1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Monitör ve TV Arasındaki Fark Nedir?

Monitör ve TV Arasındaki Fark Nedir?
+ - 0

TV’ler ve monitörler aynı temel teknoloji kullanılarak üretilse de, genellikle tamamen farklı özelliklere sahiptirler ve bu da onları belirli uygulamalara daha uygun hale getirir.

Örneğin, biraz video düzenleme yapmak istiyorsanız, TV yerine bir monitör isteyeceksiniz. Ancak, bir ev sineması veya konsol oyunları oynayacak bir şey arıyorsanız, bunun tam tersi geçerlidir.

Bu makale, TV’ler ve monitörler arasındaki en önemli farkları kapsayacaktır.

TV ve Monitör Arasındaki Farklar Nelerdir?

Televizyonlar ve monitörler birbirine çok benzer. Her ikisi de görsel çıktı cihazlarıdır ve çoğu zaman birbirinin yerine kullanılabilir. Fark, yapmak için tasarlandıkları şeydir. Monitörler tipik olarak yakın görüntüleme için bir masaya oturacak şekilde tasarlanmıştır. Grafik bilgilerini görüntülemek için diğer donanımlara (bilgisayar gibi) bağlanırlar.

Önerilen Yazı
Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buna karşılık, bir TV genellikle çok daha uzakta izlemek için tasarlanmış bağımsız bir monitördür. TV’lerde yerleşik radyo frekansı alıcıları ve kablo ve uydu yayınlarını almak için diğer donanımlar bulunur.

Farklı işlevleri nedeniyle, TV’ler ve monitörler arasında çeşitli faktörler farklılık gösterir. Bunların çoğunu aşağıda ele alacağız.

Boyut

TV’ler ve bilgisayar monitörleri arasındaki en belirgin farklardan biri ünitenin boyutudur. Genellikle monitörler çok daha küçüktür. Bu, onlara çok yakından bakıldığı gerçeğiyle ilgilidir. Televizyonlar, uzaktan izlenebilecek şekilde tasarlandıkları için çok daha büyüktürler.

Ekran boyutu genellikle çapraz köşeler arasındaki mesafe ile ölçülür. Bilgisayar monitörleri için ortak boyutlar 20 ila 40 inç arasındadır, ancak 70 inç’in üzerindeki TV’leri görmek olağandışı değildir.

En Boy Oranı

Boyutla ilgili olarak, en boy oranı genellikle farklı olan önemli bir faktördür. En boy oranı, ekranın genişliği ve yüksekliği arasındaki orandır. TV’ler genellikle 16:9 en boy oranına (geniş ekran) sahipken, monitörler çeşitli en boy oranlarına sahip olabilir.

Monitörün ne için kullanılacağına ve kullanılabilir alana bağlı olarak, kullanıcı farklı bir en boy oranı isteyecektir. Televizyonlar için ise, çoğu televizyon ve film geniş ekran formatında yapıldığından 16:9 uygundur.

Fiyat

Genel olarak, ekran ne kadar büyük olursa, maliyeti o kadar yüksek olur. Bu nedenle, çok daha büyük TV’ler genellikle daha küçük monitörlerden daha pahalıdır. Bunun özel monitörlerle ilgili bazı istisnaları vardır.

Bazı monitörler daha yüksek renk doğruluğuyla (görüntü düzenleme için) veya oyun özellikleriyle (240 Hz yenileme hızı gibi) tasarlanmıştır. Bu monitörlerden bazıları, aynı veya benzer boyutlardaki TV’lerden daha pahalı olabilir.

Ekran Türü, Çözünürlük ve Görüntü Kalitesi

Hem monitörler hem de TV’ler çeşitli ekran tiplerinde mevcuttur. En yaygın türler LCD (Sıvı Kristal Ekran), LED (Işık Yayan Diyot), OLED (Organik Işık Yayan Diyot) ve QLED’dir (Kuantum Işık Yayan Diyot). Bu ekran türleri, piksellerde ışığın nasıl üretildiğine göre farklılık gösterir. LCD ve LED ekranlar arkadan aydınlatma gerektirirken OLED ve QLED teknolojisi her pikseli bağımsız olarak aydınlatabilir.

Önerilen Yazı
Televizyon Alırken Yapılan Hatalar

QLED ve OLED teknolojisi çok daha yeni . Ancak, QLED ve OLED TV’ler giderek yaygınlaşırken, piyasada hala bu ekran türlerine sahip nispeten az sayıda monitör bulunuyor.

Çözünürlük söz konusu olduğunda, hem monitörlerde hem de TV’lerde kullanılabilen bir aralık vardır. Çözünürlük, tüm ekranda kaç piksel olduğunu ifade eder. Mevcut çözünürlükler arasında 1280×720 (720p), 1920×1080 (1080p), 3840×1960 (4K) ve şimdi 7680×4320 (8K) bulunur.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta piksel yoğunluğudur. Piksel yoğunluğu, ekranın tek bir inç karesinde kaç piksel olduğudur. Piksel yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar net ve keskin olur.

TV’lerin izleme mesafesi nedeniyle piksel yoğunluğunun o kadar yüksek olması gerekmez, çünkü ne kadar uzaklaşırsanız görüntü o kadar net olur. Monitörler için piksel yoğunluğu çok daha önemlidir.

Yenileme Hızı

Yenileme hızı, ekranın bir saniyede kaç kez yenilendiğini ifade eder. Yenileme hızı aslında oldukça çok önemli . 60Hz yenileme hızı, saniyede 60 kez yenilendiği anlamına gelir. Kaynak videonun kare hızı söz konusu olduğunda bu önemlidir. Yenileme hızının, ekrandaki her şeyin kare hızına eşit veya ondan daha hızlı olmasını istiyorsunuz. Aksi takdirde, kareler gözden kaçacak ve hareket daha bulanık görünecektir.

TV’lerde genellikle 60Hz yenileme hızı (ve bazen 120Hz’e kadar ) bulunur; bu, çoğu TV yayını ve film için uygundur. Bazı oyun monitörleri 360 Hz’e kadar yenileme hızına sahiptir ve 120 Hz artık çok popüler bir seçenektir. Yenileme hızı ne kadar hızlı olursa, yanıt süreniz o kadar hızlı olur ve oyun içi oynatma daha akıcı olur.

Giriş Gecikmesi ve Yanıt Süresi

Giriş gecikmesi (giriş gecikmesi olarak da bilinir), girişin (fareye veya denetleyiciye tıklamak gibi) monitörünüze veya TV’nize kaydedilmesi için geçen süredir. Giriş gecikmesi, doğrudan yenileme hızıyla ilgilidir. Yenileme hızı ne kadar hızlı olursa, girişler ekranda o kadar hızlı kaydedilir. Bilgisayar monitörleri tipik olarak minimum giriş gecikmesine öncelik verirken, TV’ler pürüzsüz videoya öncelik verir.

TV’ler tipik olarak daha düşük yenileme hızlarına sahiptir (60 Hz gibi) ve video girişlerini bilgisayar monitörlerinden çok daha fazla işler, bu da giriş gecikmesini artırır. Milisaniye cinsinden farklılıklar çok fazla görünmese de, çevrimiçi oyunlar gibi daha hızlı yanıt gerektiren bir şey yapmaya çalıştığınızda farkı fark edeceksiniz. Bununla birlikte, birçok TV’de, giriş gecikmesini azaltmak için görüntü son işlemeyi azaltan bir “oyun modu” bulunur.

Tepki süresi genellikle girdi gecikmesi ile karıştırılır. Tepki süresi, her pikselin açıktan siyaha geçmesinin ne kadar sürdüğüdür. Tepki süresi ekranın yenileme hızı için çok yavaşsa, görüntü gölgelenmesi meydana gelir. Bu, hızlı hareket eden nesneler takip ediyormuş gibi görünecektir. Monitörlerde gölgelenmeyi önlemek için 1 milisaniye veya daha kısa bir yanıt süresi önerilir.

Görüş açısı

İzleme açısı, görüntü yanlış görünmeye başlamadan önce merkezden ne kadar uzaklaşabileceğinizi gösterir. Bu, modele göre değişir, bu nedenle daha geniş açılardan izlenebilen bir TV’ye ihtiyacınız varsa dikkat ettiğinizden emin olun. Bilgisayar monitörleri için, görüş açısı o kadar önemli değildir çünkü bunlar genellikle doğrudan önden izlenir.

Monitör veya TV’ye Mi İhtiyacınız Var?

Bir monitör ve tv arasında seçim yapmak oldukça kolay olmalı. Karar vermek  için ekranla ne yapmak istediğinizi belirleyin . Örneğin, hızlı tempolu çevrimiçi oyunlar oynamak ister misiniz? Ya da oturma odanızda film mi izliyorsunuz?

Ekran boyutuna, çözünürlüğe, kullanılabilir bağlantı noktalarına, yenileme hızına ve giriş gecikmesine dikkat edin ve kullanmak istediğiniz işlevi destekleyen bir ekran edinin.

Yazar Hakkında

teknoportal.com.tr gündeme dair tüm gelişmeleri ve popüler konuları özgün ve kaliteli bir anlatımla sunmayı amaçlayan dijital içerik paylaşım platformudur.

Yorum Yap