Kredi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık nerdeyse her şey hızlı hale geldi ve kredi almakta bundan nasibini aldı. Günümüzde artık hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir finans kurumunun satış yöneticisini arayabilir ve işleri halledebilirsiniz.

Ancak bu, kredi alıp geri ödemenin de benzer şekilde daha rahat hale geldiği anlamına mı geliyor? Maalesef, gelmiyor. Aylık taksitleri eninde sonunda ödeyerek kredinizi kapatmanız gerekir. Böylelikle gelirinizden taksitleri ödemeniz gerektiği için mali yükümlülüğünüz haline gelir.

Bu nedenle, sonunda bir krediye kaydolmadan önce yalnızca finansal durumunuzu değil, aynı zamanda bir dizi faktörü de değerlendirmek için zamana ve araştırmaya ihtiyacınız vardır. Değerlendirmeniz ve araştırmanız gereken maddeleri sizin için aşağıda listeledik.

Kredi Türü

Pek çok kredi türü mevcut olduğundan, almak istediğiniz kredi türüne karar vermelisiniz.

Kredi türünü neden istediğinize göre belirleyebilirsiniz. Krediler, diğerleri arasında ipotek, öğrenci kredileri, öz sermaye kredileri, kişisel ve ticari krediler gibi birçok türü bulunur.

Kredi türüne karar vermekte zorlanmanız, Banka çalışanı olan mali danışmanınıza başvurduğunuzda o size hangi tür kredi türüne ihtiyacınız olduğunu belirlemek için yardımcı olacaktır.

Faiz Oranları

Finans kurumları size verecekleri kredilerden faiz alarak verdikleri paranın kendilerine tekrar para kazanmasını ister. Aldığınız kredi için faiz ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle, farklı kredi veren bankaların faiz oranları hakkında biraz çalışması yapmalısınız. Ve sonunda en düşük faiz oranını sunan bankayı belirlemelisiniz.

Krediyi geri ödemek için ihtiyaç duyacağınız toplam para miktarının faiz oranına bağlı olduğunu unutmayın. Daha düşük faiz oranları, geri ödeme tutarını makul sınırlar içinde tutacaktır. Ayrıca, borç verenin diğerlerinin yanı sıra yönetim ücretleri, işlem ücretleri ve değerlendirme ücretleri kisvesi altında ne gibi gizli ücretleri olabileceğini öğrenin.

Kredi Notu

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi puanınızın oynayacağı belirleyici bir rol vardır. Bu nedenle, birçok kredi veren banka, kredinizi onaylamadan önce kredi geçmişinizi değerlendireceğinden, kredi puanınızın herhangi bir sorun içerip içermediğinden emin olun.

Kredi puanınızla ilgili herhangi bir sorun bulursanız, sorunu çözmek için kredi şirketi ile iletişime geçin. Kredi puanınız düşükse, daha yüksek kredi limitlerine hak kazanmak için iyileştirmeye çalışın. Küçük borçları temizleyerek veya kredi kartlarınızın harcama limitini artırarak kredi puanınızı hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Geri Ödeme Süresi

Kredinin geri ödeme süresini kontrol edin. Geri ödeme süresinin aynı zamanda kredinin toplam maliyetini de belirlediğini unutmayın. Geri ödeme süresi daha uzun olan kredilerde aylık taksitler daha düşüktür ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca, aylık geri ödemeleri zamanında yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde kredi çektiğiniz banka tarafından maddi ceza alırsınız.

Mali Durumunuz

Kredi başvurusunda bulunmadan önce göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri finansal durumunuzdur. Sadece mali durumunuzu zorlamadan geri ödeyebileceğiniz krediye gitmeniz gerektiğini unutmayın. Gerekli değilse, daha fazla ücret çekeceği için büyük bir kredi almaktan kaçının. Rahatlıkla ödeyebileceğiniz bir kredi alın.

Borç-Gelir Oranınız

Herhangi bir borcunuz varsa, borç-gelir oranınız önemli bir husustur.

Aylık gelirinizin bir yüzdesi olarak aylık borç yükümlülüklerinizdir. Oran ne kadar düşük olursa, kredi verenlerin kredinizi onaylama şansı o kadar iyi olur. Borç-gelir oranınız %43’ün altındaysa bunun yardımcı olacağını unutmayın. Oranın %43’ün üzerinde olması, borç ödemelerinizin gelirinizin %43’ünden fazlasını tükettiği anlamına gelir. Ve bankalar, borç oranı %43’ten fazla olan herhangi bir borçlu için bir krediyi onaylamaktan hoşlanmazlar çünkü risk alma olasılıkları yoktur.

Borç-gelir oranınız %43’ün üzerindeyse, mevcut borcunuzu geri ödemeye çalışın ve oranı %43’ün altına çekin.

Teminatınızın Değeri

Teminat, banka ile teminat olarak tutmanız gereken bir varlıktır. Kredi taksitlerinizi ödememeniz durumunda bankanın parayı geri alacağına dair teminat aracılığıyla borç verene garanti vermelisiniz.

Teminatın değeri, kredi alabileceğiniz para miktarını belirler. Örneğin, bir ev kredisi alırsanız, evin mevcut değerinden (genellikle konut kredileri için teminat görevi gören) daha fazla kredi almalısınız.

Teminatın arkasındaki mantık, bankanın, krediyi temerrüde düşürmeniz durumunda kredi parasının geri alınabileceğine dair bir güvenceye ihtiyaç duymasıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır? Bilgilerinizi Korumak İçin İpuçları

Likit Varlıklar

Banka hesabınızda birikim olarak bir miktar paranız ve kolayca nakde çevirebileceğiniz varlıklarınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu tür likit varlıklarınız varsa aniden işinizi kaybetmek gibi bir aksilik ile karşılaşırsanız yardımcı olacaktır. Ayağa kalkana kadar kredinizi geri ödeyebileceksiniz.

Özet;

Kredinizle bağlantılı her şeyin, krediye nasıl karar verdiğinize bağlı olduğunu unutmayın. Kararınız krediyi alma amacınızı değiştirebilir veya bozabilir. Bu nedenle, bir krediye ihtiyacınız olduğunda, nihai olarak kredi başvurusunda bulunmadan önce gerekli tüm bilgileri edinme konusunda gerekli özeni gösterdiğinizden ve artıları ve eksileri analiz ettiğinizden emin olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir