Kaliteli Bir PowerPoint Slaytı Nasıl Hazırlanır?

Kaliteli Bir PowerPoint Slaytı Nasıl Hazırlanır?

Slaytlar, kötü tasarlandıklarından sıkıcı ve sinir bozucu olabilirler. Bu makalemizde kötü tasarım ve akıcı olmayan bir slayt hazırlamamanız için gerekli ipuçları verilmiştir.

Bir Hedefiniz Olsun

İlk öncelikli olarak sunumla neyi anlatmak istediğinizi bilmenizle başlar. Bilgilendirici mi? Anlaşılır mı? yoksa ortam verilerini paylaşmak için mi slayt hazırlıyorsunuz veya bir satış konuşmasından karşıdaki izleyicilerin hem görselleri izlemesini ve sizi dinlemesini mi istiyorsunuz? bu konuda tam olarak ne yapmak istediğinizi bilmeniz gerekiyor.

Amacınızın en iyi destekleyen konuşma noktalarını belirleyerek bir sunum oluşturmaya çalışın. Bir sunuma başlarken başlama noktası, dinlenme ve dinletme noktaları belirleyin ve bitişi başlangıçta anlattıklarınıza vurgu yaparak tamamlamaya çalışın.

Kısa Ama Anlaşılır Olsun

Bir slayt yaparken uzun olmasına gerek yoktur. Bir konuşmacı olarak slayt hazırlıyorsanız tamamen sizin konuşmanıza gerek yoktur. Çok uzun süre konuşmak karşıdaki kullanıcıyı sıkabilir ve bunaltabilir bu nedenle hazırlayacağınız slaytların aralarına görseller ile destekleyebilirsiniz. Görsellerden kasıt sadece resim olarak değil, video eklemeleri de yapabilirsiniz.

En büyük hatalardan birisi ise slayt hazırlarken sözlü olarak söyleyeceklerinizin tamamını slayt içine yazmaktır. Hazırladığınız slaytta sözlü olarak söylenecek her şeyi yazdıysanız slayt izleyicileri siz anlatmaya başlamadan önce slaytta göz gezdirecek ve sizin anlatmak istediklerinizi yazılı olarak önceden okuyacaktır. Bu nedenle slaytlarınızda tam anlamıyla detaylı anlatımlar yapmayın. Az ve öz yazın, ilave olarak siz detayları anlatın.

Yazı Tipi Belirleyin

Estetik olan yazı stilleri seçmeye çalışın. Estetikten kastımız güzellik anlamında düşünülmemelidir. Eğer bir yazı stili sizin hoşunuza gidiyorsa ama okunuşu zor olan bir yazı stili ise bunu kullanmamaya özen gösterin. Çünkü herkes sizin sevdiğiniz ve alışık olduğunuz yazı stilini sevmeyebilir ve okumakta zorluk çekebilir. Bu nedenle bir yazı stili çekerken sade ve okunabilir bir yazı stili belirleyin. Örnek vermek gerekirse en okunur ve windows işletim sistemlerinde en çok tercih edilen yazı stilleri olarak Veranda, Helvetica, Arial ve hatta Times New Roman gibi yazı stilleri seçilirsiniz.

Madde İşaretleri Kullanın

Madde işaretleri kullanıcıyı desteklemelidir ve dinleyiciyi bunaltmamalıdır. En iyi slaytlarda çok az metin bulunur ve çoğunlukla görseller desteklerin ve dinleyiciyi anlatıcıya odaklar.

Madde işaretleri dinleyiciyi konu içerisine çekmeyi sağlar bu sayede kullanıcı sıkılmamış ve dinleyici olarak dinlemeye devam eder.

Renk Belirleyin

Renkler belirgin duygular uyandırır ve sunumunuzda görsel çekicilik katar. Araştırmalara göre renkler aynı zamanda ilgiyi, anlamayı ve elde tutmayı kolaylaştırır.

Bir sunumda rengi iyi kullanmak için grafik tasarımcı olmanıza gerek yoktur. Yaptığınız birkaç renk değişikliği ile ilgili detaylara özen göstermeniz yeterli olacaktır. Örneğin bir futbol takımının anlatırken o takımın renklerini arka planda kullandığınızda ilgi çekecek ve slayt istenileni verecektir.

Sıfırdan Kontrol Edin

Sunumunuzu bitirmeden önce slaytınızın sıfırdan gözden geçirin. Slaytta kaç sayfa resim, kaç adet görsel ve ne kadar satır yazı olduğuna dikkat edin. Slaytlarda art arta 2 veya daha fazla sayfada yazı olmasından çekinin bu sayede oluşturduğunuz slaytın sıkıcı olup olmadığına dikkat etmiş olursunuz. Tüm kontrolleriniz bittikten sonra imla hatalarınız varsa düzelterek slaytı tamamlayabilirsiniz.

Örneklere Bakın

İyi bir powerpoint slatyı hazırlamanın en güzel tavsiyesi olarak başka hazırlanmış slaytlardan esinlenmektir. Eğer hazırlayacağınız slayt için başka örnekler varsa o slaytları inceleyerek kendi slaytınızına bunun ile ilgili değişiklik katabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
OneDrive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Şablon İndirin

Daha önce hiç powerpoint üzerinde slayt hazırlamadıysanız internet üzerinde hali hazırda yapılmış olan bir çok taslak şablon bulabilirsiniz. Bu şablonlardan anlatacağınız konuya en çok uyanı indirerek üzerinde değişiklik yaparak, istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu sayede hem zaman kazanırsınız ve istediğiniz bir slayt yapmak için fırsatınız olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir