yüksek yenileme hızı önemlidir. Mümkünse, yenileme hızları arasındaki farkları görebileceğiniz yüz yüze monitör satın almaya çalışın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir