Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık ev tutmak için çok fazla dikkat edilmesi gereken kriterler var. Eğer siz kiralık konut için kafanızda her şeyi bitirdiyseniz geriye sadece kira sözleşmesi kaldı demektir. Bu makalemizde kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Sözleşmede olması gereken en önemli kriterler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

Kiracının Bilgileri
Ev sahibi ve kiracıların isimleri T.C kimlik belgesinde yazıldığı gibi yazılmalıdır.

Mülk Adresi
Kiralanan mülkün açık adresi eksiksiz yazılmalıdır. Detaylı bilgi verilmeli ve kat sayısı eklenmelidir.

Oturma Tarihi
Kiracının evde oturmaya başlayacağı tarihten itibaren sözleşme tarihi yapılmalıdır. Oturmaya başlanmadan ücret ödenmesi doğru olmayacaktır.

Mülkte Yaşayacak Birey Sayısı
Anlaşma yapılan kiracının mülkü başka aile bireyleri ile paylaşacaksa kaç kişi ile paylaşılacağı yazılmalıdır. Belirtilen sayıdan fazla kişinin ikamet etmesi durumda ev sahibi tarafından sözleşme fesh işlemi yapılabileceğini maddelere eklenmelidir.

Kira Süresi
Kiralanma süresi: Belli bir tarihte başlayıp belli bir tarihte bitecekse bitiş tarihi belirtilmelidir. Eğer uzun süreli bir kiralama düşünülüyorsa ve belli bir tarih olmayacaksa sadece başlangıç tarihi yazılır.

Anlaşılan Miktar
Ödenecek miktarın ne sıklıkla ve ne kadar zamanla ödenmesi konusunda anlaşılan tutar ve tarih gün olarak yazılmalıdır.

İmkanlar
Ev sahibi ekstra olarak bir imkan sunuysa bu maddeler halinde listelenmelidir. Örnek vermek gerekirse ortak çamaşırhane, teras gibi ortak alanların belirtilmesi gerekir.

Bilgilendirme
Kiracının belli bir tarihinden sonra evden çıkması için karar verdiğinde kiracının ev sahibine bilgi vermesi gereken sürenin en erken 1 ay olması gibi maddeler koyulmalıdır.

Ev Sahibi Bilgileri
Kiracı ev sahibinin ikamet ettiği adresi bilmesi gerekmektedir. Sözleşmede ev sahibin açık adresi yazılmalıdır. Ulaşamadığı durumlarda ikamet adresini bilerek başvuru yapmasına kolaylık sağlayacaktır.

Demirbaşlar
Kiralanan daire ile birlikte demirbaş olarak televizyon, buzdolabı, çamaşır makinası veya bulaşık makinası varsa marka ve model olarak bildirilmesi gerekir.

Ödeme Yöntemi
Kira ödemesi konusunda kullanılacak yolun belirtilmesi gerekir. Eğer kiracıysanız ve elden kira verecekseniz kiracı olarak elden verileceğini bildirmeniz gerekir. Kira ödemenizi banka yolu ile yapacaksanız eğer ev sahibinin IBAN adresini, banka şubesini bildirmeniz kiracı acısından güvenli olacaktır.

Aidat ve Depozito – Emlakçı Komisyonu
Anlaşma yaptığınız bina için ne kadar aidat ödemesi olacağını ve ne kadar depozito verdiğinizi yazın. Bu sayede evden çıkarken ne kadar depozito geri alacağınızı güven altına alabilirsiniz.

Tutarlar
Tutarları yazarken rakamların başına ve sonuna # işaretini koyun. Örnek vermek gerekirse 1.000 TL kira anlaşması yaptıysanız #1.000TL# şeklinde yazın. Bu sayede rakamların başına ve sonuna sonradan ilave ekleme yapılmaz.

Oturma İzni
Kiraladığınız bina yeni yapılmış ve daha yapım aşamasındaysa oturma izni olmayabilir. Eğer anlaşma yaptığınız ev sahibi oturma iznini ileri bir tarihte alacaksa oturma izni alacağı tarih yazılmalıdır. Oturma izni belirlenen süre içerisinde alınmaz ise depozito alma hakkına ve kiracılığı sonlandırma hakkı kiracının elinde hukuki olarak olacaktır.

Kiracının Yapacağı Masraflar
Kiracı eve oturmadan önce yapacağı masraflar yazılmalıdır. Eğer ev sahibi ile anlaşılarak ev sahibi tarafında karşılanacaksa bu miktarlar belirtilmelidir. Kiracı tarafından yapılacak ise depozito ücretinden düşülmesi gerekir ve sözleşmeye giderler eklenmelidir.
Noter
Kiralanacak konutun veya işyerinin kira maliyeti yüksek ise sözleşmenin noter tarafından yapılarak imzaların noter huzurunda atılması güvenli olacaktır. Bu durum hem mülk sahibini hem de kiracıyı koruyacak bir adımdır.
Sözleşmeyi Erken Feshetmek
Sözleşmenin erken bitirilmesi durumunda iki tarafında alacak hakları ve kaybedeceği hakları listeler şekilde detaylı olarak bildirilmelidir. Adaylar arasında herhangi bir sorun olursa adayların birbiri ile hukuki olarak yargıya başvurabilme yolu açılacaktır.
Saklamak
Yukarıdaki tüm maddeleri eksiksiz olarak mülk sahibi veya kiracı olarak doğru şekilde yapıp bir sözleşme oluşturduysanız bu sözleşmeyi saklamanız gerekir. Dilerseniz elektronik ortamda saklayabilirsiniz ve ıslak imza olarak elinizde bulunmalıdır. Sözleşme bittikten sonra bile saklamak güvenliğiniz için doğru adım olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir