MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

MagSafe Nedir ve Nasıl Çalışır?

MagSafe teknolojisi on yıldan uzun süredir kullanılıyor. Bir kez MacBook’lar için bir zımba olan bu özel mıknatıs, şarj kablolarını güvenli ve sağlam bir şekilde yerine oturtmak için tasarlanmıştır.

Ancak iPhone 12’nin piyasaya sürülmesiyle MagSafe teknolojisi, Apple ekosisteminde yeni bir yuva buldu. MagSafe teknolojisi hâlâ geliştirme aşamasındayken, Apple aksesuarlarında yeni bir çağ başlatıyor. Ancak bunun ne anlama geldiğine dalmadan önce, işte MagSafe’in yaptığı ve MagSafe’in nasıl çalıştığına bir göz atalım.

MagSafe Tarihçesi

2006 yılında Apple, ilk Intel tabanlı Mac dizüstü bilgisayar olan MacBook Pro’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte MagSafe’i piyasaya sürdü. O zamanlar MagSafe, hem tersinir hem de simetrik olan yeni bir icattı. Karşıt kutuplarda düzenlenmiş mıknatıslarla MagSafe, konektörleri MacBook şarj bağlantı noktalarına güvenli bir şekilde bağlarken, ani çekişler durumunda kabloyu ve cihazı koruyor.

İlk MacBook şarj cihazları için MagSafe teknolojisi ağırlıklı olarak olumlu eleştirilere sahipken, sorunlardan payına sahipti. Çeşitli kaynaklar, şarj yeteneklerini ve genel güvenliği etkileyen eksik devre bağlantıları, zayıf yalıtım ve aşırı ısınma bildirerek eleştiriler yaptılar.

thumbnail
Önerilen Yazı
AirPods Tamir Edilebilir mi?

Bununla birlikte, birçok MacBook meraklısı, cihazlarının zarar görmesini önleyen bu teknolojiyi övdü. MagSafe’in benzersiz tasarımı, insanların yanlışlıkla kabloları çekmesi veya takılması durumunda şarj kablolarının güvenli bir şekilde yerinde kalmasına yardımcı oldu.

Bu nedenle MagSafe, on yıldan fazla bir süredir çeşitli dizüstü bilgisayar modelleri için Apple standardı haline geldi.

MagSafe Teknolojisinin Yeniden Dirilişi

Bulut teknolojisi kullanıma hazır hale geldiğinde, dizüstü bilgisayar üreticileri arasında daha az bağlantı noktasına sahip daha hafif ve daha ince dizüstü bilgisayarlar için yarış başladı. Apple, USB Type-C bağlantı noktasının piyasaya sürülmesiyle rekabetçi kalmayı ve bu yeni talebi karşılamayı başardı.

USB-C kullanan bir MacBook, güç kaynağı, veri aktarımı ve çıkışı için tek bir bağlantı noktası kullanabilir. Bu değişiklik, USB bağlantı noktalarını, HDMI bağlantı noktalarını, Ethernet bağlantı noktasını ve SD kart okuyucuyu ortadan kaldırarak sonraki MacBook modellerinin kalınlığını önemli ölçüde azalttı. Ayrıca Apple, bu bağlantı noktalarına hâlâ ihtiyaç duyan kullanıcılar için çıkarılabilir yuvalar satarak ek gelir oluşturmaya başladı.

MacBook kullanıcıları arasında MagSafe konektörlerinin genel beğenisine rağmen, Apple fişi çekti. 2017’de Apple, MagSafe destekli son cihazını MacBook Air ile piyasaya sürdü. Bu model yalnızca iki yıl sonra durduruldu ve Apple ürünlerinde MagSafe teknolojisinin sonu oldu. Ya da biz de öyle düşündük.

Ekim 2020’ye kadar hızla ilerledi ve Apple, MagSafe teknolojisinin ürün gruplarına geri döndüğünü bir kez daha duyurdu. Ancak bu sefer MagSafe, yeni MacBook’larla değil, iPhone 12 ile entegre edildi. Aynı ticari markayı korurken, teknolojinin bu reenkarnasyonunun öncekinden tamamen farklı bir amacı var.

Peki, yeni MagSafe sürümü tam olarak nedir ve yeni nesil iPhone’lar ile nasıl çalışacak?

MagSafe Nedir?

İPhone’lar söz konusu olduğunda, MagSafe dahili şarj bobininin etrafına yerleştirilmiş daire şeklinde 18 adet dikdörtgen mıknatıs kullanır. Bu özel mıknatıslar, diğer mıknatıs türlerinden ve diğer metalik cihazlardan etkilenmez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şarj Kablolarının Yıpranması Nasıl Engellenir?

İPhone’lar için MagSafe, cihazları mükemmel bir şekilde hizalayarak daha önce mümkün olduğundan daha hızlı bir şekilde kablosuz olarak şarj etmek için yeniden tasarlandı. MagSafe uyumlu aksesuarlarla temas halindeyken, bu dahili mıknatıslar her zaman onları güvenli bir şekilde doğru yere oturtacaktır.

Ek olarak, MagSafe, iPhone’ların cüzdanlar ve güç bankaları gibi yerinde takma ve hızlı serbest bırakma özelliklerinden yararlanan yeni aksesuar türlerine bağlanmasına olanak tanır.

Son olarak, iPhone’larda kullanılan yeni nesil MagSafe, yeni bir manyetometre ve tek dönüşlü bobin NFC okuyucu gibi ek özellikler içerir. Bu özellikler yalnızca manyetik alanın algılanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecek için büyüleyici uygulamalar sunar.

Gelecek Kablosuz Olacak

Apple, şüphesiz gelecekteki iPhone modellerinin temelini oluşturacak birkaç yeni aksesuar piyasaya sürdü.Apple MagSafe şarj cihazlarının varyasyonları, telefon kılıfları ve hatta cüzdanlar. Apple ayrıca, OtterBox kılıfları ve Belkin 3’ü 1 arada şarj cihazı ve araba havalandırma yuvası ile birlikte Apple ürün grubu dışında birkaç MagSafe yapımı aksesuarı da onayladı.

Her ay piyasaya sürülen yeni MagSafe uyumlu aksesuarlarla, MagSafe’in iPhone ekosistemi için yeni standart haline gelmesi sadece an meselesi. MagSafe, çeşitli yüzeylerde şarj etmeyi etkinleştirecek ve oyun oynama, büyük dosya aktarımı, konum izleme ve ödeme çözümleri için fırsatlar yaratacaktır.

MagSafe yeni bir teknoloji türü olmasa da Apple, kablosuz geleceğe yönelik yol haritası için onu yeniden kullanmanın bir yolunu buldu. Kulaklık jakının çıkarılmasına öncülük ettiğinde, dünya şok oldu (ve iyi bir nedenden ötürü). Bu sefer Apple, yavaş yavaş şarj bağlantı noktalarını geçersiz kılarak oyunu yeniden değiştirmek için adımlar atıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir