Mobil Erişim Noktası (Mobil Wi-Fi) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Mobil Erişim Noktası (Mobil Wi-Fi) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hareket halindeyken internete mi ihtiyacınız var?  O zaman Mobil bir Wi-Fi erişim noktasına ihtiyacınız var.

Ofisten uzakta çalışıyorsanız veya seyahat etmeyi seviyorsanız, muhtemelen insanların size bir mobil erişim noktası almanızı söylediğini duymuşsunuzdur. Peki bu cihazlar nedir, nasıl edinilir ve nasıl çalışır?

Mobil erişim noktasının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını inceleyelim.

Mobil Erişim Noktası Nedir?

Mobil erişim noktaları, 4G veya 5G gibi bir hücresel ağa bağlanan cihazlardır. Hücresel bir ağa bağlanamayan diğer cihazlar, Wi-Fi kullanarak mobil ortak erişim noktasına bağlanabilir. Mobil erişim noktası, cihazlarınız ve hücresel ağınız arasında bir köprü görevi görür.

Evinizdeki yönlendiriciyi ve/veya modemi biliyor musunuz? Bu cihaz, PC’lerinizi, dizüstü bilgisayarlarınızı, akıllı telefonlarınızı ve diğer cihazlarınızı internete bağlamanızı sağlar. Bunu, cihazlarınızdan talepler alarak yapar, ardından onları geniş bant bağlantınızdan hedeflerine gönderir.

Bir bakıma, mobil erişim noktası, hücresel bağlantı için bir yönlendirici gibidir. Ancak, dışarıdayken hücresel verilere bağlanabildiğiniz için, ortak erişim noktasını yanınızda getirebilir ve “hareket halindeyken bir yönlendiriciye” sahip olabilirsiniz.

Bu, evdeki yönlendiricinizden daha kullanışlıdır, çünkü çalışmak için bununla evinizin geniş bant bağlantısı arasında fiziksel bir bağlantıya ihtiyaç vardır. Bu nedenle, interneti dışarıdayken kullanmak istiyorsanız, gitmenin yolu bir mobil erişim noktasıdır.

Mobil Erişim Noktası Türleri

Artık bir sıcak noktanın ne olduğunu biliyorsunuz, kullanabileceğiniz farklı türleri keşfetme zamanı. Şu anda üç tane var: akıllı telefon etkin noktası, taşınabilir erişim noktası ve donanım kilidi.

Akıllı Telefon Erişim Noktası Nedir?

Akıllı telefon etkin noktaları, telefondaki Wi-Fi adaptörünü ele geçirerek çalışır. Veri göndermek için kullanmak yerine, veri alacak şekilde ayarlar. Bu şekilde, bir yönlendirici gibi başka bir Wi-Fi cihazı kullanarak ona bağlanabilirsiniz.

Akıllı telefon etkin noktaları, tam rahatlık için en iyisidir. Wi-Fi erişim noktası özelliklerine sahip bir akıllı telefonunuz varsa, fazladan bir şey satın almanıza veya yüklemenize gerek yoktur. Hareket halindeyken internete ihtiyacınız olduğunda, sadece etkin noktayı etkinleştirin ve internete aç cihazlarınızı Wi-Fi üzerinden telefonunuza bağlayın.

Taşınabilir Erişim Noktası Nedir?

Erişim noktası özelliği olan bir telefona sahip değilseniz veya kullanmak istemiyorsanız, bunun yerine taşınabilir bir ortak erişim noktasını tercih edebilirsiniz. Bunlar, bir hücresel ağa bağlanan ve Wi-Fi cihazlarının ona bağlanmasına izin veren pille çalışan bağımsız cihazlardır.

Hücresel bağlantı noktaları tasarım gereği taşınabilir olduğundan, isim biraz yanıltıcıdır. Ancak, “taşınabilir ortak erişim noktası”, “taşınabilir Wi-Fi ortak erişim noktası”, “taşınabilir mobil erişim noktası”, “seyahat yönlendiricileri” ve “MiFi” terimleri genellikle bu belirli cihazlara atıfta bulunur.

Bu küçük cihazların çalışması için genellikle bir SIM kart gerekir. Bunun nedeni, tıpkı bir akıllı telefonun yapacağı gibi bir hücresel ağa bağlanmalarıdır. Veri sınırı olan aylık bir plan alabilir veya kredi yüklü bir SIM kart edinebilir ve bulunduğunuz her alanda onu kullanabilirsiniz.

Taşınabilir erişim noktaları, mümkün olan en iyi sinyali almak için en iyi seçenektir. Pilleri bittiği için, fişlerini prizden çekebilir ve istediğiniz yere koyabilirsiniz. Bu, mümkün olan en iyi hücresel sinyal alımı için onları bir pencerenin yanına veya bir rafın üstüne koyabileceğiniz anlamına gelir.

Aynı şeyi akıllı telefon noktaları için de yapabilirsiniz, ancak insanlar sizi aramak veya WhatsApp’ı aramak istediğinde sorunlar ortaya çıkar. Bağımsız bir erişim noktasıyla, sadece “ayarlayabilir ve unutabilirsiniz” ve önemli aramalar için telefonunuzu yanınızda tutabilirsiniz.

Dongle Hotspot Nedir?

Dongle erişim noktaları, taşınabilir Wi-Fi kuzenleri gibidir; ancak, kendi cihazları olmak yerine bilgisayarınızdaki veya dizüstü bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı noktasına takılırlar. Bunların ayrıca bir hücresel ağa bağlanmak için takılı ve kredili bir SIM karta ihtiyacı vardır.

Bu, cihazınızın bir yandan aracı keserken bir yandan da hücresel bir bağlantı kurmasını sağlar. Bilgisayarınızın verileri 4G’ye göndermek için bir yönlendiriciye iletmesine gerek yoktur; dongle, cihazınızı doğrudan hücresel ağa bağlar.

Bazı dongle’lar, ana cihazlarını yalnızca bir hücresel ağa koyarken, diğerleri Wi-Fi hotspot özellikleriyle birlikte gelir. Bu, diğer cihazların tıpkı taşınabilir bir ortak erişim noktası gibi Wi-Fi üzerinden dongle’ınıza bağlanmasına olanak tanır.

USB özellikli bir aygıtın taramanın çoğunu yapmasını istiyorsanız, dongle etkin noktaları harikadır. Örneğin, yalnızca dizüstü bilgisayarınıza hücresel erişim vermek istiyorsanız, bir dongle alabilir, takabilir ve dizüstü bilgisayarınız ile hücresel yönlendirici arasında hiçbir parazitsiz internetin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hareket Halindeyken Wi-Fi Kullanmak

Her zaman hareket halindeyseniz, ancak cihazlarınızı bir hücresel ağa bağlamak istiyorsanız, bir erişim noktası yardımcı olabilir. Hangi seçeneği tercih ettiğinizden bağımsız olarak, nerede olursanız olun tüm cihazlarınızı internete bağlamak için kullanabileceğiniz güçlü yanları vardır.

İsterseniz, araba kullanırken internet bağlantısı elde etmek için arabanızdaki bu noktaları bile kullanabilirsiniz. Elbette, sürüş sırasında her zaman dikkatli olmalı ve yola dikkat etmelisiniz, ancak bu uzun yolculuklar sırasında çevrimiçi müzik dinlemenin kullanışlı bir yoludur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir