Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Birkaç araştırmaya göre, ortalama bir bilgisayar klavyesinde klozet kapağından daha fazla bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle klavyenizi düzenli olarak temizlemek ve sterilize etmek çok önemlidir. Ama bunu klavyenize zarar vermeden nasıl yapabilirsiniz?

Bilgisayarınızın klavyesini nasıl düzgün bir şekilde temizleyip sterilize edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Normal bir klavyeyi temizlemek için önce bilgisayarınızdan kabloları veya pilleri çıkarın. Ardından, kalıntıları silkelemek için ters çevirebilir, tozu üflemek için basınçlı hava kullanabilir ve küçük alanları dezenfekte etmek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

Bir dizüstü bilgisayar klavyesini temizliyorsanız, herhangi bir hasarı önlemek için dizüstü bilgisayarınızı kapattığınızdan ve güç kaynağınızdan çıkardığınızdan emin olun. Hatta mümkünse dizüstü bilgisayarınızın pilini çıkarmak daha doğru olacaktır.

Klavyenizi Sallayın

İlk olarak, klavyenizi bir çöp tenekesi üzerinde ters çevirerek ve hafifçe sallayarak veya altına vurarak gevşek kalıntıları temizleyin. Bu, kir parçacıklarının ve yiyecek kırıntılarının düşmesine neden olur. Ayrıca fazla kir ve kırıntıları çıkarmak için bir yandan diğer yana ve farklı açılarda hareket ettirmelisiniz.

Basınçlı Hava Kullanın

Klavyenizdeki fazla kalıntıları üflemek için, 75 derecelik bir açıyla tutun (neredeyse dikey olacak şekilde) ve soldan sağa bir kutu basınçlı hava püskürtün. Tuşlara yaklaşık yarım inç uzaklıktan püskürtmeniz gerekir. Ardından klavyeyi döndürün ve tekrar püskürtün.


Hava akışını kontrol edebilmek için basınçlı hava kutusuyla birlikte gelen pipeti taktığınızdan emin olun. Ancak klavyenizi püskürtmek için asla kutuyu ters çevirmeyin. Bu, sıvı iticinin tuşlar arasındaki açıklıklara girmesine neden olabilir.

Pamuklu Çubuklar Kullanın

Her bir tuşu çevreleyen alanları temizlemek için, bir pamuklu çubuğu az miktarda izopropil alkolle nemlendirin ve ulaşılması zor alanları silmek ve ovmak için kullanın. Ancak, pamuklu çubuklarınızı çok ıslatmamaya dikkat edin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Su yerine alkol kullanmanız sizin için daha iyidir çünkü alkol çabuk kuruyabilir. Ayrıca klavyenizin yüzeyinde gizlenen tüm mikropları ve bakterileri de öldürür.

Yumuşak Bir Bez Kullanın

Klavyenizin tamamını temizlemek için tüy bırakmayan veya mikrofiber bir bezi az miktarda izopropil alkolle nemlendirin. Ardından, her tuşun üst kısmı da dahil olmak üzere klavyenizi silmek için kullanın.

Kir kolayca çıkmıyorsa, bezinizi az miktarda suyla nemlendirebilirsiniz. Ancak açıklıklardan herhangi birine doğrudan su uygulamadığınızdan emin olun ve dizüstü bilgisayarınızın klavyesine asla doğrudan su püskürtmeyin.

Klavyenizde en sık kullanılan tuşlar olduğundan, boşluk çubuğunu ve enter tuşunu düzgün bir şekilde ovduğunuzdan emin olun.

Dezenfektan Mendil Kullanın

Klavyenizi sterilize etmek için klavyenizin yüzeyi boyunca nazikçe dezenfektan bir bezle silin. Ardından yumuşak bir bezle silin. Dezenfektan mendil çok ıslaksa, kullanmaya başlamadan önce sıktığınızdan emin olun.

Ancak kesinlikle ağartıcı içeren temizlik ürünleri kullanmamalısınız. Bu, tuşlardaki koruyucu kaplamaya zarar verebilir. Apple , Mac klavyenizi sterilize etmek için özellikle Clorox veya Lysol bezlerinin kullanılmasını önerir.

Tuşları Kaldırın

Son olarak, klavyenizde çıkarılabilir tuş başlıkları varsa daha derin bir temizlik yapabilirsiniz. Her klavye farklıdır, bu nedenle herhangi bir tuşu çıkarmaya başlamadan önce sahiplerinizi manuel olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Anahtarlarınızı çıkarmayı bitirdikten sonra, basınçlı havayla kalıntıları nazikçe üfleyebilirsiniz. Bundan sonra, tüm tuş başlıklarınızı sabun ve su veya alkolle yıkayın. Anahtarları temizlemek için diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Tuş başlıklarınızı kurutmayı bitirdikten sonra, klavyenizdeki normal konumlarına geri koyun ve her birini yerine oturtun. Tüm tuşların doğru yerde olduğundan emin olmak istiyorsanız, tuşları çıkarmaya başlamadan önce klavyenizin resmini çekebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir