Monitör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Monitör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Monitörler diğer tüm donanım ve çevre birimlerine göre gözle görülebilir olarak kalitesi ölçülebilir. Örneğin 720 pixel bir ekran ile 4K destekleyen bir ekranı yan yana koyduğunuzda oradaki kalite direk gözle görülür derecede belirgindir.

Ancak bilgisayar monitörleri için aynı pixellere sahip olan monitörlerin bile özelliklerine baktığımızda çok fazla fark olabilir. Sadece monitörünüzün kalitesinden değil, kullandığınız bilgisayarınızın grafik kartından bile çok büyük kalite farkı ortaya çıkabilir.

Yenileme Hızı

Yenileme hızı en basit tanımıyla monitörünüzün görüntüsünü anlık olarak ne kadar hızlı değiştiğinin hesaplanmasıdır. Bir ekranın anlık hızını hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Örneğin 120 Hz bir ekranınız varsa saniyede 120 kez yenilenir. 60 Hz bir monitör ise bunun yarısını yani 60 kez yenileme yapar. Yenileme hızı ne kadar artarsa kalitesi o kadar daha fazla olacaktır.

60 Hz yenileme hızı ile 144 Hz Yenileme hızı Farkı

Günümüzde monitörlerin yarısından fazlası (yeni üretilenler) 60 Hz altında üretilmiyor. Bunla birlikte son dönemde e-spor ve oyunların görsel kalitesinin yükselmesi ve oyundaki oyuncuların donanımlardan beklentisinin artmasıyla beraber yeni monitörlerde 120 Hz ve 144 Hz üzerinden satışlar çok fazla arttı.

Yani yenileme hızının ne kadar yüksek olması o kadar kaliteli bir görüntü alınacağının garantisi ile yüksek Hz oranına sahip monitörler tercih ediliyor.

G-Sync ve FreeSync

Yenileme hızından bahsetmişken G-Sync ve FreeSync teknolojisinden de bahsetmek gerekiyor. Her grafik kartı üreten şirket, kendi yenileme hızı teknolojisini destekler. Bu sayede grafik kartınız bilgisayarınızın monitörü ile tam orantılı çalışır. Bu yüzden bilgisayarınıza alacağınız bir monitörü oyun oynamak için kullanacaksanız, G-Sync ve FreeSync teknolojisi olan monitör seçmek doğru tercih olacaktır.

Tepki Süresi

Tepki süresi, yenileme hızından farklı olarak pixel mantığı ile çalışır. Ekranınızdaki bir pixelin bir sonraki karedeki pixele geçme süresine tepki süresi denir. Yenileme hızı tüm bir ekranı bir anda yenilerken, tepki süresi pixeller arasında geçişi sağlar.

Oyun içinde tepki süresi örneği

Pikseller yeteri kadar hızlı geçiş yapmadığı durumda nesneler bulanık veya çift görünebilir ve arka plandaki nesnelerin arkasında siyahlıklar varmış gibi gözükebilir.

TN ve IPS

TN, açılımı “twisted nematic” olan eski LCD teknolojisidir. “Twisted nematic” etkisi sıvı kristal moleküllerinin voltaj ile kontrol edilmesini sağlar.

IPS, açılımı “in-plane switching” olan ve tüm LCD’lerde olduğu gibi sıvı kristallerin yerleşimi için voltaj kontrolünü kullanan panel teknolojisidir.

Bu iki teknolojinin tam detaylarına girmeye gerek yok lakin, TN eski LCD teknolojisi iken IPS yeni teknolojidir. O nedenle yeni bir monitör seçerken IPS segmentinden bir monitör tercih etmeye çalışın.

HDR

HDR Türkçe olarak açtığımızda ”Yüksek Dinamik Aralık” anlamına gelir ve modern monitörlerin en önemli özelliklerinden biridir. Bu özellikleri genellikle 4K özelliklere sahip yeni nesil televizyonlarda görmekteyiz.

Televizyon konusuna girmişken eğer bir televizyona ihtiyacınız var ise televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler içeriğimize göz atabilirsiniz.

HDR ekranda daha geniş bir renk kısalası vardır. Renkler ekranda daha net gözükür ve daha belirgindirler. Oyun oynarken veya bir video izlerken bu ayrıntı gözden kaçırılmayacak güzelliktedir.

Renk Alanı

Renk alanı veya renk profili, bir monitörde görüntüleyebileceğiniz potansiyel renk aralığıdır. Renk alanı üst segment bilgiye sahip olan kişilerin ayırt edebileceği ve arayacağı özelliktir. Örnek olarak bir grafiker veya fotoğraf işi ile uğraşanların dikkat ettiği bir özelliktir.

En Boy Oranı

Son olarak, 16:9 – 21:9 – 31:10 gibi en boy oranı olan monitörler bulunur. Ekrandaki ilk sayı ekranın genişliğini, ikincisi ise yüksekliğini temsil eder. Ortalama monitör ve televizyon seti 16: 9 oranına sahiptir ve ultra geniş ekranlar tipik olarak 21: 9’a ulaşır, ancak 32:10 ve 32: 9 gibi başka birçok oran vardır.

Bu konuyu buraya kadar okuduysanız, Artık bir monitör alırken nelere dikkat edeceğiniz hakkında genel bilgilere sahip oldunuz demektir. Bir şeyi hiç bilmemektense bilgi sahibi olmak hiç olmazsa size bir şeyleri düşünmekte ve kıyaslamakta yardımcı olacaktır. Monitörler hakkında artık bilgi sahibisiniz ve tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir