Linux Nedir? Linux Ne İçin Kullanılır?

Linux Nedir? Linux Ne İçin Kullanılır?

Çevrimiçi Linux’u duydunuz ama ne olduğundan emin değil misiniz? İşte işletim sistemine ve ne için kullanılabileceğini bu konu altında bulabilirsiniz.

Linux Nedir?

Birisi “Ben Linux kullanıyorum” dediğinde, kastettikleri, GNU / Linux işletim sistemini birçok biçiminden birinde kullandıklarıdır. Yıllar içinde, çeşitli geliştiriciler GNU / Linux kodunu almış, benzersiz bir işletim sistemi oluşturmuş ve bunu internette genellikle ücretsiz olarak dağıtmıştır. Bunu, Linux ile birlikte gelen izin verilen lisans nedeniyle yapabilirler.

Linux Ne İçin Kullanılır?

Basit hesap makinelerinden gelişmiş grafik düzenleme araçlarına kadar, Linux aslında Windows veya macOS’ta çalıştırmaya alışkın olduğunuz her türlü yazılımı çalıştırabilir.

Web’de Gezinme

Herhangi bir modern bilgisayardaki önemli bir yardımcı program olan Linux masaüstü bilgisayarlar her zaman en az bir web tarayıcısı ile paketlenmiş olarak gelir. Çoğunda varsayılan olarak Firefox veya Chromium yüklü olacaktır, ancak normal Chrome, Microsoft Edge veya Brave’de kullanabilirsiniz.

E-posta Gönderme

Tarayıcıda web postası kullanmanın ötesinde, Linux için birkaç e-posta istemcisi arasından seçim yaparak gelen kutunuzu yönetebilirsiniz  . Bazı popüler seçenekler arasında Thunderbird ve Evolution bulunur. Genellikle size Microsoft Outlook gibi bir deneyim sunarlar, ancak daha basitleştirilmiş ve akıcı hale getirilmiştir.

Ofis İşleri

Linux tipik olarak LibreOffice, Apache OpenOffice veya Calligra Suite gibi eksiksiz bir ofis paketiyle birlikte gelir. Microsoft Office, Linux üzerinde yerel olarak çalışmayacaktır.

Yine de çoğu kullanıcı için, bu yedeklerden biri ofis ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Çoğu, DOC, DOCX, XLSX, PDF ve daha fazla uzantıyı herhangi bir sorun olmadan açacak, düzenleyecek, dışa aktaracak ve kaydedecektir. Hatta bazıları makrolar ve değişiklikleri izleme gibi gelişmiş yeteneklere sahiptir.

Oyun

Linux uygulamasına Giderek sayesinde denilen Wine veya PlayOnLinux , Linux üzerinde Windows programlarını çalıştırır . Pek çok popüler oyunun yerel Linux sürümünün olmadığı doğru olsa da, Wine bu sorunu çözmenize izin verir.

Wine’ın en iyi uygulamalarından biri Valve’ın Steam’deki Proton aracıdır. Proton, Wine’ı seçtiğiniz Windows’a göre yapılandırır ve arka planda tutar. Bu, Proton’u yüklemek ve oyunu çalıştırmak dışında hiçbir şey yapmamanız gerektiği anlamına gelir.

Multimedya Akışı ve Oynatma

Linux, en sevdiğiniz müzik, video ve podcast’leri diğer herhangi bir işletim sistemi gibi tamamen çalabilir. Spotify, Linux için yerel bir masaüstü uygulamasına sahiptir ve birkaç Linux uygulaması yerel müzik çalacak veya diğer konumlardan akış gerçekleştirecektir. VLC Player ve Celluloid aynısını video için yapabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir