Kırsal Alanlarda İnternet Bağlantısı Nasıl Sağlanır?

Kırsal Alanlarda İnternet Bağlantısı Nasıl Sağlanır?

Kırsal bir alanda internet kurmak, özellikle hangi seçeneklerin mevcut olduğunu bilmiyorsanız göz korkutucu olabilir. Farklı sağlayıcılar tarafından sunulan hizmetleri anlamak için zaman ayırmak, kırsaldaki eviniz için doğru türde bir bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Burada, kırsal alanlar için en iyi internet alternatiflerini ve sizin için doğru olan hizmeti nasıl seçeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kırsal Alanlar İçin En İyi İnternet Alternatifleri

Büyük bir şehirde olmamanız, yüksek hızlı internet seçeneklerinden yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Aşina olmayabileceğiniz bazı alternatif internet bağlantı türlerini denemeye istekli olmanız yeterlidir.

Uydu İnterneti

Genellikle kırsal alanlardaki daha pahalı internet seçeneklerinden biri olan uydu internet, internet sağlayıcınızdan bir uyduya kadar veri ışınlar. Ardından, bu veriler doğrudan yemeğinize geri gönderilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Geniş bant interneti işlemek için mevcut altyapının olmadığı kırsal alanlar için çalışır. Esasen bu, çanak anteniniz olduğu sürece dünyanın her yerinde uydu interneti alabileceğiniz anlamına gelir.

Uydu internet, 100 Mbps’ye kadar etkileyici hızlar üretebilir ve bu da onu DSL gibi diğer seçeneklerden daha hızlı hale getirir. Ancak uydunun düştüğü yer, sahip olabileceğiniz bağlantı sorunlarıdır. İnternetinizi kablolu bir hizmet üzerinden çalıştırmak, bağlantının engellenmesi olasılığını ortadan kaldırır.

Uydu ile, bağlantınızın yolunda büyük bir ağaç varsa, gecikme sorunları yaşayabilirsiniz. Bu, akış sırasında videoların gecikmesine ve yükleme sürelerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Sabit Kablosuz Geniş Bant İnternet

Tıpkı uydu gibi, sabit kablosuz geniş bant internet, bağlantı kurmak için herhangi bir kablo gerektirmez. Hizmetiniz radyo dalgaları üzerinden evinize kadar ulaştırılır. Bu, diğer internet türleri için gerekli altyapıya sahip olmayan kırsal evler için ideal bir seçimdir.

Sabit kablosuz internet hizmetini diğer internet bağlantı türlerine göre çok daha kısa sürede alabilirsiniz. Sabit kablosuz internet ile servis sağlayıcıların evinize bir anten takmaları yeterlidir.

Ne yazık ki, sabit kablosuz internet, uydu internet ile aynı bağlantı sorunlarına sahiptir. En iyi sinyali almak için bağlantınızın etrafındaki alanı herhangi bir parazitten uzak tutmaya çalışmanız gerekecek.

DSL Geniş Bant

DSL (Dijital Abone Hattı), bağlantıyı taşımak için mevcut telefon hatlarını kullandığından kırsal alanlar için harika bir internet seçimi olabilir. DSL, internet bağlantısı sağlamak için telefon kablolarında kullanılan bakır hatlar üzerinden veri iletir. Bu şekilde, çalışması için yeni bir altyapıya ihtiyacınız yoktur.

DSL ile evlere ve işyerlerine giden telefon hatları kullanılabilir. Bu nedenle, hizmetin uygulanması çok az zaman alır.

Ayrıca, bu listedeki diğer internet servisleriyle karşılaştırıldığında DSL’nin daha yaygın olarak kullanılabilir olduğu anlamına gelir. BroadbandNow  , DSL’nin ABD genelinde yüzde 90 kapsama alanına sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, maliyet diğer sağlayıcılardan önemli ölçüde daha düşük olabilir.

Tek sorun, hızların yavaş olması ve internet servis sağlayıcısının (ISS) merkezi hub’ından uzun mesafeler nedeniyle genellikle 128Kbps ile 3Mbps arasında değişmesidir. Merkezden ne kadar uzakta olursanız, bağlantınız o kadar tutarsız olur.

Kablo Geniş Bant

Adından da anlaşılacağı gibi, kablolu geniş bant, televizyonunuza resim ve ses getirmeye yardımcı olan mevcut koaksiyel kabloları kullanarak çalışır.

Yani kablo hatları zaten kurulmuşsa yeni bir altyapı yapılmasına gerek yoktur. Bu, geniş çapta erişilebilir kablo hatlarına sahip olmayan bazı kırsal alanlar için bir sorun olabilir.

Kablo geniş bant, DSL ve uydu gibi diğer internet türlerinden daha hızlıdır. Bağlantıyı bir komşu ile paylaşmak, herkes aynı kablo hatlarını kullandığından hızların düşmesine neden olabilir.

Mobil Bağlantı Noktası İnternet

Cep telefonunuzu bir erişim noktası haline getirme yeteneğiniz varsa , evinizde ISS olmadan hızlı bir şekilde internete erişebilirsiniz.

Cihazınızın etkin nokta özelliğini açmak, bu makaledeki diğer yöntemlerden daha hızlıdır, ancak kırsal alanlar her zaman en iyi mobil alıma sahip değildir. Hotspot’unuzu açabilmek için iyi bir alım gereklidir.

Ayrıca, hızlarınız diğer hizmetlere kıyasla önemli ölçüde düşecektir. Kaç kişinin kullandığına ve alım gücünüze bağlı olarak 12 ila 15 Mbps’de çalışmayı bekleyebilirsiniz.

Çoğu mobil sağlayıcı, ağ doygunluğunu önlemek için veri miktarını sınırlar. Limitlerinizi aşmak, aşırı kullanım maliyetlerini artırabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir