Microsoft, Windows 10X İşletim Sistemini Rafa Kaldırdı

Microsoft, Windows 10X İşletim Sistemini Rafa Kaldırdı

Microsoft, elindeki kaynaklarını “Sun Valley” adlı yenilenmiş bir arayüz koduyla Windows 10 güncellemesine aktaracağı için Windows 10X yakın zamanda piyasaya çıkmayacak.

Windows 10X Asla Çıkış Yapmayabilir

Microsoft, Windows 10X’in 2021 İlkbaharında çıkış yapacağını söylemişti. Ancak planların değiştiği, yazılımın daha piyasaya sürülmeden önce rafa kaldırıldığı bildirildi. Microsoft, Windows 10X işletim sistemini piyasaya sürmeyecek ve bunun yerine Windows 10’u iyileştirmeye odaklanacak.

2021 İlkbaharına girerken, işletim sistemi için planlar yeniden değişiyor. Şirketin planlarına aşina olan kişilere göre, Microsoft bu yıl Windows 10X’i piyasaya sürmeyecek ve bugün şu anda bildiğiniz işletim sistemi muhtemelen asla gelmeyecek.

Sonuç olarak, Microsoft Windows 10X’i şimdilik arka plana atmış olarak gözüküyor.

Windows 10X Nedir?

Windows 10X, Surface Neo (Microsoft’un katlama cihazı), çift ekranlı cihazlar ve diğer çok ekranlı form faktörlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir Microsoft işletim sistemi çeşididir.

İşletim sistemi, temel işletim sistemi özellikleri ve NT çekirdeği dahil olmak üzere temel teknolojileri normal Windows sürümüyle paylaşır. Çift ekranlı telefonlarda ve tabletlerde dokunmatik giriş ve belirli etkileşimler için optimize edilmiş yeniden işlenmiş bir kullanıcı arayüzü ile bunun üzerine inşa edilir.

Windows 10X’in, yeniden tasarlanmış bir Başlat menüsü ile gelmesi gerekiyordu. Bununla birlikte, proje başlangıçtan itibaren çeşitli zorluklarla gölgelendi.

Windows 10X ilk olarak Ekim 2019’da Microsoft’un Google’ın Chrome İşletim Sistemine cevabı olarak duyurulmuştu. Ancak yalnızca altı ay sonra Microsoft, Windows 10X’in ilk sürümünün dizüstü bilgisayarlar  gibi yalnızca tek ekranlı cihazlarda çalışacağını kabul etmişti.

Microsoft, Windows 10X’i Öldürdü mü?

Ve şimdi bu heyecan verici projenin sonsuza kadar rafa kaldırılmış olabileceğini öğreniyoruz. Bunun, konuya aşina olduğu varsayılan insanlardan gelen bilgilere dayanan bir söylenti olduğunu unutmayın. Microsoft, kendi adına henüz Windows 10X’i terk ettiğini resmi olarak açıklamadı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Microsoft, masaüstü Windows 10 sürümlerinin görsel bir revizyonunu tamamladıktan sonra Windows 10X üzerinde çalışmanın devam etmesi tamamen mümkündür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir