İlginizi Çekebilir
Makro Virüs Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Makro Virüs Nedir?

+ - 0

Cihazınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak söz konusu olduğunda, bunların hepsinin aynı olmadığını anlamak önemlidir. Sizi bir Truva Atıyla indirebilecek çevrimiçi etkinlikler, casus yazılım almanıza neden olacak aynı şey değildir.

Ve bazı virüsler diğerlerinden daha kötü şöhretli olsa da, daha az bilinen virüsler daha az tehlikeli değildir. Buna en büyük örnek makro virüslerdir. Bu konumuzda makro virüsler nelerdir, nasıl çalışırlar ve onlardan nasıl kaçınabilir veya onlardan nasıl kurtulabilirsiniz? tüm bu soruların cevaplarını veriyoruz.

Makro Virüs Nedir?

Bir makro virüsünün ne olduğunu anlamak için önce makroları anlamanız gerekir. Makro yapılandırmanın kısaltması olan makro, belirli bir girdi dizisini uygun bir çıktıya çeviren bir kuraldır.

Bunu, bilgisayarınızın basit ve nispeten öngörülebilir görevleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde çalıştırmak için kullandığı bir kısayol gibi düşünün. Makrolar, fare hareketi ve klavye vuruşlarından doğrudan komutlara kadar her şey olabilir.

Makro virüsler, kendileriyle aynı dili kullanan tüm yazılımlara bulaşabilir, ancak genellikle Microsoft Word ve Excel’i hedeflerler. Makro virüsler, işletim sistemi yerine belirli yazılım türlerine bulaştığından, Windows, macOS ve hatta Linux gibi uyumlu yazılımlara sahip herhangi bir cihazı etkileyebilirler.

1990’larda ve 2000’lerin başında, birkaç farklı makro virüs türü vardı: başlıca, Concept ve Melissa virüsleri. Concept, Microsoft Word dosyalarını hedef alan ilk makro virüs iken, Melissa çoğunlukla e-posta ile taşınıyordu ve ilk olarak Concept’ten birkaç yıl sonra ortaya çıkmıştı.

Makro Virüs Nasıl Çalışır?

Makro virüslerle ilgili tehlikeli olan şey, bağlı oldukları yazılımı çalıştırana kadar tamamen etkisiz kalmalarıdır. Virüs cihazınızda ne kadar uzun süre hareketsiz kalırsa, onu ilk nasıl kaptığınızı bulmak o kadar zor olur.

Makro virüsler, aygıtınızdaki dosyalara ve belgelere bağlı makrolara kod gömerek bulaşır. Ancak, virüslü dosyayı okumak için yazılımı çalıştırana kadar, sisteminize zarar vermez.

Dosyayı çalıştırır çalıştırmaz, virüs de çalışır ve yazılımınızdaki kötü niyetli olmayan bir makronun yapacağı gibi otomatik olarak bir dizi eylem gönderir. Makro virüsün birincil amacı, yaratıcısının niyetine bağlı olarak değişmekle birlikte, çoğu makro virüsü diğer tüm virüslerin yaptığını yaparak yayılır ve çoğalırlar.

Virüs başladığında, durdurmak zordur. Çoğu, cihazınızdaki diğer belgelere bulaşmaya başlayacaktır. Bazı makro virüsleri, içindeki kelimeleri karıştırarak dosyalarınıza ve metin belgelerinize zarar verir ve onları işe yaramaz hale getirir. Ayrıca, bazıları e-posta hesabınıza erişebilir ve kişilerinize kopyalar gönderebilir.

Makro Virüslerden Nasıl Kaçınılır?

Makro virüs bulaşmış bir dosyayı her yerden indirebilirsiniz. Ayrıca, bir kimlik avı e-postası veya kendilerine virüs bulaşmış arkadaşlarınızdan veya ailenizden gelen görünüşte meşru bir mesaj yoluyla da size ulaşabilir.

Ayrıca şüpheli web sitelerinden .doc ve .xls dosyalarını indirerek cihazınıza bulaştırabilirsiniz.

Taramaları Düzenli Olarak Çalıştırın

Çevrimiçi ortamda dikkatli olsanız bile, yine de hata yapabilir veya sizi bir makro virüsü indirmeye yönlendiren yeni ve karmaşık bir şemayla karşılaşabilirsiniz. Şüpheli dosyaları sorun haline gelmeden önce ayıklamak için cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda düzenli taramalar yapmanız önemlidir.

Yorum Yap