Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir bilgisayar toplarken kasanız kadar, çevre birimleride en dikkat edilmesi gereken parçalardan bir tanesi klavyedir. Topladığınız bilgisayarın özelliklerini tamamen kullanabilmeniz için alacağınız klavyenin özellikleri sekment olarak üst düzey olmalıdır. Peki üst düzey bir klavye nedir ve neye göre belirlenir? Bu konumuzda buna değinerek klavye alırken dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz.

Mekanik Tuşlar

Eski tip yumuşak kubbeli olan tuşa bastığınızda sanki basmıyor gibi hissettiren klavyeler her zaman en basit klavyelerdir ve yazım ve kullanım olarak konfor vermez. Mekanik tuşlarda ise klavye hassasiyeti yüksektir ve klavyenin çalışma hızı daha fazladır. Tuşlara bastığınızda tuşların içeri girmesi sıradan klavyelere göre daha fazladır.

Usb Girişi

Yeni tip klavyelerde usb girişi bulunuyor. USB girişinin klavyede olmasının en avantajlarından bir tanesi kasanızdaki usbleri kullanmadan klavyedekini kullanabilir olmanızdır. Bu sayede klavyenizden usb ile işlem yapabilirsiniz. Kablo yönetimini kolaylaştırır. Klavye kullanım olarak size daha yakın olduğu için daha kısa kablo kullanarak usb girişini kullanabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Mikrofon ve Kullaklık Girişi

Yukarıdada bahsettiğimiz gibi usb dışında mikrofon ve kullaklık girişide olması büyük avantajdır. Bu sayede kullaklık ve mikrofon kullanırken klavyenize bağlayarak kablolarınızı düzenli tutabilirsiniz.

Tuş Başına Arka Aydınlatma

Son dönemde yerel marketlerde bile klavye satışları hızlandı. Günümüzde 40-45 TL civarındaki bir standart klavyede bile tuş takımı altında arka aydınlatma ledleri görüyoruz. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi son dönemde RGB akımının artması ve görsel olarak ilgi çekmesidir. Tuş takımının arkasında ve tuş başına arka aydınlatma olan modeller mevcut. Bu modellerin tuş başına arka aydınlatma olanlarında renk kısalası cok daha fazla olmakla beraber, çok fonsiyonlu olarak aydınlatma sağlamaktadır. Bu aydınlatmayı karanlık ortamda çok daha net klavye görünümü sağlıyor.  Bu nedenle klavye tercih ederken led yani RGB modellerden seçmeniz kullanım olarak ve görsel görünüm olarak etkili olucaktır.

Sıvıya Dayanıklılık

Bilgisayarlarımızı kullanırken yeri geliyor yemek yiyoruz, yeri geliyor içeçek olarak çay, kola gibi şekerli içecekler tüketiyoruz. Çay ve kolay gibi şekerli yiyeceklerin klavyenize döküldüğünde şeker bir zaman sonra oksitlenme yapıcaktır. Lakin son dönemde çıkan AAA+ kalitesindeki klavyelerde sıvıya karşı dayanıklık onaylı klavyeler bulunmaktadır. Bu klavyeler günlük kullanımda herhangi bir kazada klavyenizin içine sıvı geçmesini önleyerek çalışmaya devam etmektedir. Bu sayede maddi olarak masraftan kurtulacak ve klavyeniz bozulduğu durumda klavyesiz kalmayacaksınız.

Medya Tuşları ve Silindir Tuş Takımı

Standart klavyelerin fonksiyon özellikleri sınırlıdır. Standart klavye tercih etmek yerine medya tuşlarının ve daha fazla fonksiyonu olan klavyeler seçmek işinizi kolaylaştırabilir. Standart olmayan ve medya tuşları olan klavyelerde tek tuşla internet tarayıcınıza, hesap makinesine girebilir, fotoğraf çekebilir, müzik açabilir, ses kısabilir,  ses yükseltebilir, klavye ışık ayarı gibi bir çok özelliği tek tuşla yapabilirsiniz. Bu nedenle medya tuşları ve kısayolları olan klavyeleri kullanmak bilgisayarınızın kullanıma kolaylığı sağlar. İşlemleri daha hızlı yapabilirsiniz ve zaman kazanabilirsin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir