LTE Nedir? LTE Ne Anlama Geliyor?

LTE Nedir? LTE Ne Anlama Geliyor?

Gün içerisinde yeni model akıllı cihazlarımızın üst şebeke kısmında yazan LTE nedir? Ne anlama geliyor gelin bu konu içerisinde inceleyelim.

İnternete erişmek için mobil verinizi kullanırken telefonunuzun üstündeki bu harflerin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Başka yere bakmanıza gerek yok çünkü bu makale LTE’nin tam olarak ne anlama geldiğini, ne yaptığını ve akıllı telefonunuzda hangi amaca hizmet ettiğini açıklıyoruz.

LTE Ne Anlama Geliyor?

LTE, Uzun Süreli Evrim anlamına gelir. LTE, 3G gibi önceki nesil ağ teknolojilerinden çok daha hızlı bir hızda internette gezinmenize ve en sevdiğiniz web sitelerine erişmenize, en sevdiğiniz videoları izlemenize ve müzik indirmenize olanak tanıyan bir kablosuz veri aktarımı standardıdır.

LTE = 4G

LTE, başlıkta da bahsedildiği gibi, 4G olarak da adlandırılır. LTE ve 4G aynı kabul edilebilir. LTE, dördüncü nesil mobil iletişim olan 4G’nin arkasındaki teknolojidir.

Telefonunuzda LTE Açıklaması

Haritalar, hava durumu ve internet taraması gibi akıllı telefon uygulamaları ve özellikleri, büyük ölçüde bir hücresel sağlayıcının ağı üzerinden veri gönderip almaya dayanır. Bundan sorumlu olan farklı mobil ağlar arasında 3G, 4G ve LTE bulunur. Bunlar ağ teknolojisinin nesilleridir. Üçüncü nesil ağ olan 3G, 4G’den önce geliştirildi ve son olarak LTE tanıtıldı.

Örneğin iPhone 5, LTE’yi destekleyen ilk iPhone modeliydi. Bundan önce, iPhone 4s hem 4G hem de 3G’yi desteklerken, iPhone 4 yalnızca 3G çalıştırabiliyordu. iPhone 5 ve onu takip eden modeller LTE desteklidir.

Çeşitli Android cihaz sürümleri arasında benzer bir hikaye ve cihazınızın LTE’yi veya gerçekten 5G’yi destekleyip desteklemediğini öğrenmek için üreticiye danışmanız yararlı olacaktır.

Maksimum Veri Hızı

Şu anda 4G LTE, mevcut en gelişmiş 4G seçeneğidir. Akıllı telefonunuz (LTE’yi destekleyen) 4G LTE’ye bağlandığında, servis sağlayıcınızla mümkün olan maksimum veri hızını aldığınızı ve mükemmel performans özelliklerine ve indirme hızlarına erişim sağlamak için çalışacaktır.

LTE ve 5G aynı teknolojiler olmasa da, LTE ile 5G arasındaki temel farklar da düşünülebilir. En hızlı 5G ağlarının 4G LTE’den 100 kat daha hızlı olması bekleniyor. Bunu perspektife koymak için örnek vermek gerekirse; bu hız iki saatlik bir filmi on saniyeden daha kısa sürede indirmeye yetecek kadar hızlıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir