Mac Mini Nedir? Apple’ın Minik Masaüstü Bilgisayarı Hakkında Herşey

Mac Mini Nedir? Apple’ın Minik Masaüstü Bilgisayarı Hakkında Herşey

Apple Store’a göz atıyorsunuz ve Mac mini’yi görüyorsunuz. Ama Mac mini nedir? Bu ne işe yarıyor? Apple’ın, küçük masaüstü bilgisayar hakkında bilmeniz gereken her şeye bakacağız.

Mac Mini Nedir?

Mac mini oldukça açıklayıcıdır; mini bir Mac’tir. Apple, masaüstü bilgisayarı tüketici düzeyinde bir masaüstü bilgisayar olarak sunar. Şirket ayrıca Mac Pro‘yu da sunuyor, ancak Mac mini çok daha uygun fiyatlı olarak karşımıza çıkıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple TV+ Nedir? Apple TV+ Hakkında Herşey

Apple’ın Mac mini’si tipik bir PC’ye benzer şekilde çalışır. Bilgisayarı satın alırsınız ve ardından onu tam teşekküllü bir PC’ye dönüştürmek için kendi aksesuarlarınızla kullanabilirsiniz. Bir Apple cihazı arıyorsanız, masaüstü bilgisayar için mac mini harika bir seçenek olabilir.

Mac Mini: Tasarım

Mac mini’nin tasarımına gelince söylenecek fazla bir şey yok. Ürün çok basit, aslında sadece küçük bir metal kutudan oluşuyor. Apple tarzında, güzel bir yüzeye, yuvarlatılmış köşelere ve üstte Apple logosuna sahip. Metal bir kutuyu olabildiğince güzel gösteren bir metal kutu, ama bundan daha fazlası yok.

Cihazın arkasındaki bağlantı noktalarını (buna daha sonra geleceğiz) ve ön tarafta küçük bir güç LED’i bulunuyor. Cihaz 1,4 x 7,7 x 7,7 inç boyutlarında ve 1,2 kg ağırlığındana sahip. Bu gerçekten küçük bir cihazdır, bu nedenle masaya kolayca sığar ve düzenli durmasını sağlar.

Mac Mini: Performans

Mac mini, oyunun kurallarını değiştiren en yeni M1 çipiyle birlikte geliyor. Bilmiyorsanız, M1 yongası sekiz CPU çekirdeği ve altı ila sekiz GPU çekirdeği içerir. İncelemelerde ve performans testlerinde, M1 çipinin Intel çipli önceki bilgisayarlardan daha hızlı, daha verimli ve daha sessiz çalıştığını görünmektedir.

Mac mini’de 256 GB SSD depolama ve 16 çekirdekli Neural Engine ile birlikte 8 GB RAM bulunmaktadır. Apple, cihazı 512 GB’a kadar depolama alanıyla yapılandırmanıza izin verir. M1 çipi ile ekstra RAM seçeneği yoktur, ancak işlem performansına bağlı olarak buna ihtiyaç duymanız pek olası değildir.

Mac Mini: Bağlantı Noktaları ve Bağlantı

Apple’ın küçük masaüstü bilgisayarı, birçok yeni bağlantı noktasıyla yüklü olarak gelir. Arkada iki USB-C bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, bir HDMI 2.0 bağlantı noktası ve bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası bulunmaktadır. Apple’ın henüz USB-C’ye yükseltilmemiş aksesuarlar için bazı USB-A bağlantı noktaları içermesi en güzel özelliklerinden biri diyebiliriz. Eksik olan bir bağlantı noktası bir SD kart yuvasıdır, bu nedenle bunun için bir aksesuara ihtiyacınız olacaktır.

Bağlantı açısından, Mac mini beklediğiniz gibi hem Wi-Fi 6 hem de Bluetooth 5.0’ı destekler. Apple’ın tüm resmi klavye ve fare aksesuarları Bluetooth üzerinden bağlanmaktadır.

Mac Mini: Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Temel Mac mini yalnızca 699 ABD Doları ve daha yüksek bellekli cihaz 899 ABD Doları karşılığında satılmaktadır. Mac mini, giriş seviyesi MacBook dahil olmak üzere diğer tüm Mac ürünlerinden çok daha ucuzdur. İki cihaz arasındaki tek farkın ekstra depolama alanı olduğunu belirtmekte fayda var. Daha ucuz modeli satın almanız ve ekstra depolama için harici bir sürücü satın almak için çok daha az harcamanız daha iyi olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple CarPlay Nedir?

Cihazı kullanmadan önce, aksesuarlar ve bir ekran satın almanız gerektiğini unutmayın. Mac mini yalnızca bilgisayardır. Cihazı satın aldıktan sonra yine de bir monitör, klavye ve fare veya izleme dörtgeni satın almanız gerekir. Tüm bu aksesuarların eklenmesi toplam fiyatı en az birkaç yüz dolar, belki de Apple’ın kendi ekranına bakıyorsanız çok daha fazla artırabilir.

Minik Ama Güçlü

Kendi aksesuarlarınıza zaten sahipseniz, Mac mini ideal masaüstü bilgisayardır. Masanızda yer kaplaması için çok az yer kaplar ve en yeni donanımlarla birlikte gelir. M1 sayesinde Mac mini, çoğu premium Mac’in performansıyla da eşleşir. Aynı fiyata performansla eşleşen bir Windows bilgisayar bulmakta da zorlanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir