MMORPG Nedir? Türkiye’deki En Popüler MMORPG Oyunları

MMORPG Nedir? Türkiye’deki En Popüler MMORPG Oyunları

Video oyunları dünyası sürekli değişiyor ve her yıl yeni oyunlar geliyor. Bazıları hayranları derinden olumlu etkilerken bazıları da bekleneni karşılamayarak unutulup gidiyor. Bu konumuzda video oyunları dünyasının en büyük yapı taşlarından olan MMORPG Nedir ve Türkiye’de en popüler olan MMORPG oyunları nelerdir? sorularını sizler için derledik.

MMORPG Nedir?

Çok oyunculu bir çevrimiçi rol yapma oyunu veya diğer adıyla MMORPG, çok farklı iki video oyunu türünün, RPG ve MMO’nun özelliklerinin birleşmesiyle oluşur. MMO’lar tipik olarak, birçok oyuncunun birbiriyle etkileşime girdiği çok oyunculu oyunlardır. Öte yandan, RPG’ler, oyunculara hikayedeki karakterin sorumluluğunu vermek ve diyaloglara dayalı kararlar vermek için tasarlanmıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Battle Royale Nedir? Battle Royale Oyunları Nelerdir?

Bu türlerin her ikisi de tipik olarak fantezi dünyasına veya bazı bilimkurgulara dayansa da, RPG’ler ve MMO’lar, iki türün mükemmel bir yorumu olan bir MMORPG oluşturmak için birleşir. Türün oyun argosu dizini bile var. Buna örnek vermek gerekirse;  World of Warcraft bir fantezi dünyasına dayanmaktadır, Star Wars: The Old Republic, bilim kurgu film serisi Star Wars’a dayanmaktadır.

World of Warcraft türün en popüler oyunudur. Ayrıca Star Wars: The Old Republic, 1 milyon oyuncuyla çıktığı ilk üç gün içinde en hızlı büyüyen MMORPG olmuştur.

Türkiye’deki En Popüler MMORPG Oyunları

Türünde pek çok oyun olsa da, Türkiye’deki en popüler MMORPG oyunları aşağıdaki gibidir.

Knight Online

Oyun içerisinde iki adet ırkı olan ve oyuna başlamadan önce bir ırkı seçmek zorunda olduğunuz hikayeye dayalı bir oyundur. Oyunda belli bir seviyeye geldikten sonra iki ırkın kendi aralarında savaşa bileceği arena ve haritalar ile savaşabilecekleri bir sistem mevcuttur. Karşı ırktaki kullanıcıların yenilgisini sağlayarak oyun içerisindeki National Point adı verilen puan toplayarak sıralama kasılmasıdır.

Sikroad Online

Ülkemizde on yılı aşkın süredir aktif olarak oynanan bir oyundur. Oyun Çin ve Avrupa arasındaki bir haritası üzerinde iki adet meslek grubu seçilerek oynanır. Bu mesleklerden biri Avcı ve diğeri ise Hırsızdır. Dünya üzerinde olan ipek yolu ticaretini konu almaktadır.

Metin 2

2000’li yıllarda Knight ve Sikroad Online’dan sonra en fazla oynanan MMORPG oyun türüdür. Günümüzde şuan oyunun orijinal serverları az oynansa da PVP serverları oyuncuların gözdesi olmaya devam ediyor. Oyun içerisinde Yırtıcı hayvanları avlayarak, seviye kasarak belli bir seviyeye gelip güçlenmek için çalışılmaktadır. Seviye ve belli bir güce sahip olduktan sonra ırklar ve kullanıcılar kendi arasında savaşabilirler.

4Story

Gameforge şirketi tarafında Almanya’da çok fazla tutulması üzerinde 2010 yılların başında Türkiye’ye getirilmiştir. Türkiye’de sunucusu açılarak, Türk kullanıcıları çekmek için reklam çalışmaları yapılmıştır. Günümüzde aktif olarak sunucular açık durumdadır ve oyun indirilip oynanabilir.

4Story amacı iki ırk arasındaki bir ırkı seçerek, ırklar arasındaki savaşa katılmak için seviye ve eşyaları güçlendirerek ırka yardım etmektir. Tek veya Toplu olarak savaşlara katılıp başarı puanı kasabileceğiniz bir puan sistemi vardır. Bu puanların sıralaması ile oyunculara ünvan verilmektedir. Oyunun ana maçı ünvan kazanmaktır.

World of Warcraft

MMOPRG oyunlarının atası olarak World of Warcraft diyebiliriz. World of Warcraft 1994 yılında Blizzard Entertainment tarafından yayınlanmıştır. Yayınlandığı günden 28 yıl geçmesine rağmen 8 farklı genişleme paketi yayınlanmıştır ve aktif olarak oynanmaya ve oyuncuların ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Bunlar dışındaki diğer MMORPG oyunları:

  • Black Desert Online
  • Blade and Soul
  • Cabal Online
  • The Elder Scrolls Online
  • Albion Online
  • Final Fantasy XIV Online

Bu listeyi daha fazla uzatabiliriz. Ancak bu konumuzda Türkiye’deki en popüler mmorpg oyunları listenmiştir.

Son Eklenen Oyun: Rise Online

Son dönemde MMORPG olarak hiç oyun gelmedi. Tam bu kafadayken karşımıza birden %100 Türkler tarafından bir oyun tasarlandığı ve hazırlıklarının başladığını 2020 yılında Rise Online ekibi tarafında duyuruldu. Bu kimse tarafından pek ilgi odağı olmasa da oyunun tamamen bitmeye yakın olduğunu ve bir kapalı beta çıkacağı 2021 yılında duyuruldu. Kapalı beta test edildikten sonra açık beta ve ardında tam sürüm olarak 15 Nisanda Rise Online tamamen tüm kullanıcılara açıldı.

Rise online, Knight Online sistemine benzeyen 2 adet ırk seçimi yapılarak, seviye ve eşya güçlendirmeleri yapılarak karşı taraftaki ırktaki oyuncuları yenerek puan kasma sistemine dayanır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir