Kirli MacBook Temizliği Nasıl Yapılır? Macbook Temizleme Yöntemleri

Kirli MacBook Temizliği Nasıl Yapılır? Macbook Temizleme Yöntemleri

MacBook’unuzu düzenli aralıklarla temizlemek ve yeni gibi parlamasını sağlamak için bu ipuçlarını izleyin.

Toz ve kir, MacBook’unuzun en büyük düşmanıdır. Pahalı Mac’inizi kirli göstermenin yanı sıra, performans sorunlarına, ekranda çiziklere, bağlantı sorunlarına ve daha fazlasına neden olmak gibi başka istenmeyen sonuçları da vardır.

Bu nedenle, sorunlardan uzak ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için MacBook’unuzu düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro’nuzu düzenli olarak temizlemek de ömrünün uzamasına yardımcı olarak daha uzun süre kullanmanıza olanak tanır.

Kirli MacBook’unuzu nasıl düzgün bir şekilde temizleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kirli MacBook’unuzu Nasıl Temizlememelisiniz?

Pis MacBook temizlik etrafında almak önce, sen nasıl bilmek önemlidir değil temizleyin. MacBook’unuzun dış kabuğunu veya ekranını temizlemek için kimyasal bazlı herhangi bir çözüm kullanmaktan her zaman kaçınmalısınız. Bu tür çözümler yarardan çok zarar verir ve bunlardan kaçınmak en iyisidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Benzer şekilde, MacBook’unuzu temizlemeye yönelik olmadığı için aerosol spreyleri, ağartıcıları veya diğer aşındırıcıları kullanmaktan kaçının.

MacBook’unuzu ve diğer PC bileşenlerini temizlemek için Best Buy’da veya en yakın elektronik mağazasında bazı çözümler bulacaksınız. Özel bir şey değiller ve aynı sonucu mikrofiber bez ve su kullanarak da elde edebilirsiniz.

Peki, o zaman MacBook’unuzu nasıl temizlersiniz? MacBook’unuzu eski ihtişamına geri döndürmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Kirli MacBook’unuzu Temizleme: Bilmeniz Gerekenler

2016 – 2019 MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro modelleri kelebek klavyeyle birlikte gelir. Bu MacBook klavyesinin son derece güvenilmez olduğu biliniyor ve tuşlardan birinin altına kir veya toz girerse düzgün çalışmayı durdurabilir.

Bu nedenle, 2016 – 2019 MacBook’unuz varsa, tüm klavye sorunlarından kaçınmak için kesinlikle düzenli olarak temizlemelisiniz.

Kirli MacBook’unuzu temizlemeye başlamadan önce, her zaman kapatmalı ve güç adaptörünü çıkarmalısınız. Bileşenlerden herhangi birinin yanlışlıkla kızarmasını önlemek için MacBook’unuzu temizlemeye ancak bundan sonra başlayın. Her durumda, MacBook’unuzun ekranına veya klavyesine doğrudan sıvı püskürtmekten kaçının.

Harici bir klavyede, klavyeyi tamamen temizlemek için genellikle tuş başlıklarını çıkarabilirsiniz. Aynı formülü MacBook’unuzun klavyesine uygulamayın, çünkü kolayca kırabilirsiniz.

Kirli MacBook’unuzu temizlemek için her zaman tüy bırakmayan bir mikrofiber bez kullanın. Başka herhangi bir bez kullanmak yarardan çok zarar verebilir. Bazı durumlarda, uygun önlemleri almazsanız MacBook’unuzun ekranında çiziklerle karşılaşabilirsiniz.

Kirli MacBook’unuzu düzenli olarak temizlemekten kaçınmak istiyorsanız, onu koruyucu bir kılıf veya çanta içinde taşımayı denemelisiniz. Ayrıca, tozlu dış ortamlarda kullanmaktan kaçının. Genel bir kural olarak, yiyecek kırıntıları ulaşılması zor ve temizlenmesi oldukça zor olabilecek bazı yerlere girebileceğinden MacBook’umun yakınında yemek yemiyorum.

Mikrofiber Bez ve Su Kullanın

MacBook’unuzu düzgün bir şekilde temizlemenin en iyi ve en kolay yolu, mikrofiber bir bez ve biraz su kullanmaktır. Mikrofiber bezi suya batırın ve ardından MacBook’unuzun dış kabuğuna, ekranına, klavyesine ve diğer alanlarına nazikçe sürün.

Close-up Of Woman Hand Cleaning Laptop Screen With Laptop At Home

MacBook’unuzu temizlemek için başka bir bez kullanmaya çalışmayın, özellikle de tiftikli olanları, ortalığı dağıtacaklarından. Ayrıca MacBook’unuzun üzerine doğrudan su püskürtmekten kaçının. Bezi her zaman ıslatın ve ardından MacBook’unuzu temizlemek için kullanın. Bezi hafifçe nemlendirmeniz yeterlidir, ıslanıyorsa kesinlikle kullanmayınız.

Temiz bir mikrofiber bez, temizlemeye çalışırken MacBook’unuzun ekranını yanlışlıkla çizmemenizi sağlar.

MacBook’unuz bir Touch Bar ile geliyorsa, temizlemek için aynı adımları takip edebilirsiniz.

Basınçlı Hava Kullanın

MacBook’unuzu temizlemek için mikrofiber bez ve su kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, tuşların altı, ekranın yarıkları ve menteşe gibi ulaşılması zor alanlardaki kiri temizlemek için bir kutu basınçlı havaya ihtiyacınız vardır.

Çevrimiçi olarak bir kutu basınçlı hava satın alabilir veya en yakın hırdavatçıdan bir tane alabilirsiniz. Sadece kutuyu kullanın ve kiri ve tozu çıkarmak istediğiniz alana püskürtün. MacBook veya iMac’inizdeki tozu açarak temizlemenin başka yollarını da bulabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dizüstü Bilgisayara Sıvı Temas Ettiğinde Yapılması Gerekenler

MacBook Pro’nuzun bağlantı noktalarını temizlemek için basınçlı hava da kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bağlantı noktalarını temizlemek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz, ancak daha fazla kiri içeri itmemesine veya sıkışmamasına dikkat edin.

MacBook’unuzun bağlantı noktalarını temizlemek için herhangi bir sıvı veya nemli bez kullanmayın.

Benzer şekilde, MacBook’unuza hava üflemek için basınçlı hava dışında hiçbir şey kullanmayın. Örneğin elektrikli süpürgeler, üretilen statik elektrik MacBook’unuzu tamamen kızartabileceğinden kesinlikle hayır-hayırdır.

Bir kutu basınçlı hava, MacBook Pro klavyenizin tuşlarının altındaki tozu ve kiri temizlemenin harika bir yoludur. Ancak, bu modellerden birine sahipseniz, basınçlı havanın gücü hassas kelebek tuşlara zarar verebileceğinden dikkatli olun.

İzopropil Alkol Kullanın

MacBook’unuzu temizlemek için yüzde 70 veya daha yüksek izopropil alkol solüsyonu kullanabilirsiniz. Temiz bir mikrofiber beze biraz izopropil alkol koyun ve ardından bunu MacBook Air veya MacBook Pro’nuzu temizlemek için kullanın. İstenmeyen başka sonuçları olabileceğinden çok sert ovalamayın.

Ayrıca ekranda izopropil alkol kullanmaktan kaçının.

Apple, MacBook Pro’nuzu temizlemek ve dezenfekte etmek için MacBook’unuzun sert yüzeylerinde Clorox dezenfekte edici mendillerin kullanılmasını da önerir. Bu mendiller, MacBook’unuzun klavyesinin izleme dörtgenini ve tuş başlıklarını dezenfekte etmek için kullanılabilir. Ancak, çeşitli kaplamalara bulaşabileceklerinden ekranı temizlemek için kullanmaktan kaçının.

En Yakın Apple Mağazanızı Ziyaret Edin

Kirli MacBook’unuzu kendiniz temizlemek istemiyorsanız, her zaman size en yakın Apple Store veya Apple Servis Merkezi’ne götürebilirsiniz. MacBook’unuz garanti kapsamındaysa, Apple Store’daki ekip onu sizin için memnuniyetle temizlemelidir.

Bonus olarak, Mac’inizi kirli koşullarda kullanma eğilimindeyseniz veya nispeten eskiyse, MacBook’unuzu açmalarını ve içini temizlemelerini bile söyleyebilirsiniz. MacBook’unuz garanti kapsamındaysa, garantiyi geçersiz kılacağınız için kendiniz açmaya çalışmayın.

Kirli MacBook’unuzu Düzenli Olarak Temizleyin

Çok seyahat ediyorsanız veya MacBook’unuzu tozlu ve kirli koşullarda kullanma eğilimindeyseniz, düzgün çalışması için ara sıra temizlemeniz şiddetle önerilir. Bu temel bakım, MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro’nuzun ömrünü kolayca birkaç yıl uzatmak için yeterli olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir