İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?
+ - 0

Bu makalede bir masaüstü bilgisayarın kasa içi bileşenlerinin düzgün şekilde temizliği nasıl yapılır ve bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz bunun hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kasa İçindeki Toz Nasıl Temizlenir?

Bir bilgisayarı temizlemek için esasen tozunun temizlenmesidir. Kasanızı tozunu temizlemek için havaya, temizlik bezine, pamuklu çubuk ve termal macuna ihtiyacınız vardır.

İşte bu adımları yaparak bilgisayar kasanızı temizleyebilirsiniz:

1. Bilgisayarınızın güç bağlantılarını kesin ve tüm çevre birimlerini çıkarın. Daha sonrasında Temizlik yapabileceğiniz ve kasadan çıkan tozların etrafa dağıldığında toplamak için zorluk çıkarmayacak bir masa seçin.

2. Dahili bileşenlere erişmek için PC’nizdeki yan paneli çıkarın. Birkaç parmak vidasını parmağınız ile çıkarabilirsiniz. Ancak bazı eski kasalarda tornavida gerektiren vidalama sistemi vardır. Bu durumda bir tornavidaya ihtiyacınız olabilir.

3. Kasa yan kapağını çıkardıktan sonra hava kullanarak bileşenlerin içinde birikmiş olan tozları ve pislikleri temizlemeye başlayın. Tozları temizlerken bileşenleri tekrar temizlememek için yukardan aşağı doğru temizlik yapın ve en son fanlara çok ağır baskı olmayacak şekilde hava sıkın.

4. Bilgisayar fanlarını temizlerken, tozu daha fazla temizlemek için iki yönden hava sıkın.

5. Üstten aşağı olacak şekilde harici bağlantı noktalarının arasındaki tozları temizleyin.

6. Dış çevre birimi konektörlerini temizleyin. Gerekirse kulak çubuğu ve temiz bir bez ile temizleyin.

7. CPU hava soğutucunuz varsa, fan ve fan soğutucuyu çıkarın.

8. CPU fanlarını temizleyin.

9. CPU soğutucu fanını temizledikten sonra tekrar yerine yerleştirin. Kazara fanı güç kaynağından çıkarmadığınızdan emin olun.

10. En baştan başlayarak, çevre kartlarının arkasındaki tozları temizleyin.

11. Bir vakum sayesinde (elektrik süpürgesi) kasa altındaki tozları süpürün.

12. Güç kaynağınızda filtre varsa, kirli olup olmadığını kontrol edin.

13. Tüm temizlikleri yaptığınızdan emin olduktan sonra bilgisayarı fişe takmadan önce dikkatli bir şekilde doğru takılmamış kablo ve iç donanım var mı diye kontrol edin. Eğer herhangi bir sorun göremediyseniz bilgisayar kasanızın yan kapağını takın.

Genel olarak, bilgisayarınızı her yıl bir ila iki kez temizlemeyi planlamalısınız. Altı ay sonra fazla birikme olmadığını fark ederseniz, muhtemelen bir yıllık aralık kullanmakta sorun yoktur. Bilgisayarınızın 6 aydan daha kısa bir süre içinde tozlandığını fark ederseniz, programınızı buna göre ayarlayın ve iyi çalışmasını sağlamak için gerektiği sıklıkta temizleyin.

Yazar Hakkında

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Rasim, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 2013 yılında bilişim teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. 2013'ten bu yana bilişim sektöründe belli görevlerde ve çalışmalarda bulunmuştur. Günümüzde ise deneyimlerini aktarmak için teknoportal.com.tr üzerinden editörlük ve site içi geliştirmelerde görev almaktadır.

Yorum Yap