Klavyede Metrekare (m²) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Metrekare (m²) İşareti Nasıl Yapılır?

Metrekare tabiri hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkıyor. Klavyede metrekare işareti olmadığı için nasıl yapılır sorusuna sıklıkla rastlıyoruz. Metrekare işareti yapmak için birden fazla yöntem yer alıyor, size en kolay gelenini tercih edebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Klavyede Alt Tire (_) İşareti Nasıl Yapılır?

Bir ev satın alacağımız zaman ne kadar alana sahip olduğunu bilmek istiyoruz. Ödeyeceğimiz para ile evin bu alanı arasında bağlantı var. Hayatımızda en çok ev, arsa (1 dönüm = 1000 m²), dükkân hakkında konuşurken metrekare tabirini kullanıyoruz.

Teknolojik aletleri alırken bile odamızın alanı önemli. 20 m² odaya kaç inç televizyon almalıyım? Diye kendinize sorup araştırma yapmışsınızdır.

Bir de öğrencilik dönemimiz var. Karenin alanı, dikdörtgenin alanı… Bütün bu hesaplamalarda yine m² işaretine ihtiyaç duyarız.

Klavyede Metrekare İşareti (m²) Yapma Yöntemleri

Dünya üzerinde birçok kelime, işaret, harf ve şekil var. Hepsinin klavyede görünür bir yerde olması imkânsız. Bu yüzden bazıları rom hafızasında saklıdır ve gerekli kodları bilirseniz istediğiniz işareti kullanabilirsiniz.

Metrekare işaretini yapmak için en kolay yöntem Alt + 0178 kodlarını kullanmaktır. Alt’a basılı tutun ve son olarak 8’e bastıktan sonra alt tuşunu bırakın kare işaretinin oluştuğunu göreceksiniz. Bu verdiğimiz kod sadece harfin üstüne 2 rakamını ekler, bu yüzden metrekare için m, kilometrekare için km yazdıktan sonra verdiğimiz kodu kullanmalısınız.

Bu kod sayesinde matematikteki üslü soruları da bilgisayar hazırlayabilir, cevaplayabilirsiniz. (2² + 3² + 4²)

Metrekare işareti yapmak için kodu uyguladım, neden çalışmadı? Bazen bilgisayardaki klavye ayarınız güncellemeler sonrası ya da bazı hatalar nedeni ile değişmiş olabilir.

Başlat bölümüne tıkladıktan sonra denetim masasını açın ve bölge-dil yazılı alana tıklayın. Açılan pencerede karşınıza çıkan sekmeler içerisinden klavye-diller-klavye değiştir diyerek Türkçe Q’yu seçerseniz sorununuz çözülecektir.

Google üzerinden ya da bir evrakta yer alan m² işaretini notepad’a kaydedip, ihtiyacınız olduğunda kopyala-yapıştır yöntemi ile kullanabilirsiniz.

Unicode ile Metre kare İşareti M² Yapmak

Unicode kullanımı için karakter eşlem tablosunu açmanız gerekiyor. Sistem araçları altında yer alan tabloya en kısa yoldan ulaşmak için çalıştıra charmap.exe yazın ve girişe tıklayın. Karşınıza gelecek tabloda 33A1 evrensel kodunu yazarak metrekare işaretine ulaşabilirsiniz. Daha sonra kopyala diyerek istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir