Meta Veri Nedir ve Sizin Hakkınızda Neleri Gösterebilir?

Meta Veri Nedir ve Sizin Hakkınızda Neleri Gösterebilir?

Görüntüler, ses dosyaları, belgeler: hepsi meta veriler içerir ve yeterince toplanırsa, sizinle ilgili çok şey ortaya çıkarabilir.

Meta veri terimi 20. yüzyılın sonlarından beri ortalıkta dolaşmaktadır. Ancak, bu kavramın kişisel verileriniz, mahremiyetiniz ve güvenliğiniz için ne anlama geldiğini anlamanın önemini vurgulayarak, son birkaç yılda teknoloji manşetlerinin daha büyük bir bölümünü kazanıyor.

Meta verinin aldığı tüm ilgiyi hak edip etmediğine karar vermeden önce, bunun ne anlama geldiğini ve dijital yaşamınızı nasıl etkileyebileceğini anlamanız gerekir. Peki nedir? Meta veriler sizin hakkınızda neleri ortaya çıkarabilir? Ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Meta Veri Nedir?

Meta veri kelimesinin tam anlamıyla çevirisi “veriler hakkında”dır. Meta veriler nadiren kendi başına yararlı veriler olarak kategorize edilirken, genellikle çok daha büyük bir veri kümesinin bir özetidir – bir ses dosyasından ve iletişimden görüntülere ve videolara kadar her şey. Ancak meta veriler, zaten eksiksiz bir bilgi kümesine yalnızca yararsız bir ek değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Hangi Verilerimize Erişim Sağlıyor?

Meta verileri, içindekiler ile birlikte bir kitabın dışındaki bilgiler olarak düşünebilirsiniz. Kitabın tamamını bozmazlar; her şeyi okumak zorunda kalmadan düzgün bir şekilde kategorize etmenize izin veriyorlar.

Türlere gelince, meta veriler genellikle kaynak dosya hakkında ortaya koyduğu bilgilerin türüne bağlı olarak kategorilere ayrılır. Tek bir dosya, elektronik sistemlerin ve benzer şekilde kullanıcıların dosyaları daha iyi organize etmesine ve kategorilere ayırmasına izin vermek için birden fazla türde meta veri içerebilir.

Açıklayıcı Meta Veriler

Adından da anlaşılacağı gibi, açıklayıcı meta veriler, söz konusu dosyanın içeriğini tanımlar. Açıklayıcı meta veriler içindeki bilgiler, genellikle aynı türden büyük bir dosya kitaplığında filtreleme ve arama yapmak için kullanılır.

En sık kullanılan meta veri türüdür. Açıklayıcı meta veriler genellikle dosya oluşturucunun adını, oluşturulma tarihini ve tür, albüm ve hatta bir ses dosyasıysa kapak resmi resmi ve kitapların ISBN’si ve yazarın adı gibi diğer önemli bilgileri içerir.

Yapısal Meta Veriler

Yapısal meta veriler, belirli bir dosya içindeki verilerin bileşimi ve düzeni hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiler filtreleme için kullanılabilse de, genellikle dosyaların daha derinlemesine araştırılmasına ve sınıflandırılmasına adanmıştır.

Yapısal meta veriler, bir ses dosyasının uzunluğu, bir kitaptaki sayfa sayısı, içindekiler tablosu ve bölüm başlıkları gibi çeşitli türlerde gelir.

İdari Meta Veriler

İdari meta veriler, doğası gereği tekniktir. Dosyanın biçimi gibi bilgiler de dahil olmak üzere dosyanın nasıl açılacağı ve çalıştırılacağı hakkında bilgiler içerir. Bu tür meta veriler hemen hemen tüm dosyalarda bulunur ve cihazınız ile dosyayı çalıştırmak için kullandığınız yazılım veya uygulama tarafından okunur.

Bazı durumlarda, dosyanın fikri mülkiyeti ve dosyaya kimin hak sahibi olduğu ile ilgili bilgileri kapsayan idari meta veriler de haklar meta verileri olarak sınıflandırılır.

Yasal Meta Veriler

Yasal meta veriler, kesinlikle dosyanın yasal durumuyla ilgili bilgi sağlar. Buna, dosyanın telif hakkının kime veya neye ait olduğu, içerdiği kamu veya özel lisans türüne ve yasal olarak bağlayıcı ek anlaşmalara dahildir.

Meta Veri Neden Önemlidir?

Hangi dosya biçimini kullanırsanız kullanın ve dosyayı oluşturup oluşturmadığınıza, bir arkadaşınızdan edindiğinize veya indirdiğinize bakılmaksızın, meta veriler günlük dijital yaşamınızda bir rol oynar. İçerdiği bilgi meta verileri kısa ve kendi başına çoğunlukla önemsiz olsa da, gizliliğinizi ve güvenliğinizi ihlal etmek için manipüle edilebilir ve bir araya getirilebilir.

Dosyalarınızdan birinin veya daha fazlasının meta verileri açığa çıktıysa, dosyanın içeriğini ortaya çıkarmaz. Bunun yerine, aşağıdaki gibi temel soruları yanıtlar:

  • Bu dosya kime ait?
  • Ne tür bilgiler içeriyor?
  • Nerede yaratıldı ve saklandı?
  • Ne zaman oluşturuldu ve mevcut sahibi tarafından düzenlendi mi?

Ancak tüm bu soruların cevapları bir araya geldiğinde hala çok az şey ifade ediyor. Bu yüzey seviyesindeki bilgiler bir kişi hakkında ne kadar bilgi verebilir?

Meta Veriler Hakkınızda Neleri Gösterebilir?

Kendi başına, bir avuç dosyadan ve web eylemlerinden toplanan bilgiler çok küçüktür.

Ancak sorun, uzun bir süre boyunca binlerce kaynaktan bir kişi hakkında meta veriler toplandığında ortaya çıkar. Bu, telefonda en sık kiminle sohbet ettiğinizi ve konuşmanızın içeriğine erişimleri olmasa bile e-posta yazışmalarınızı içerir.

Görüntüler gibi yeni bilgi türlerinin meta veri takibinin kullanıma sunulmasıyla birlikte, sizinle ilgili daha fazla bilgi ortaya çıkıyor. Twitter ve Instagram’a yüklenen akşam yemeğinizin düzenli özçekimleri ve fotoğrafları, etiketlemeseniz bile en sık kullandığınız yerleri ortaya çıkarabilir; bu nedenle kamera uygulamanız konumunuza erişim ister.

Açıkta kalan meta veriler kendi başına bir gizlilik ihlalidir. Erişimi olan herkesin hareketlerinizi ve iletişim kalıplarınızı takip etmesine izin verir. Ancak yeterli bilgi ve iyi hazırlanmış bir yapay zeka sistemi ile yaklaşan hareketlerinizi ve aktivitelerinizi tahmin etmeye bile başlayabilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Uçtan Uca Şifrelimi? Bu Gizlilik İçin Önemli Mi?

Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuştuğunuzda bu izlemeyi fark edebilirsiniz, ancak gelişmiş analiz sistemlerinin ulaştığı sonuçlar daha istilacı olabilir. Sonuçta, sizi takip eden şirketler artık sağlık ve sigorta sağlayıcılarınızla ne zaman iletişime geçtiğinizi ve internette ne tür bilgiler aradığınızı biliyor.

Security.org tarafından yapılan bir anket , internetteki en büyük web sitelerinin, zorunlu olmasalar bile topladığı veri türlerini inceledi. Anket, Facebook ve Twitter ve hatta Google gibi sosyal medya web sitelerini içeriyordu ve çoğunun ihtiyaç duymadıkları kullanıcı bilgilerini sakladıklarını buldu.

Veriler, benzersiz tanımlayıcıları, kişisel bilgileri, konumu ve kullanıcı etkinliğini içeriyordu. Çoğu zaman, yalnızca kesinlikle gerekli olan izleme ve tanımlama bilgilerine izin verseniz bile, bu tür veri toplamayı devre dışı bırakamazsınız.

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çevrimiçi bırakabileceğiniz tüm tanımlayıcıları maskelemek için bir VPN kullanın , herhangi bir web sitesini ziyaret ederken mümkün olan en az sayıda çerez ve izleyiciyi kabul edin ve izleme önleyici tarayıcı uzantıları . Daha fazla kişisel bilgiye gelince, internete yüklemeden veya hatta bir arkadaşınıza göndermeden önce herhangi bir dosyadan meta verileri sildiğinizden emin olun.

Özellikle hesaplarınızın bulunduğu web sitelerinde veri izlerini çevrimiçi bırakmaktan tamamen kaçınmak neredeyse imkansız olsa da, sizinle ilgili sahip oldukları bilgileri en aza indirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir