Lens Hızı Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Lens Hızı Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Lens hızını duydunuz, ancak ne olduğundan tam olarak emin değil misiniz? İşte lens hızının nasıl çalıştığı ve fotoğraflarınızı nasıl etkilediği bu konumuzda bulabilirsiniz.

Bir merceğin hızı hakkında, fırlattığınızda ne kadar hızlı uçtuğundan başka bilinmesi gereken çok şey var. Kullanıcıya sunduğu esnekliği ima eden hızlı bir lens, gösteriyi olası her yaratıcı kurulum ve spontane yoldan devam ettirmenizi sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows 10’da Kamera Nasıl Açılır?

Lens hızının ne olduğunu ve fotoğrafçılıkta neden önemli olduğunu gözden geçirelim.

Lens Hızı Nedir?

Objektifin açıklığı, deklanşör bırakıldığında tüm ışığın içeri girmesini sağlayan arkadaki deliktir. Mümkün olan en geniş pozisyonundaki çapı, merceğin hızı olarak bilinir.

Hızlı bir lens, bazıları f/1.2 ve üzeri kadar büyük olan çok geniş bir diyafram açıklığına sahiptir.

Lens Hızı Neden Önemlidir?

Hızlı bir lens, sahada çalışırken size çok daha fazla özgürlük derecesi sağlar. Hızlı bir merceğin sunduğu estetik, birçok fotoğrafçı için de arzu edilir.

Hızlı bir lens seçmenin avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Çok geniş bir diyafram açıklığı, kameraya çok fazla ışık girmesine izin verir. Yeterli pozlama seviyelerine ulaşmanın tek yolunun daha yavaş bir deklanşör hızı olduğu bir senaryoyla karşılaşma olasılığınız daha düşüktür. Bu, hızlı veya düşük ışık altında hareket eden nesneleri çekerken idealdir.
  • Aynı şey, ISO derecesini mümkün olduğunca en aza indirmek isteyen bir fotoğrafçı için de geçerlidir. Pozlama telafisi için birincil yönteminiz olarak ISO’ya güvenmek yerine, daha fazla ışığa ihtiyacınız olduğunda diyaframınızı genişletmeye devam edebileceksiniz.
  • Diyaframınız ne kadar geniş olursa, odak düzleminiz ve alan derinliğiniz o kadar dar olur. Çok yakın olsalar bile öznenizi arka plandan ayırabileceksiniz.
  • Daha geniş bir diyafram açıklığı, hayali efektleri elde etmeniz için çok daha geniş bir fırsat penceresi de sunar. Diyafram ne kadar genişse, ekrandaki her kaynağın kalifiye olabilmesi için o kadar dağınık olması gerekir.

Öte yandan, hızlı bir lense sahip olmanın birkaç dezavantajı vardır:

  • Hızlı lensler genellikle çok pahalıdır.
  • En hızlı lensler genellikle sabit lensler veya değişken bir odak uzaklığı aralığı sunmayan lensler olacaktır.
  • Diyaframınız ne kadar geniş olursa, konunuzun odaktan çıkma olasılığı o kadar yüksek olur.

Bir mühendisin bakış açısına göre denge, maksimum miktarda ışığın içeri girmesine izin veren ve aynı zamanda normal koşullar altında sabit ve keskin bir görüntü üreten bir lens arasındaki dengedir.

İyi haber şu ki, cüret etmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz çok sayıda nispeten ucuz hızlı lens var. Bu giriş seviyesi seçimleri, birinci sınıf ekipmanla birlikte gelen aşırı fiyat etiketi olmadan size iyi şeylerin tadına bakmanızı sağlayacaktır.

Hız Her Şey Değildir Ama Kesinlikle Harikadır

Hızlı bir lens, hayattaki diğer lüksler gibidir: heyecan verici, yeni ve sınırlarınızı genişletmenin harika bir yoludur. Elinizdeki hızlı bir lensle, hayatınızın çekimi tam önünüzdeyken hazır olma olasılığınız daha da yüksektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir