Katlanabilir Telefonların Bakımı Nasıl Yapılır?

Katlanabilir Telefonların Bakımı Nasıl Yapılır?

Katlanabilir bir telefonunuz var mı veya almayı mı düşünüyorsunuz? Yatırımınızı iyi durumda korumanın temel ipuçlarını bu makale altında bulabilirsiniz.

Yenilikçi tasarımlar söz konusu olduğunda, katlanabilir telefon ekranı konsepti, şelale ekranının benimsenmesinden bu yana en önemli adımlardan biridir. Samsung Galaxy Z Fold 3’ün 2021’in ortalarında çıkması ve hem Huawei hem de Motorola’nın kendi katlanabilir akıllı telefon tasarımlarını yayınlamasıyla, katlanabilir ekranların norm haline gelmesi an meselesi durumunda gözüküyor.

Katlanabilir telefonlar havalı görünse ve kesinlikle yakınlardaki kişilerin dikkatini çekse de, kendi zorluklarıyla birlikte gelirler. En önemlisi, hassas OLED ekranlarını korumaktır. Katlanabilir telefon ekranınızı olabildiğince uzun süre iyi durumda tutmanın bazı yollarına bir göz atalım.

Katlanabilir Telefonlar Nasıl Katlanır?

Telefonların esneklikleriyle tam olarak ünlü olmadığını bilmek için teknoloji uzmanı olmanıza gerek yok. Peki, katlanabilir telefon ekranlarını tam olarak kapattığınızda nasıl çatlamaz?

Cevap, bir Organik Işık Yayan Diyot (OLED) ekran ve bir polimer ekranın bir kombinasyonudur. LCD ekranların aksine, OLED ekran bir arka ışık gerektirmez ve bu nedenle üreticiler artık düz ekranlar oluşturmakla sınırlı değildir. Bu, esnek bir polimer ekranla birleştiğinde, akıllı telefon üreticileri için katlanabilir olanaklar dünyasının kapılarını açar.

Katlanabilir ekran kavramı, bu bulmacanın kafanıza takılması en zor parçalarından biri olsa da, üreticiler katlanabilir telefonları hayata geçirmek için telefon tasarımlarının diğer birçok yönünü de devrimden geçirmek zorunda kaldı. Geleneksel alüminyum ve plastik telefon kılıfları bükülmez ve lityum iyon piller esnetildiğinde patlayabilir veya alev alabilir.

Bu sorunların üstesinden gelmek için, mevcut katlanabilir telefonların çoğu, her katlama ve açılma işleminin pürüzsüz ve kontrollü olmasını sağlamak için menteşeli bir tasarıma sahiptir. Telefon, bükülmemesi gereken parçaların bükülmemesi için özenle tasarlanmıştır.

Android Katlanabilir Telefonunuzun Bakımı Nasıl Yapılır?

Katlanabilir telefon trendini benimsemeye hazırsanız, hassas katlanır ekranınıza nasıl bakacağınızı öğrenmeniz gerekir. Katlanabilir telefonları herhangi bir eski çantaya koyup basit bir ekran koruyucusu takamazsınız; biraz ekstra TLC gerektirirler.

Katlanabilir telefonunuzun en iyi performansını sürdürmesini sağlayacak ipuçları aşağıda verilmiştir.

1. Yapışkan Bir Ekran Koruyucu Takmayın

Samsung Galaxy Z Flip ve Z Fold gibi telefonlar, telefonun ekranına önceden yüklenmiş özel olarak tasarlanmış ekran koruyucularla birlikte gelir. Bu ekran koruyucu, telefonun normal katlanmasına ve açılmasına dayanacak ve hassas ekranı çizilmelere ve döküntülere karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Samsung, kullanıcıların bu koruyucuyu kaldırmasını önermiyor. Şirket, müşterileri herhangi bir ek ekran koruması eklemenin ekran performanslarını değiştirebileceği konusunda uyarıyor.

2. Cihazı Asla Arkaya Katlamayın

Katlanabilir akıllı telefonların çoğu, sorunsuz bir şekilde açılıp kapanmalarını sağlamak için karmaşık bir menteşe sistemine sahiptir. Bu menteşeler asla geriye doğru bükülmemelidir, çünkü bu hassas ekranı zorlayabilir ve kasanın veya menteşelerin çatlamasına neden olabilir.

Katlanabilir telefonunuzu çantanıza veya cebinize koymadan önce daima tamamen kapatın. Bu, yanlışlıkla yanlış yöne bükülmesini önleyecektir.

3. Telefonunuzu Mıknatıslardan Uzak Tutun

Samsung’un katlanabilir telefonları güçlü bir mıknatıs içerir. Bu, telefonu kapattığınızda tatmin edici bir tıklama sağlar ve telefonun yanlışlıkla çantanızın içinde açılmasını önler. Ne yazık ki, bu mıknatıslar yakındaki manyetik nesneleri çekecek kadar güçlüdür ve ayrıca SD kartlar, kredi kartları ve erişim anahtarları gibi öğelere zarar verebilir veya devre dışı bırakabilir.

Bunun olmasını önlemek için telefonunuzu cüzdanınızdan uzak tutun ve manyetik güçlerine dikkat edin.

4. Ekranınıza Nazik Davranın

Yerleşik ekran koruyucularıyla bile, katlanabilir telefon ekranları geleneksel cam ekranlardan çok daha hassastır. Bu nedenle, onlara nazikçe davranmanız gerekir. Katlanabilir telefonunuzda ekran kalemi kullanıyorsanız, hafifçe baskı uygulayın. Mümkün olduğunda, telefon ekranınızda kalem, kurşun kalem veya keskin tırnaklar gibi diğer öğeleri kullanmaktan kaçının ve her zaman hafif bir dokunuşla tutmayı unutmayın.

Kum veya toz gibi en küçük parçalar bile OLED ekranınızda çiziklere ve hasara neden olabilir. Telefonunuzu kapatmadan önce, her zaman ekranlar arasında veya menteşelerde herhangi bir engel olmadığından emin olun. Bozuk para, toz gibi öğeler ekranınıza zarar verebilir veya telefonunuzun menteşesinin düzgün kapanmasını engelleyebilir.

5. Telefonunuzu Sıvılardan Uzak Tutun

Şu anda, su geçirmez veya suya dayanıklı katlanabilir bir telefon henüz yok , bu da cihazınızı sıvılardan uzak tutmayı çok önemli hale getiriyor. Bu, telefonunuzu yağmurdan uzak tutmak ve temizlerken bile hiçbir şekilde sıvıya maruz bırakmamak anlamına gelmektedir.

Katlanabilir telefonunuz tozlanırsa veya kirlenirse, yumuşak, kuru bir bezle nazikçe temizleyin.

Android katlanabilir telefonunuzu en iyi şekilde çalışır durumda tutmak için, ona hak ettiği saygıyı ve özeni göstermeyi unutmayın. Katlanabilir telefonlar daha yaygın hale gelmeye başladıkça, daha sağlam modellerin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Ancak şimdilik, katlanabilir ekran teknolojisi henüz emekleme aşamasında ve nazikçe korunması gerekiyor.

Bakım kılavuzunun üreticiden üreticiye değişebileceğini unutmayın, bu nedenle her zaman kılavuzu dikkatlice okuyun ve özel bakım talimatlarını dikkatte alın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir